Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 14958 пати)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1294
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #315 на: 10 Септември 2024, 14:24:17 pm »
Апдјет.
Ако сакате да купите таг од централа на ЈП во Скопје, (кај Вмро) може да се купи од 08-12 часот. Единствениот вработен за таа намена имал скратено работно време.
Циркус, истиот да нема замена.

@R2D2 . Фала. Изгледа дека ни е во МК имам поедноставна постапка, неврзана за ништо од Србија. Тагот само треба да е купен а регистрацијата се прави спрема бројот на тагот.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #316 на: 10 Септември 2024, 15:34:40 pm »
Синоќа на патаринате пред Скопје од онасока на Тетово, еден куп коли се враќаа во рикверц неможејќи да поминат на ЕНП. Испцуја све по список и патарини и меѓусебе.
ne ti e sram ova da go pisuvas na forum. Me razocara da znaes. Inace vcera na veleska patarina za nakaj SK nakaj 19 casot pak imase nekoja guzva kaj tagot i stoeva fino kulturno cekaa. Nie seljacite kola dve pred nas otvoreni dzamovi zapeavme fativme ritam i so vrabotenite od kukjarkite... si plativme i 1 min stoenje vo kolona si produzivme. Ovie gospodava ostanaa zakrceni na rampa.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6639
  • Бенве сие бенве
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #317 на: 10 Септември 2024, 15:35:47 pm »
Има од умрени сељаци шо не знаат дека немаат пари на тагот или картицата.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3383
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #318 на: 10 Септември 2024, 15:39:25 pm »
Едноставно е и за Србија, не ти ги зема од тагот, од картица ги повлекува и ти стигнува фактура на мејл.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 276
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #319 на: 10 Септември 2024, 16:31:03 pm »
Поучен од @balanar, а потсетен од @nestor04 си порачав грчки таг ама јас малку задоцнив со порачката, ептен во ек на сезона го нарачав и стигна за некои 25 дена, таман после одморот :) Треба да проверам дали мора одма да го активирам или непосредно пред да одам во Грција. Каква гужва имаше на патарините ќе ми завршеше ептен работа, здравје, догодина.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Линк? Отсега ако нема таг, не идам на таа патарина, по селски патишта ќе возам.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #320 на: 10 Септември 2024, 17:09:48 pm »
Поучен од @balanar, а потсетен од @nestor04 си порачав грчки таг ама јас малку задоцнив со порачката, ептен во ек на сезона го нарачав и стигна за некои 25 дена, таман после одморот :) Треба да проверам дали мора одма да го активирам или непосредно пред да одам во Грција. Каква гужва имаше на патарините ќе ми завршеше ептен работа, здравје, догодина.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Линк? Отсега ако нема таг, не идам на таа патарина, по селски патишта ќе возам.

Апликација:
https://docs.myegnatiapass.gr/custdatanewapp/NewCustomer.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1

Упатство (на српски ама врши работа):
https://grckainfo.com/blog/grcki-tag-uredjaj-uputstvo-za-besplatno-narucivanje-na-adresu-u-srbiji
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1343
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #321 на: 10 Септември 2024, 17:27:33 pm »
Синоќа на патаринате пред Скопје од онасока на Тетово, еден куп коли се враќаа во рикверц неможејќи да поминат на ЕНП. Испцуја све по список и патарини и меѓусебе.
ne ti e sram ova da go pisuvas na forum. Me razocara da znaes. Inace vcera na veleska patarina za nakaj SK nakaj 19 casot pak imase nekoja guzva kaj tagot i stoeva fino kulturno cekaa. Nie seljacite kola dve pred nas otvoreni dzamovi zapeavme fativme ritam i so vrabotenite od kukjarkite... si plativme i 1 min stoenje vo kolona si produzivme. Ovie gospodava ostanaa zakrceni na rampa.
И ја ова време минував глеам 5-6 коли на таг се збутаа ја на втора лента за кеш две коли само пред мене ја со картичкава се куцнав паралелно со мене и дечкото зад мене на шалтер си плаќаше

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #322 на: 10 Септември 2024, 19:26:50 pm »

Значи треба да се отварат повеќе рампи за таг и 1 за кеш за некои загубени само. Во Португалија само 1 има за кеш. А на тагот нема рампи кога ќе поминеш си титнува само. Ако поминеш без таг те слика и ти стига казна.

