Автор Тема: Volkswagen Golf 8 GTE  (Прочитано 24517 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #15 на: 31 Јануари 2024, 16:52:58 pm »
Со здравје да се користи даскал! Интересно ќе биди за читање, баш ме интерсира колку кошта едно полнење ако воопшто може да се пресмета некако. Ма да мислам може некој просек да се извади со калкулаторот на страната на евн.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #16 на: 31 Јануари 2024, 16:54:11 pm »
Па па, пишано имав Чери или ГТЕ и испадна второво :D

Честито, со здравје да се вози.

Фифти-фифти!

Со здравје да се користи даскал! Интересно ќе биди за читање, баш ме интерсира колку кошта едно полнење ако воопшто може да се пресмета некако. Ма да мислам може некој просек да се извади со калкулаторот на страната на евн.

Нааајверојатно на кабелот кој ќе води до приклучокот за полначот (во домашни услови ќе го полнам со обичниот 2 kW полнач) ќе ставам мерач. Иако мислам дека не би требало да има некоја драстична разлика во однос на големината на батеријата и потрошената струја. Околу 10 kW, претпоставувам. Читав дека загубите за полнење со обичен полнач се околу 4-5%.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3663
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #17 на: 31 Јануари 2024, 16:55:23 pm »
Ако полниш само ноќе на ефтина струја(како што е и правилно) тогаш лесно е да се пресмета.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 368
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #18 на: 31 Јануари 2024, 16:55:40 pm »
Апгрејд на место. Со здравје да се возит!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #19 на: 31 Јануари 2024, 16:56:52 pm »
Ако полниш само ноќе на ефтина струја(како што е и правилно) тогаш лесно е да се пресмета.

Исклучиво на евтина струја, нормално. Си има тајмер, ќе го уштекам кога и да сакам, ќе почне да се полни на евтина струја.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #20 на: 31 Јануари 2024, 16:59:57 pm »
Со здравје да се вози!!

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #21 на: 31 Јануари 2024, 17:08:26 pm »
Хаха, не си можел да најдеш поригинален почеток на темата ;D

Честитки и од мене.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #22 на: 31 Јануари 2024, 17:40:19 pm »
Честито кола класен. Многу,многу безгрижни километри.

PHEV, се полнат на брзи полначи така? Колку може најмногу да повлече?

П.С Речи што ќе правиш со 6ката? 😁

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #23 на: 31 Јануари 2024, 17:44:44 pm »
Се полнат на брзи полначи, ама со максимум 3.8 kWh. Споричок е он-борд инвертерот. Наменет е дома да се полни, навечер.

6-ката се продаде, пишав во темата.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #24 на: 31 Јануари 2024, 17:45:24 pm »
Честитки за изборот на возило. Со здравје да се тркала.
Мене ме интересира какво е чувството да се возиш во бел фрижидер како што сите ги нарекуваат белите коли?
Мене искрено воопшто не ми смета и многу веројатно дека ако купам повторно ново возило би било бело, но никогаш црно. Освен ако не е службено :D
Ме интересира како е со удобност, конфорност и простор во кабина во споредба со претходниот модел и неговите конкуренти? Звучна изолација?...Во однос на седење претпоставувам дека си фино укотвен во седиштата без мрдање и прпелкање по кривини, воедно се и потврди, барем такво чувство се стекнува од нивниот дизајн.
Прегледност, со оглед на тоа дека нема задна камера...Релативно небитен додаток, но во секој случај корисен во дадени ситуации...
Светла...Навечер...

:)

Ајде чекаме одговор на конкретни прашања.
Честитки и поздрави на Зона ФМ ке ти пуштиме по порака на радио да ги слушаш :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1375
  • Велешанче
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #25 на: 31 Јануари 2024, 17:51:54 pm »
Со здравје да се вози, многу безгрижни километри
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен ExtremeBt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1445
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #26 на: 31 Јануари 2024, 17:56:59 pm »
Со здравје да се вози! Уба да му е среќата! :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #27 на: 31 Јануари 2024, 18:04:37 pm »
Честитки за изборот на возило. Со здравје да се тркала.
Мене ме интересира какво е чувството да се возиш во бел фрижидер како што сите ги нарекуваат белите коли?
Мене искрено воопшто не ми смета и многу веројатно дека ако купам повторно ново возило би било бело, но никогаш црно. Освен ако не е службено :D
Ме интересира како е со удобност, конфорност и простор во кабина во споредба со претходниот модел и неговите конкуренти? Звучна изолација?...Во однос на седење претпоставувам дека си фино укотвен во седиштата без мрдање и прпелкање по кривини, воедно се и потврди, барем такво чувство се стекнува од нивниот дизајн.
Прегледност, со оглед на тоа дека нема задна камера...Релативно небитен додаток, но во секој случај корисен во дадени ситуации...
Светла...Навечер...

:)

Ајде чекаме одговор на конкретни прашања.
Честитки и поздрави на Зона ФМ ке ти пуштиме по порака на радио да ги слушаш :D :D :D

Не ми беше и сè уште не ми е по мерак белата боја - ама тоа е тоа. Компромис кој мораше да се направи. Ќе го напраам да подзаличи, секако. :D

За другите работи, уште е рано да споредам. Ама колата е тука, кој сака може да ја види. :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #28 на: 31 Јануари 2024, 18:05:21 pm »
Cestitki za izborot na vozilo i mnogu bezgrizni kilometri.
Moze izgleda smeshno ama jas kako laik so nepoznavanje ama ic na ovaa tehnologija sakam da prasam nesto vo vrska so hibridov
Voziloto go palis kako sto procitav koristi struja a ne benzin. Dali motorot normalno si zagreva si tera ravotna temperatura ili so benzinot toa ide pobrzo ? Ne se smejte na glupavovo prasanje ama stvarno neznam a me interesira.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #29 на: 31 Јануари 2024, 18:06:20 pm »
Што убаво ќе легне логото на белава боја.... Па, па, па, па....