Автор Тема: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition  (Прочитано 2364 пати)

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3653
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #15 на: 22 Мај 2024, 11:03:59 am »
Тоа е пошо каишот е потопен во маслото, и кога паѓаат делови од него може да го запуша/намалат  протокот на масло низ моторот.

Као новата верзија со милд хибрид што излезе, веќе не користела ребрасти каиш туку ланче, али тоа отвара простор за нови проблеми со истегнување на ланецот :D

Стелантис најпаметен потег би им бил да го земат 1.5 ТСи од ВАГ :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #16 на: 22 Мај 2024, 12:01:49 pm »
Имаа фиатови мали бензинци добро покажани од FIRE серијата, требаше тие  да си прилагодат за новиве еуро еко глупости. Уствари имаат тој GSE (FireFly) 1.0, 1.3 и 1.5 моторите им се такви.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #17 на: 22 Мај 2024, 12:11:21 pm »
Тоа е пошо каишот е потопен во маслото, и кога паѓаат делови од него може да го запуша/намалат  протокот на масло низ моторот.

Као новата верзија со милд хибрид што излезе, веќе не користела ребрасти каиш туку ланче, али тоа отвара простор за нови проблеми со истегнување на ланецот :D

Стелантис најпаметен потег би им бил да го земат 1.5 ТСи од ВАГ :D
Ајдеее, од мокар каиш преминале на ланец, наместо да си стават нормален каиш.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3653
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #18 на: 22 Мај 2024, 12:58:07 pm »
Silent chain drive :D

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #19 на: 22 Мај 2024, 18:18:16 pm »
Ама не ми треба дигитални дисплеи, тачои мачои, камера, селфи стик! Сакам основен + клима, за 16.000е :(

Дигиталните дисплеи не би ја намалиле цената премногу, а многу луѓе па ги сакаат. Уствари, веќе е реткост да се начека кола без некаков дигитален дисплеј и/или инфотејнмент. А Android Auto со Google Maps навигација е одлична работа.
Ја нема таа фабричка навигација на било кое ауто што е подобра од гугл мапс

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #20 на: 22 Мај 2024, 18:18:59 pm »
Тоа е пошо каишот е потопен во маслото, и кога паѓаат делови од него може да го запуша/намалат  протокот на масло низ моторот.

Као новата верзија со милд хибрид што излезе, веќе не користела ребрасти каиш туку ланче, али тоа отвара простор за нови проблеми со истегнување на ланецот :D

Стелантис најпаметен потег би им бил да го земат 1.5 ТСи од ВАГ :D
Ајдеее, од мокар каиш преминале на ланец, наместо да си стават нормален каиш.
Мислиш од мокар каиш на мокар ланец :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29497
    • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #21 на: 22 Мај 2024, 18:56:31 pm »
Ама не ми треба дигитални дисплеи, тачои мачои, камера, селфи стик! Сакам основен + клима, за 16.000е :(

Дигиталните дисплеи не би ја намалиле цената премногу, а многу луѓе па ги сакаат. Уствари, веќе е реткост да се начека кола без некаков дигитален дисплеј и/или инфотејнмент. А Android Auto со Google Maps навигација е одлична работа.
Ја нема таа фабричка навигација на било кое ауто што е подобра од гугл мапс

Навигациите кои се поврзани со централа со некаков е-сим и цело време добиваат апдејти се релативно добри. Другите (оние со фиксни мапи, па апдејти со SD картици, па дрн-дрн) се океј, ама многу често се застарени. Моето искуство е дека Google Maps навигацијата е многу, многу, многу подобра од скоро било која вградена навигација. Особено моментот со следење гужва во сообраќај, па препорака за алтернативни побрзи рути, итн.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6405

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2109
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #23 на: 24 Мај 2024, 09:27:28 am »
Со моментални цени ова е разумна куповина. Доволно опрема има и мене барем ми се допаѓа како изгледа од надвор. Внатре не баш јер веч виџено е во пежо.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #24 на: 24 Мај 2024, 09:34:38 am »
Со моментални цени ова е разумна куповина. Доволно опрема има и мене барем ми се допаѓа како изгледа од надвор. Внатре не баш јер веч виџено е во пежо.
Апсолутно одлично за земање е. Има нормален волан за разлика од пежото, и се што треба од опрема.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8844
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #25 на: 24 Мај 2024, 11:55:32 am »
So ogled na cenite mnogu dobra ponuda, shteta mnogu grd Cockpit ima za moj vkus.

Motorceto brka rabota, se nadevam ke izvadat nekoj pogolem turbo benzin

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1083
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #26 на: 30 Мај 2024, 23:21:25 pm »
Имаат, ама ја продаваат 45000, пошто е PHEV.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1593
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #27 на: 31 Мај 2024, 07:07:45 am »
Што 45000иљади евра астра ?

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1083
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #28 на: 31 Мај 2024, 10:04:03 am »
Да, и неговиот братучед, прв Peugeot 308.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1593
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: CARclub Тест: Opel Astra 1.2 PureTech Edition
« Одговори #29 на: 31 Мај 2024, 12:54:20 pm »
Гледај убаво тие нулите таму ако се конвертирани во МКД да не е 14500 а не 45 иљади евра за OPEL / астра позлатена да епа не вреди ни 15 а камоли 45 добра смешка  :D :D  да се купи опел астра од 45 илњади евра единиствено тоа може да стори некој само со дијагностицирана F-дијагноза кој нема контрола над себе и со себе.