Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 597596 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3780 на: 19 Јуни 2021, 19:55:14 pm »
Супер си е 1.0 125 во Пума. Сум го возел, тврдам дека е повеќе од адекватен.

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3781 на: 28 Јуни 2021, 12:25:19 pm »
Ford Puma 1.0 EcoBoost 125ks M6 на акциска цена од 17.900€

Добро опремен модел во Титаниум пакет со 17ки алу фечни, ЛЕД фарови напред/назад, навигација, темпомат, одржување во лента, препознавање на сообраќајни знаци, амбиентално и тн. За жал мануелна клима и барабан сопирачки позади но сепак мислам фер понуда.

https://ford.mk/puma-leasing


21135 евра е акциската цена. Имаш последна рата од 4475 евра

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3782 на: 28 Јуни 2021, 12:30:26 pm »
Ford Puma 1.0 EcoBoost 125ks M6 на акциска цена од 17.900€

Добро опремен модел во Титаниум пакет со 17ки алу фечни, ЛЕД фарови напред/назад, навигација, темпомат, одржување во лента, препознавање на сообраќајни знаци, амбиентално и тн. За жал мануелна клима и барабан сопирачки позади но сепак мислам фер понуда.

https://ford.mk/puma-leasing


21135 евра е акциската цена. Имаш последна рата од 4475 евра
А ми личеше предобро за да е вистинито. Ете каде лежел заебот.

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3783 на: 28 Јуни 2021, 13:16:58 pm »
Ford Puma 1.0 EcoBoost 125ks M6 на акциска цена од 17.900€

Добро опремен модел во Титаниум пакет со 17ки алу фечни, ЛЕД фарови напред/назад, навигација, темпомат, одржување во лента, препознавање на сообраќајни знаци, амбиентално и тн. За жал мануелна клима и барабан сопирачки позади но сепак мислам фер понуда.

https://ford.mk/puma-leasing


21135 евра е акциската цена. Имаш последна рата од 4475 евра
А ми личеше предобро за да е вистинито. Ете каде лежел заебот.
Точно, предобра ќе беше понудата за тие пари. Солиден мотор, опрема и најдобар дизајн на кросовер.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3784 на: 28 Јуни 2021, 13:19:39 pm »
Го гледам pdf-от од понудата, и изгледа вака:



Си вика „Акциска цена - 17.900.“

Ако некој е заинтересиран, сигурен сум дека таа цена би се добила во салон.

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3785 на: 28 Јуни 2021, 13:24:05 pm »
Го гледам pdf-от од понудата, и изгледа вака:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Си вика „Акциска цена - 17.900.“

Ако некој е заинтересиран, сигурен сум дека таа цена би се добила во салон.
Го добиваш на таа цена, и после 5 години ако сакаш да остани во твоја сопственост, ќе доплатиш 4475 остаточна вредност.

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3786 на: 28 Јуни 2021, 13:36:08 pm »
Го гледам pdf-от од понудата, и изгледа вака:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Си вика „Акциска цена - 17.900.“

Ако некој е заинтересиран, сигурен сум дека таа цена би се добила во салон.
Го добиваш на таа цена, и после 5 години ако сакаш да остани во твоја сопственост, ќе доплатиш 4475 остаточна вредност.
Секако, ова го пишува во ПДФ-от. А другото е претпоставка или инсајдерска информација. И е супер ако можи да се купи само за 17900, без да доплаќаш остаточна вредност, на крајот од лизингот.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1963
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3787 на: 28 Јуни 2021, 15:33:57 pm »
Јас го разбирам: Идеш со кеш/транскациска, префрлаш 18бона и си одиш со кола. Или втора опција, преку лизинг, каде што имаш учество и остаточна вредност, со што се добива бројка поголема од 20бона. А може и грешно да ги разбирам работиве.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3788 на: 28 Јуни 2021, 15:37:38 pm »
Јас го разбирам: Идеш со кеш/транскациска, префрлаш 18бона и си одиш со кола. Или втора опција, преку лизинг, каде што имаш учество и остаточна вредност, со што се добива бројка поголема од 20бона. А може и грешно да ги разбирам работиве.
Не секој лизинг има остаточна вредност. Мислам дека има разлика дали е оперативен или финанскиски лизинг. Но можи и да грешам. А и преку лизинг, банката (од каде што е лизингот) им префрла кеш.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1285
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3789 на: 28 Јуни 2021, 17:47:34 pm »
3580+218x60+4475=3580+13080+4475=21.135evra
Оваа математика се учи во второ одделение

