Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 15200 пати)

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #195 на: 06 Август 2024, 11:50:52 am »
Samo kesh.

И да се укине се електронско и онлајн во државава.
Да си чекаме на шалтери.

Да се вратат здравствените легитимации (реакцијата од шалтерушите на државното здравство никогаш и не ги укина), работничките книшки, жетончињата црвени и портокалови за скопски реис, хартиените возачки и лични карти, телефоните со кружен бирач, струјомерите со две тркала (да можеш магнет да ставиш), светилките со ужарено влакно, ма што светилки, свеќи за осветлување!
Да се вратат Фиат 1300, Фиќо, Москвич, Волга, Лада, Симка...
Да се вратат парните бродови и локомотиви...
Да се вратат капутите од чоја...
Да се вратат Тито, Делчев, Александар Македонски...
Да се врати робовладетелство...
Да се вратат тетратки, тефтери, џамлии, што има потреба од компјутери?

Абе, ајде...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6320
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #196 на: 06 Август 2024, 11:54:32 am »
Да се врати робовладетелство...

Ова не е укинато, само така ни се чини.  ;D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #197 на: 06 Август 2024, 13:00:52 pm »
Samo kesh.

И да се укине се електронско и онлајн во државава.
Да си чекаме на шалтери.

Да се вратат здравствените легитимации (реакцијата од шалтерушите на државното здравство никогаш и не ги укина), работничките книшки, жетончињата црвени и портокалови за скопски реис, хартиените возачки и лични карти, телефоните со кружен бирач, струјомерите со две тркала (да можеш магнет да ставиш), светилките со ужарено влакно, ма што светилки, свеќи за осветлување!
Да се вратат Фиат 1300, Фиќо, Москвич, Волга, Лада, Симка...
Да се вратат парните бродови и локомотиви...
Да се вратат капутите од чоја...
Да се вратат Тито, Делчев, Александар Македонски...
Да се врати робовладетелство...
Да се вратат тетратки, тефтери, џамлии, што има потреба од компјутери?

Абе, ајде...

togas beshe srekjen ako voopsto si go iskusil toa vreme sega si samo beden piun.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #198 на: 06 Август 2024, 14:03:53 pm »
Има една страна, српска, дневна доза просечног комуњаре. Еве ви линк, не е за луѓе ко Влатче.

https://www.facebook.com/komunjare?mibextid=LQQJ4d


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #199 на: 06 Август 2024, 14:39:18 pm »
Ljubi te majka

Vidi daleku sum ja od tie komunjari samo loso e sto nesakaat da priznaat deka tagot seuste ne e opraen kako sto treba. Tie guzvi na 4ti sto se pravea na patarinite ne e od sve sto e perfektno i faleno. Baska mi se interesni poedinci sto vcera progledale tolku go branat tagot kako da si mu opcul majka pa rzat se dokazuvaat do stepen na omalovazuvanje neli nie sme tie naprednite ti si ofucan u pametot. Abre da nekazam sto gledajte da vi e skockan zivotot da bidete srekjni zdravi da imate finansii da mozete da uzivate so familijata. Vie tagot pa tagot. Jebal ve tag ostajte koj sto saka da koristi samo birajte zborovi koj gi koristite prema nas postarite so pamet neli dodeka imame i nie trpenie na forumov.
« Последно менување: 06 Август 2024, 14:47:51 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #200 на: 06 Август 2024, 15:03:32 pm »
togas beshe srekjen ako voopsto si go iskusil toa vreme sega si samo beden piun.

И во право си и не си истовремено.

Во право бидејќи некои работи подобро функционирале за разлика од сега, а не си во право затоа што има пак други подобрувања во однос на минатото баш поради тоа што сме сега 21 век едноставно и живееме во понапредна ера каде има придобивки што произлегуваат од тоа.

Инаку, факт е дека и Југославија не била толку добра колку што луѓето ги фаќа носталгија. Носталгија не за Тито, туку за својата младост.
И јас кога ќе бидам старец (не викам дека ти си старец) ќе се присетувам и ќе ми фалат годиниве, не поради Заев, Мицковски и Ахмети, ами туку поради младоста и убавите спомени.

