Гласање

Какви патосници користите, и кој се подобри според вас ?

Гумени
85 (44.5%)
Платнени
101 (52.9%)
Не ми требаат патосници
5 (2.6%)

Вкупно гласови: 191

Автор Тема: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)  (Прочитано 61258 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Кими иди у Бриколаж, комплет за 300 динара, јес да изгледаат ко Дунав да ги донел али ку* те боли, ќе бркаат работа ;D

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3136
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
hehehehe

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5987
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #107 на: 27 Декември 2012, 22:53:15 pm »
Купив вакви пред некој ден - Gledring T-Multiform, гумени. Имам платнени, но не се за ова време (дождови, сенгови, кал)...

Претходни искуства? Има некој купено? Гледам во Самад ги имаат, па си викам да прашам дали ќе ги биде или се заебав. Вака, солидни се, дебелки, покриваат доста површина, и не "шетаат". Најважно, не мирисаат на кинеска гума!

1.200 ги земав.







Задните морав малку да ги сечам, али не испаднаа лошо.

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #108 на: 28 Декември 2012, 00:04:55 am »
брат ми на Корсата има вакви навлаки исти :)
 инаку на 4 коли дома имам гумени патосници т.е веке 3 коли пошто едната ја продадовме а баш на неа имаше гумени фабрички која 16 години ако верувате немаа никаков знак на оштетување, а можно е на пролет да си земам на мојата платнени па да си ги менувам

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #109 на: 28 Декември 2012, 00:17:00 am »
Zadovolen sum od gumeni patosnici. Ne se losi.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29299
    • CARclub.mk
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #110 на: 28 Декември 2012, 01:09:02 am »
Јас само пак ќе го кажам мојот став дека гумена патосница никогаш не би ставил во кола. Толку уништуе дојам, тоа чудо едно, ко да ми е колата 5000 евра поефтина. Па уште кога ќе влезам во кола со калосани гумени патосници, или гумени патосници на кои се исушила калосана вода..

Не сум возел гумени патосници во кола веќе 7-8 години, ако не и повеќе, и никогаш нема.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #111 на: 28 Декември 2012, 01:10:48 am »
za toa si vo pravo ama sepak ne ja valkaat fabrickata tapicerija na podot gumenite. Povekje stitat. Ama pogrozni se. A nekoi i mirisaat na guma.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29299
    • CARclub.mk
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #112 на: 28 Декември 2012, 01:14:24 am »
Никогаш не сум имал ни таков проблем, и никогаш не го сконтав муабетот за „вода во кола“. Као луѓето да влегуваат со по едно канче вода од улица во кола па го истураат на патосници. Дури и во најголемиот снег не сум имал проблем со вода - мавам кондури/патики една од друга неколку пати, снегот нежно паѓа, а јас влегувам чист во кола.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5432
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #113 на: 28 Декември 2012, 01:16:53 am »
Ubavo vikas ali vo tvojot slucaj sto zivees vo Vlae nema kal, a sto da recat ostanatite sto ne zieveat vo gradska sredina a cesto vozat patnici?
toa e momentot sto gi ebe matematikite.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3972
  • MadaFunker
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #114 на: 28 Декември 2012, 01:23:46 am »
На Пасатот моментално имам платнени патосници...и ми се направени ЛОМ! Џабе и снег тресење и се кога улиците се калосани полни со песок и ѓубре. Така да гледам барем за зимава да најдам во најкраток можен рок гумени патосници...баш гледав во САМАД имаа добри понуди.
New blood of old school

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29299
    • CARclub.mk
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #115 на: 28 Декември 2012, 01:25:54 am »
Математиката е лесна.

Опција 1. Калта се суши, ја вадиш платнената патосница, ја треснуеш 2-3 пати од ограда, и чиста е.

Опција 2. Калта се суши, одиш на Вашфабрик, ја переш колата, ја вадиш ја платнената патосница, ја треснуеш 2-3 пати од ограда, ја проаѓаш со усисивач, и е ептен чиста.

Опција 3. Калта се суши, одиш во перална, таму ја проаѓаат со влажна четка и со усисивач, и е ептен чиста.

Со гумена патосница, опциите ти се сведуваат мање-више на ова:

Калта се суши и ЕПТЕН се гледа на гумените патосници. Филингот во ентериерот е како во Фергусон задолжен за пар хектари во Сарамзалино. Заради браздите во патосницата не успеваш нит со четка, нит со усисивач да ја средиш како што треба. Ја проаѓаш со црево/вода. Пошто е гумена, не ја апсорбира влажноста, и влагата се ослободува внатре во кола. Следното сабајле (ако било поладно надвор) гребеш лед од внатрешната страна на шофершајбната.

Пробај платнени патосници и зимно време, нема да се каеш. Глеам од што се гумените патосници добри, Ролсовите и Мерцедесите патосници само од Мишелин ставаат.

Да нагласам дека ја перам колата најмалку еднаш неделно.

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3972
  • MadaFunker
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #116 на: 28 Декември 2012, 01:32:13 am »
Да е само кал добро би било...Кичево е убедливо најВАЛКАН град во Македонија барем спрема мене.
Баш денес на мајстор ми беше и кога ја зедов најдов стапалка внатре од мешавина кал/вода/уље и сеа патосникот на перење во машина ( да не се зезне нешто? )

Да илустирам нешто слично на ова..  ::)
New blood of old school

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29299
    • CARclub.mk
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #117 на: 28 Декември 2012, 01:36:16 am »
Тоа е повеќе аргумент за сељачизмот на мајсторот и/или за прљавоста на улиците, ама веруј ми, Кичево не е ништо попрљаво од Скопје после снег или дожд.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
  • French diamond
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #118 на: 28 Декември 2012, 01:47:38 am »
Поубај се патнени, ама само за во периодот ко ќе нема снег. Ако падни снег ги вадам тие и оставам гумените. Платнена ко ќе се изводени од снегот на сред зима, сушење на пролет. Лани цела зима, замрзнати камен стоеја в кола.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5987
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #119 на: 28 Декември 2012, 09:38:25 am »
Никогаш не сум имал ни таков проблем, и никогаш не го сконтав муабетот за „вода во кола“. Као луѓето да влегуваат со по едно канче вода од улица во кола па го истураат на патосници. Дури и во најголемиот снег не сум имал проблем со вода - мавам кондури/патики една од друга неколку пати, снегот нежно паѓа, а јас влегувам чист во кола.

Да, така е, и јас исто го правам. Само јас кога се возам во колата, чиста е, дури и кога надвор е за нигде. Али, не дај боже некој да качам во кола. Се отиде у к**ац - не кал, не снегови, не вода, се има во колата. И секаде - на патосниците, на теписонот, на праговите, и по седиштата - буквално сегде.

Инаку, да, ја прават колата многу, многу поефтина на изглед. Дури непријатно. Кога ги ставив некни прв пат, дури криво ми беше што ги купив. Многу шабански изгледаше, ама се навикнав. ОК е. Ќе се стопли, ќе ги вратам платнените, секако.