Автор Тема: Растојание на штрафови кај сите возила и мерење на истото  (Прочитано 151361 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Центарот и неговата луфта најмногу ќе прави проблем при кочење,а не во возење.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Верувај ми, и при возење. и тоа бајаги. Најбитна работа во фитментот на бандаш е центарот. Пробано во неколку наврати. Пластични адаптери има и во Аутољидер, може ќе фати некој... Јас за брат ми, нарачав од интемец, 58,1>63 Или нешто така беа..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Решен е проблемот. Бев кај дреар ми направи пластични адаптери за центарот ја пробав до 150 и нема тресење.
200 денари едно пластично прстенче 800 за сите...абе ајде...

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #123 на: 16 Јуни 2014, 20:55:56 pm »
Скапо е

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Поефтино од балансирање.  „Скапо“ ако гледаш како парче пластика, ама ако гледаш како решение на проблемот за цена помалку од една кафана - не е е скапо.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Да не отворам друга тема, да прашам тука.

На едно од тркалата штотуку открив дека имам два 17-ки штрафови,
при рутинско сменување на дупната гума ко за малер во грција,
а клучот и останатите штрафови се 20-ка.

Зошто, како, не знам ама сега видов дека и едниот од нив е прошлајфован, и штрафот и навојот во тркалото(главина беше то?).
За купување сега ќе си купам два штрафови со 20-ка глава, ама прашањето е дали се менува тој навојот,
делче ако е во тркалото или ќе треба да се режи поголем навој?

Се работи за Рено Меган од оние сечените, со навој од М12 и 1.5 чекор (си велам)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17419
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Нека пробаат само да го ре-оформат навојот, можеби има останато доволно „месо“.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
чекај чекај... 20ка глава? сигурен си? да не е 19-ка? јас 21 на товарно возило имам-комбе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
чекај чекај... 20ка глава? сигурен си? да не е 19-ка? јас 21 на товарно возило имам-комбе...
:o 19-ка била.
Хх, зато немале по продавниците... се скапав барање.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
чекај чекај... 20ка глава? сигурен си? да не е 19-ка? јас 21 на товарно возило имам-комбе...

Нема некоја врска типот на возилото (не знам дали има врска дали е камион/шлепер или нешто замашно). На Лансерот фабричките се 21, а ја му турив 19ки шрафови. На Кедито (комбе) се 17ки, на Спринтерот што го имавме беа 19ки.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
чекај чекај... 20ка глава? сигурен си? да не е 19-ка? јас 21 на товарно возило имам-комбе...

Нема некоја врска типот на возилото (не знам дали има врска дали е камион/шлепер или нешто замашно). На Лансерот фабричките се 21, а ја му турив 19ки шрафови. На Кедито (комбе) се 17ки, на Спринтерот што го имавме беа 19ки.

членот збореше за рено, конкретно меган, а тоа кажува некои работи... ти збориш за мицибуши и фолксваген.. тоа е друга работа...  

затоа и реагирав дека на рено нема 20 глава... воопшто, 20 глава на штрафови за тркала скоро и да нема.. кај некои корејци се појавува ама мнооогу ретко и тоа не како птраф туку како мутер, а штрафот е фиксиран на главчината.

еве за проверка, земи крстач клуч кај вулканизервие и разгледај ги бројките... има 3-4 различни типови и на ниеден од нив 20-ка нема.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Да не отварам нова тема.
Проверувајќи денес нешто на колата забележав дека ми фали еден штраф на тркалото.
Пред две недели колата ми беше на сервис, менував гумици на виљушки и 100% сум убеден или дека го заборавиле да го заштрафат, или пак ми го купиле по набавна штрафот.
Ај да е обичен, ама не е. За алуминиумски бандаши е.
Навојот е 12мм, должината му е 25мм, а се одвртува и се завртува со 17 клуч.
Дали знаете каде може да се набави еден или пак повеќе штрафови со оваква димензија на ново или старо сеедно.
Станува збор за Пежо 306, заради коракот на навојот...Овој е со ситен навој.
Можеби на некого му се наоѓа по дома, па ако има да купам...


Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 865
  • Am386 DX/DXL-40
Провери во АвтоЛидер во Чаир, треба да имаат. Цена ~ 90 денари, ако паметам добро. :)
Поздрав

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Isti vakvi se I na 5-ta kaj mene.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Сале во дуќанчето за бандаши после Фиат Илија во Ѓорче имаш квалитетни штрафови за тркала земи мустра ќе ти најде ист таков.