Автор Тема: Имам проблем со кочниците...  (Прочитано 541 пати)

Отсутен pecka06

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Имам проблем со кочниците...
« на: 06 Јули 2024, 01:20:05 am »
Здраво, ми треба многу помош, имам Меган 3 2012, имам проблем со кочниците, кочницата откажа до крај и воопшто не кочи, забележав дека само предното лево тркало кочи, Испуштив воздух и сменив глицерин, стариот беше црн, потоа ок беа околу 20 км и пак откажа кочницата, кога ќе го притиснам до крај со 20км ч треба 10 метри да застане, дисковите и пчочките се ок, кога гп испуштив воздухот и го сменив глицеринот и во кочење до крај се вклучи и ABS, па мислам дека ABSот не е отиден, дели некој имал нешто слично искуство или знае што е проблемот, фала однапред, неколку ми кажаа дека ми е отиден главниот кочен цилимдар.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4946
Одг: Имам проблем со кочниците...
« Одговори #1 на: 06 Јули 2024, 07:22:09 am »
Najverojatno glaven kocionen cilindar

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен pecka06

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Имам проблем со кочниците...
« Одговори #2 на: 12 Октомври 2024, 17:37:33 pm »
Здраво, пред 4 месеци купи Рено Меган 2011 .. Колата има проблем со кочниците, углавном има пропадната кочница, кога испуштам воздух кочи 7-8 часа и повторно пропаѓа, го сменив кочниот цилиндар по препорака на други и проблемот не се реши, на мое недоволно истражување ја оденсов колата во Рено сервис во карпош (тогаш незнаев за лошите коментари за сервисот и преварите кои ги прави), муј платив за голем сервис, репарација на турбина, и нова АБС пумпа (ми кажа дека е дефект) платив солено, конкретно пумпата репарирана(демек) ја платив 400е, колата веќе месец дена ми стои во сервисот и цело време ми вади нови проблеми и ме шета, цевки биле запушени, стасала пумпата но била фалична требало друга да пратат. Углавно очигледно е дека колата нема да ми се направи ви скоро време, а поради мојата ситуација колата ми е потребна, и битно многу ми е битно да се направи колата , дали вие знаете некој кој може да го реши тој проблем, или сте имале слични искуства, некој кој нема да ме превари и да ме лаже, ве молам помогнете. Ви благодарам однапред... :)

Отсутен pecka06

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Имам проблем со кочниците...
« Одговори #3 на: 12 Октомври 2024, 17:50:43 pm »
Го сменив.... не е тоа.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4946
Одг: Имам проблем со кочниците...
« Одговори #4 на: 13 Октомври 2024, 09:14:14 am »
Vidov vo drugata tema. Nisto ako ne e raskupusano se da vidis Mirko vo Gjorce ako se nafati da ti ja resi. Nemam broj, samo kocnici rabotea lugjeto

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Имам проблем со кочниците...
« Одговори #5 на: 15 Октомври 2024, 11:52:44 am »
Имаш две исти теми отворено. Отиди во сервисот, побарај си ја колата, ако си платил однапред (а не си требал) побарај си ги парите назад. ВО другата тема ти го предлолжија Мирко за кочници, ама мисла мдеак кочниците ти се помал проблем од проблемот што си се изнадавал пари кај преварантот во Карпош, а прашање е дали иам сменето нешто и ако има, што ти има ставено. Пробај културно прво, после кажи му дека ќе дојдеш со пазарна инспекција (се надевам имаш некоја потврда за тоа што си платил).
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29557
    • CARclub.mk
Одг: Имам проблем со кочниците...
« Одговори #6 на: 15 Октомври 2024, 20:42:38 pm »
Споени темите во една. :)