Да не забегам целосно од темата со коментарот, во најмала рака МКард е многу корисна работа и за да избегнеш гужви и не е скапа опција, чини само 100 денари.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #201 на: 06 Август 2024, 15:29:04 pm »
Vidi momce nikoj ne vika deka tagot e los i deka funkcionira za pobrz protok. Ama toa e uspesno koga ima 1 pred tebe ili nema nikoj. Ama kako sto i bese pisano prethodno vo ovie spic periodi kade sto imas 50 koli vo kolona bagira i togas  beter e nego na naplatna rampa. Pisav deka na Tetovska eden imase problem pa se vrakjase rikverc a tuka ja izremeti cela kolona pozadi nego se zguzvaa nemozea da se opraat. Na narednata isto problem na taa lenta zastoj dremat site.
Neli svakjate sto vi pisuvam neznam sto e maka moze od gorestinive da e pa tesko kapirate.
TREBA VREME DA SE OPRAAT TAGOVITE DA SE IZBEGNAT TIE KIKSOVI STO SE PRAVAT KOGA IMA GOLEMI GUZVI.
I najbitnoto vo celava prikasna e ako imate tag nemora da napinjate kako site mora da go imaat i restoto od tie sto go nemaat i si cekaat na obicna rampa se maloumni neli vo eden komentar od forumdzija.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 276
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #202 на: 06 Август 2024, 15:59:56 pm »
Neznam sto e problem da zastanes edna ili dve koli otvori prozor vozduh kje te fati i plakjas 40 ili 80 den na raka i mirna glava. Ne mora Tag za pobrz protok na vozila. Usteduvas 1 do 2 minuti koj vo zivotot premnogu ti znacat a ti go naplakja tagot 1200 denari od start plus kredit.

Ова е твојот прв пост на темата. Интересно е како во реален живот кога има дискусија, можеш да спинуваш и да создаваш своја реалност, ама на форум има логови за тоа што и како дискутираш. На пример, ти улета на темава да ги правиш сите со таг малоумни, а заврши со тоа дека се закануваш дека тебе те прави некој малоумен.

Не би навлегувал понатаму, ова не го ни пишувам за да ме разбереш (15+ години форумско искуство ме прават свесен дека никогаш со тебе нема да се разберам), него другите да сфатат со кого дебатираат и да не те прозиваат, со цел да продолжи нормална дискусија на темава.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #203 на: 06 Август 2024, 16:39:52 pm »
@TylerMkD i ?
Koj iskoci na kraj maloumen doiskazise boldiraj go da vidam.
Premnogu licno za srce ja zimas debatata kako da ti zakacile familija. Pa da te stavat u bubanj kako sto bese Nestor4e na pocetokot sto kne pravis kje dojdes so kalas da se osvetuvas ? Dzabe ti se 15g forumsko manijacenje  so edvaj 200 komentari. Ocigledno ne si naucil nisto nego samo tvoeto DA.
Imaj ubav den momce.
« Последно менување: 06 Август 2024, 16:56:14 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #204 на: 06 Август 2024, 19:59:41 pm »
Влатче, да не смени презиме во Ѓорѓески ти, море?! :)))
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #205 на: 06 Август 2024, 20:08:50 pm »
Samo kesh.

И да се укине се електронско и онлајн во државава.
Да си чекаме на шалтери.

Да се вратат здравствените легитимации (реакцијата од шалтерушите на државното здравство никогаш и не ги укина), работничките книшки, жетончињата црвени и портокалови за скопски реис, хартиените возачки и лични карти, телефоните со кружен бирач, струјомерите со две тркала (да можеш магнет да ставиш), светилките со ужарено влакно, ма што светилки, свеќи за осветлување!
Да се вратат Фиат 1300, Фиќо, Москвич, Волга, Лада, Симка...
Да се вратат парните бродови и локомотиви...
Да се вратат капутите од чоја...
Да се вратат Тито, Делчев, Александар Македонски...
Да се врати робовладетелство...
Да се вратат тетратки, тефтери, џамлии, што има потреба од компјутери?

Абе, ајде...

Абе се знаеше порано, свеќици мењаш на 5000Км (Супер Босна од Макпетрол), уље Модрича медурина, си штелуиваш вентили на секој втор сервис... милина!
Не сега ова, електорники, картички, пи*ке материне... влезеш у кола и гас?! Бегај бе...

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #206 на: 06 Август 2024, 20:25:39 pm »
Влатче, да не смени презиме во Ѓорѓески ти, море?! :)))
jok :)

Отсутен steff_92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 93
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #207 на: 07 Август 2024, 10:10:30 am »
После 14 страни дискусија, да пишам и јас мислење, а и конструктивен пример.

Неколку членови убаво потенцираа каде смее да има M Card наплата, а каде не.
Се сложувам со тоа.

M Card НЕ СМЕЕ да има на M Tag, на таа лента само се намалува брзината и НЕ СЕ ЗАСТАНУВА.
Било кое друго однесување е прекршување на „правилото“ на користење на M Tag.

Тоа што не се пушта лента M Card посебно како порано што се пушташе е проблем кај патарините и нивни одговорни.
За жал во нашата земја како што ништо не функционира, така и ова, немаш каде да се пожалиш.