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8821
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3790 на: 28 Јуни 2021, 18:41:00 pm »
Pa lizing e ima kamati

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 389
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3791 на: 29 Јуни 2021, 03:50:00 am »
Ford Puma 1.0 EcoBoost 125ks M6 на акциска цена од 17.900€

Добро опремен модел во Титаниум пакет со 17ки алу фечни, ЛЕД фарови напред/назад, навигација, темпомат, одржување во лента, препознавање на сообраќајни знаци, амбиентално и тн. За жал мануелна клима и барабан сопирачки позади но сепак мислам фер понуда.

https://ford.mk/puma-leasing


21135 евра е акциската цена. Имаш последна рата од 4475 евра
Нема логика ова. Во најлош случај ќе биде бар ПРОДАЖНА ЦЕНА НА ВОЗИЛОТО - 20.500 евра како што пишува во брошурата пред акциска цена.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3792 на: 29 Јуни 2021, 07:20:24 am »
Глупо е кога огласот ти е скоцкан од „Маре од сметководство“, па имаш ексел табела под слика од аутото. Јас вака го разбирам горе пишаното:

- Продажна цена на возилото - Никого не го заболе за ова
- Акциска цена на возилото - Реална цена која треба да ја платам за колата
- Учество за лизинг/Рата/Остаточна вредност - ако баш сакаш они да ти го токмат лизингот, ако не - одиш во шпаркасе и викаш „имам фактура за возило од 17.900, дајте ми услови за кредит/лизинг.

Уствари, од целиот оглас, најбитно е Акциска цена на возилото.  Друго, апсолутно ништо! Џабе потрошен простор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3793 на: 29 Јуни 2021, 11:54:46 am »
Глупо е кога огласот ти е скоцкан од „Маре од сметководство“, па имаш ексел табела под слика од аутото. Јас вака го разбирам горе пишаното:

- Продажна цена на возилото - Никого не го заболе за ова
- Акциска цена на возилото - Реална цена која треба да ја платам за колата
- Учество за лизинг/Рата/Остаточна вредност - ако баш сакаш они да ти го токмат лизингот, ако не - одиш во шпаркасе и викаш „имам фактура за возило од 17.900, дајте ми услови за кредит/лизинг.

Уствари, од целиот оглас, најбитно е Акциска цена на возилото.  Друго, апсолутно ништо! Џабе потрошен простор.
Цената на возилото е 20500 ако НЕ го плаќаш преку ЕуроЛиз (фирмата која го дава лизингот). Значи потрошувачки кредит, автомобилски кредит, кеш (од ТРС се разбира). Но ако одиш преку ЕуроЛиз за оваа понуда, има две опции после 5та година:
1. Го враќаш возилото, и си одбираш ново возило без учество да плаќаш (Форд) кое ќе продолжиш да го плаќаш на лизинг рати, како што си правел претходно со Пумата.
2. Ја плаќаш остаточната вредност од 4475 евра и Пумата е твоја.
Иначе ЕуроЛиз се лизинг компанија која соработуваат со фирми кои нудат дистрибуција на производи (фармација, прехрамбени продукти), и ги снабдуваат со возила без плаќање на учество, обично на 3 години. Ратата му е негде околу 470 евра за таква опција без учество и на оперативен лизинг од 3 години. Но тоа им подлежи на договор, нормално

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #3794 на: 29 Јуни 2021, 11:56:12 am »
Ford Puma 1.0 EcoBoost 125ks M6 на акциска цена од 17.900€

Добро опремен модел во Титаниум пакет со 17ки алу фечни, ЛЕД фарови напред/назад, навигација, темпомат, одржување во лента, препознавање на сообраќајни знаци, амбиентално и тн. За жал мануелна клима и барабан сопирачки позади но сепак мислам фер понуда.

https://ford.mk/puma-leasing


21135 евра е акциската цена. Имаш последна рата од 4475 евра
Нема логика ова. Во најлош случај ќе биде бар ПРОДАЖНА ЦЕНА НА ВОЗИЛОТО - 20.500 евра како што пишува во брошурата пред акциска цена.
Има логика, оти камата е прерачунатa. Наместо 20500, плаќаш 21135. 20500 е цената која подлежи на преговори, кога одиш преку други опции за финансирање.
« Последно менување: 29 Јуни 2021, 12:52:24 pm MeanMachine »