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #323 на: 10 Септември 2024, 20:04:34 pm »
Поучен од @balanar, а потсетен од @nestor04 си порачав грчки таг ама јас малку задоцнив со порачката, ептен во ек на сезона го нарачав и стигна за некои 25 дена, таман после одморот :) Треба да проверам дали мора одма да го активирам или непосредно пред да одам во Грција. Каква гужва имаше на патарините ќе ми завршеше ептен работа, здравје, догодина.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Се надевам дека маста ќе му ја извадиш на тагот, претпоставувам дека наредната година нема да има гужви на грчките патарини, затоа што гужвите ќе бидат на границата заради системот за влез/излез од државата EES (https://travel-europe.europa.eu/ees_en).


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #324 на: 10 Септември 2024, 20:16:23 pm »

Значи треба да се отварат повеќе рампи за таг и 1 за кеш за некои загубени само. Во Португалија само 1 има за кеш. А на тагот нема рампи кога ќе поминеш си титнува само. Ако поминеш без таг те слика и ти стига казна.
do Portugalija znaes uste kolku furni leb ima za dzvakanje ovde kaj nas ? Jas jadam lajna ama ocigledno ne vlaga kaj poedinci u glava. Sve fino e toa sto e montirano ama kje treba uste dobri 3-4 godini da stigne da profunkcionira kako sto treba.
Koga e normalen den so eden ili nieden pred tebe e top arno ama prodolzen vikend i nekoj takvi spic periodi ete go kolapsot. Dali kiksnue uredot dali kiksnue severno makedonecot bitno ne e kako sto treba vo guzva.

Присутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3712
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #325 на: 10 Септември 2024, 20:19:47 pm »
За грчка не би вадел таг пошто имаат култура ке си направиш муабет на патарина, овие нашиве се се симнати од планина ни муабет не прави ни ништо... Основна култура е да кажеш добар ден!

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 302
  • The best or nothing.
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #326 на: 10 Септември 2024, 21:07:08 pm »
Златна вињета. Ем ќе живне државата, ем нема муабети правење, ем нема да се караат членовите на карклаб форумот.  :)

Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 288
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #327 на: 10 Септември 2024, 22:26:24 pm »
За грчка не би вадел таг пошто имаат култура ке си направиш муабет на патарина, овие нашиве се се симнати од планина ни муабет не прави ни ништо... Основна култура е да кажеш добар ден!

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk
Nedela do SK i nazad toa se 3 paterini vo 2 smeni toa se 6 luge. 5 kako da ne im se zivee samo 1 nasmean so zdravo, prijatno i ubav praznicen den.

Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #328 на: 10 Септември 2024, 22:27:45 pm »
 До грчка неделава возев нивен таг немав али кај нас картицата и те како си заврши работа дали на м кард или на х на двете поминував за пар секунди застанување, што за некој како мене што не е секој викенд или ден на автопат за 100 денари е полн погодок

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7041
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #329 на: 10 Септември 2024, 22:55:35 pm »
Апдјет.
Ако сакате да купите таг од централа на ЈП во Скопје, (кај Вмро) може да се купи од 08-12 часот. Единствениот вработен за таа намена имал скратено работно време.
Циркус, истиот да нема замена.

@R2D2 . Фала. Изгледа дека ни е во МК имам поедноставна постапка, неврзана за ништо од Србија. Тагот само треба да е купен а регистрацијата се прави спрема бројот на тагот.
Земи си пост-пејд, како поминуваш ти собира од цел ден и ти наплаќа сабајле во 6:30.

https://mtel.mk/novosti/%D1%81%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BF%D0%B5%D1%98%D0%B4-tag-%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D1%9C%D0%B5-%D1%87/