Е сега со пример.
1. Без разлика дали возиш 30km/h и држиш растојание од 5-10м, потсвесно не очекуваш дека колата пред тебе ќе застане, а шофери има различни кои што од 30 можат во место да закочат и да извадат M Card за наплата, за мене тоа не е прифатливо и јас да нагаѓам што планира шоферот пред мене, па да бидам спремен со нога на кочница и јас да правам нагло кочење.

2. Кога се влегува во лента, првин се прави детекција на категорија, а потоа и наплата, во момент кога ја прави детекцијата и наплата, на екранот добивате информација за успешна наплата со износ и тоа стои активно додека колата не ја помине рампата. Ако случајно ви дојде кола позади, а заради X причина рампата не била крената, мора двете коли да се тргнат односно лентата да биде празна за да почне со нова детекција, инаку системот останува заглавен на таа кола што претходно ја исчитал. Ова е честа ситуација при користење M Card во летните гужви на M Tag лента. Вработен од патарина нема да ви дојде и да го реши проблемот туку не сака ни муабет да ви прави.

3. Може секогаш да го пробате ова и ќе заглавите (патарина Романовце). Прва кола влегува во лента и доаѓа да плати M Card кое што е пред самата рампа, веднаш по неа влегуваат две коли со M Tag. Од тие 2 коли е random која кола ќе ја исчита и наплати ако се многу блиско една до друга, ако има растојание ќе наплати од кола 2, а ќе ја отвори рампата и кола 1 ќе помине без да плати, рампата ќе се спушти и колата 2 со M Tag останува заглавена. За одново исчитување мора да се тргнат сите коли 2,3 од лента, а тие веќе застанале во ред заглавени, па дури и 4 дошла позади. Ова е најголемата причина зошто не смее да се застанува на таа лента, затоа што лошо се рефлектира на системот и наместо да нема гужви, се прави контра ефект.

После ова јас практикувам големо растојание и ако има кола пред мене, воопшто не влегувам во лента, па макар ако треба и ќе застанам. Се додека не видам дека колата ја одминала рампата, тогаш влегувам во лента. Никогаш мака од тогаш со ваков начин на користење.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7754
  • Плинаш!!!
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #208 на: 07 Август 2024, 11:52:51 am »
Јас само едно ќе те прашам... Што пишува на семафорот каде што се поминува со м таг?

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk


Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #209 на: 07 Август 2024, 13:11:45 pm »
Vidi momce nikoj ne vika deka tagot e los i deka funkcionira za pobrz protok. Ama toa e uspesno koga ima 1 pred tebe ili nema nikoj. Ama kako sto i bese pisano prethodno vo ovie spic periodi kade sto imas 50 koli vo kolona bagira i togas  beter e nego na naplatna rampa. Pisav deka na Tetovska eden imase problem pa se vrakjase rikverc a tuka ja izremeti cela kolona pozadi nego se zguzvaa nemozea da se opraat. Na narednata isto problem na taa lenta zastoj dremat site.
Neli svakjate sto vi pisuvam neznam sto e maka moze od gorestinive da e pa tesko kapirate.
TREBA VREME DA SE OPRAAT TAGOVITE DA SE IZBEGNAT TIE KIKSOVI STO SE PRAVAT KOGA IMA GOLEMI GUZVI.
I najbitnoto vo celava prikasna e ako imate tag nemora da napinjate kako site mora da go imaat i restoto od tie sto go nemaat i si cekaat na obicna rampa se maloumni neli vo eden komentar od forumdzija.

На тетовската патарина ташко да бил застојот од 50 возила заради ТАГ уред. Впрочем на тетовската и на гостиварската патарина нема инсталирано опрема за детекција на ТАГ уреди. Во правецот према Охрид ТАГ-овите функционираат само на патарината Глумово. Опрема има и на патарината Желино, ама незнам дали функционира. Најверојатно застојот е заради човечки фактор (глуп и насилен народ).

Користењето на ТАГ уредите НЕМА ДА СЕ ОПРАВИ. Менталитетот на нашиот народ е дрпање провизии од нови работи, а не од одржување. Таа лекција не ја научија во ниту една област. Ништо НЕ СЕ ОДРЖУВА. Се чека да се распадне, па ајде ново. Се сомневам дека ситуацијата со ТАГ-овите ќе биде различна.
Можеби ќе се оправи ако србите кои поминуваат транзит према грцијата се жалат до своите „Путеви Србије“, па они да опнат обџекшн до овие неспособниве и самобендисани и прекрстени МакедонијаПат. Можеби. Оти они слугуваат према србите а не према нас што ги храниме и облекуваме.