Автор Тема: Хонда Механичар/Електричар  (Прочитано 486 пати)

Отсутен MoonSungKil

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Хонда Механичар/Електричар
« на: 09 Јуни 2024, 08:58:22 am »
Здраво имам проблем со Хонда Акорд 2.2 ictdi Дизел. Двете перки не се уклучуваат кога ќе пуштам клима.
Шо направив до сега:
  • Ја однесов на климаџија (Саше од скопје “webasto”), вели дека климата си работи само релето не му дава стрија на перките за да вртат, па да си побарам електричар кој се разбира за хонди
  • Потоа ја однесов во овластениот сервис за хонда, тие велат дека при загревање на моторот перкитат но проблемот лежи повеќе кај компресорот па велат највероватно е до компресорот
  • Се вратив пак кај Саше но стои на своето дека е до релето што не му дава струја

Сега сакам да ја проверам кај некој добар механичар односно електричар за хонда па да ми даде добра диагноза, или во најдобар случај ја поправи. Ако некој може да предложе некој во регион Битола/Охрид би било супер, може и подалеку ако познавате некој во други градови.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Хонда Механичар/Електричар
« Одговори #1 на: 09 Јуни 2024, 10:22:46 am »
Или е реле или е резистор.
У принцип напојување прво иде у реле/осигурач-->резистор тој дава 1,2 брзина на вентилаторите-->вентилатор.
Од тие 3 ствари би требало нешто да испадне,со дијагностика-->активација на компоненти може лесно да се провери.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Хонда Механичар/Електричар
« Одговори #2 на: 09 Јуни 2024, 13:02:14 pm »
Cr-v njata imaa problem so releto za klima, slaba tocka im e. Neznam dali e isto i na toj model ama pretpostavuvam deka da. Ne bi trebalo da e tesko toa da se proveri.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен MoonSungKil

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Хонда Механичар/Електричар
« Одговори #3 на: 10 Јуни 2024, 15:02:08 pm »
Cr-v njata imaa problem so releto za klima, slaba tocka im e. Neznam dali e isto i na toj model ama pretpostavuvam deka da. Ne bi trebalo da e tesko toa da se proveri.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

То лесно е да се провери кај кој било Механичар или треба да барам некој специфичен за Хонда за тие работи? и дали има некој кој можеш да препорачаш?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Хонда Механичар/Електричар
« Одговори #4 на: 10 Јуни 2024, 15:10:45 pm »
Која година е Хондата?

Отсутен MoonSungKil

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Хонда Механичар/Електричар
« Одговори #5 на: 10 Јуни 2024, 15:53:56 pm »
Која година е Хондата?

2008 Honda Accord 2.2 Diesel icdti

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Хонда Механичар/Електричар
« Одговори #6 на: 10 Јуни 2024, 16:02:58 pm »
Било кој електричар може да провери реле на тоа возило. Под хауба од десна страна има осогурач од 7.5А и реле кое одговара и од сирената (може да се сменат местата чисто за проба дали е до релето).