Автор Тема: Растојание на штрафови кај сите возила и мерење на истото  (Прочитано 151377 пати)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3852
aj da prasham neshto,moze i ke mi se izmeete,no jbg neznam :( ... Staviv dve polovni,3000km dali se izvozeni Tigar 195/50/15,cela prednica e pristegnata,centrirana,balansirani gumi,ama problemot e vo bandazite izgleda.Treba fabricki da vozam 4x98,a jas vozam 4x100.E sega neznam na shto da se odlucam,dali da vozam 15 ili 14,a ovie bandazi ich ne mi se davaat.Dali postojat bandazi 15 bandazi 4x98 ??? ili da gi shitnam ovie pa da si stavam 14 4x98

Растојанието на штрафовите не ти е мака сигурно, ако веќе сакаш да не му ја мислиш постојат wobble шрафови но јас терам со обични и немам мака. Провери ја состојбата со централните прстени ако си ставал, или смени ги ако се  деформирани, исправи ги бандашите и провери гумите да не се деформирани.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
@Rakun ..
Takvi bandazi sakav da stavam,imav merak,duri i tuka na forum napishav za takvi oti sakam da kupam,a sega mi odmilija,neznam zoshto,sega so ovie momentalnite mi se top,pravam napori da ne gi prodavam :D,zatoa shto pred da menuvam caori na viluska,prashav majtori,site se fakjaa za bandazite.No denes primetiv neshto kaj Alfata,bev do granica da se izvozam,80/90km/h pocnuva da trese do 110km/h trese,120 130 140 150 160 170 me sacudi,mada nemav merak da stisnam na gasta koga ke treba so volanot da se tepam,no do 170km/h ne pomisli na tresenje,spieshe.E sega problemot e,zoshto od 80 do 110km/h trese !?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Балансирање. Смени го мајсторот што ти ги балансира гумите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Taka ke napravam ponedelnik,ke gi izvadam ste tegovi shto se na nea,i ke izvozam pak do granica da vidam dali ke ima nekoja izmena bez tegovi,zatoa shto dvata bandazi gi nosev vo Kavadarci da gi ispravuvaat, 0% se,a na balanserkata kazuva vnatresno 5g,tuka neshto mi mota vo glava

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Повторно ќе ти кажам, балансирање не се прави само на криви бандаши. Балансирање мора да се направи и на нови гуми и бандаши. Нема идеални гуми, нити бандаши.
Оди на некое асално место, нека ти ги избалансираат. Колку и да се прави бандашите, (воглавно) мора некое тегче да се намести.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Интерес сајт.
Ги има сите димензии на фабрички тркала за сите возила.

http://www.wheel-size.com/

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
помеѓу 195/50/15 и 195/50/16 разликата е само радиусот ?


Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Ride height gain   12.7mm

ова дефинитивно не ми оди во прилог

фала бушав

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Нема гајле,изгледа кај тебе многу значат 12.7 мм  ;)

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Бандажите што ги земав централниот отвор им е 3мм поширок и колата над 100ка ми тресе а до 100ка ништо не се осеќа...
Дали може да биде од центарот тресењето?
Гумите се нови и двапати бев на балансирање.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Криви се.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Бандажите што ги земав централниот отвор им е 3мм поширок и колата над 100ка ми тресе а до 100ка ништо не се осеќа...
Дали може да биде од центарот тресењето?
Гумите се нови и двапати бев на балансирање.

постојат адаптери за тоа. кај вулканизериве имаат пластични додатоци за таа намена... незнам точно каде и кај кого, ама ијас се соочив со овој проблем кога зедов бандажи со поголем централен отвор.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Значи до центарот ќе да е. Ќе се растерам денеска да најдам адаптери па да видам дали ќе се реши проблемот.
Едниот бандаж малку е крив...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
До центарот е стопосто.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.