Автор Тема: 2.0 HDi Сензор за туража  (Прочитано 925 пати)

Отсутен Konstantin.p406c

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
2.0 HDi Сензор за туража
« на: 28 Август 2023, 22:14:18 pm »
Прашање во врска со проблем кој го имам на Peugeot 406 2.0HDi 80kW. Го земав пред некој ден, земам/ќе возам дизел после 20 год. и ќе оди на мајстор и дијагностика секако но ете совет и за тоа ќе ми треба кај кој мајстор кој ги работи и е добар.
Проблемот е: на цапнување-оптеретување на педалот за гас скокаат обртаите но колата не мрда а ако се дава постепено гас си прима и работи нормално, нема никакво димење угорница удолница си влече но ако не е стисната педалата туку ако постепено се додава гас. Претходниот сопственик ме убедува дека е некој сензор за туража, а моето прашање е дали постои такво нешто и дали е можно да е такво нешто?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #1 на: 28 Август 2023, 22:17:13 pm »
Сет Ламела/потисна/друк лагер и уживај :).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #2 на: 28 Август 2023, 22:17:46 pm »
1. Еуроимпекс.
2. Автонова.
3. Цилаз.
4. Мазак.

Бројките се од шашма. Чисто набројување.
Никогаш не вели никогаш.

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1584
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #3 на: 28 Август 2023, 22:33:24 pm »
Сет Ламела/потисна/друк лагер и уживај :).
Точен одговор, седи 5 :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Konstantin.p406c

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #4 на: 28 Август 2023, 22:51:13 pm »
Заборавив да додадам дека на патот шо го поминав у еден ден околу 350км ми се случи некои 5-6 пати рандом гасење, пример у брзина давам гас постепено, отпуштам на некоја кривина да речеме и кога ќе дадам повторно гас не ја прима гаста а кога ќе застане гаси, вртам клуч одоново да палам на клуч, вергла пали најнормално ко ништо да не се десило и возам до следното гасење.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #5 на: 28 Август 2023, 22:56:05 pm »
Тоа е веќе проблем бр. 2

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Konstantin.p406c

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #6 на: 28 Август 2023, 23:08:33 pm »
Тоа е веќе проблем бр. 2
Мислиш дека не е поврзано и да е тоа истото, затоа што кога му реков на претходниот сопственик ми потврди дека мајсторот му го рекол дека тоа ќе зачести и дека во еден момент ќе неможе веќе да прима туража и да гаси колата.
Не бил скап сензорот, да го сменам да не фрлам пари за џабе по мајстори, е сеа зашто они досега не го смениле е прашањето кое цело време мене памет ми мути...
Постои ли таков сензор воопшто???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #7 на: 28 Август 2023, 23:23:15 pm »
Сензорот ќе го смениш за да не ти гаси, ама ќе смениш и сет квачило, за да не ти качува обртаи а колата да не оди кога ја цапнуваш :)
 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #8 на: 28 Август 2023, 23:58:37 pm »
Прашање во врска со проблем кој го имам на Peugeot 406 2.0HDi 80kW. Го земав пред некој ден, земам/ќе возам дизел после 20 год. и ќе оди на мајстор и дијагностика секако но ете совет и за тоа ќе ми треба кај кој мајстор кој ги работи и е добар.
Проблемот е: на цапнување-оптеретување на педалот за гас скокаат обртаите но колата не мрда а ако се дава постепено гас си прима и работи нормално, нема никакво димење угорница удолница си влече но ако не е стисната педалата туку ако постепено се додава гас. Претходниот сопственик ме убедува дека е некој сензор за туража, а моето прашање е дали постои такво нешто и дали е можно да е такво нешто?

Како бе луѓево наоѓаат вакви купувачи како тебе и им викаат дека сензорот за туража е расипан, алал им вера која среќа ја имаат :D :D :D

Како што кажа погоре Симо, сет ламела потисна и замаец и се е топ. Сензор за туража не постои :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #9 на: 29 Август 2023, 00:09:51 am »
А бе тоа HDi моторите имаат TPS, многу чурук усис имаат :) Како и да е, два проблеми се тука. Едниот - колата гаси, другиот - ламелата не му чини. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Konstantin.p406c

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #10 на: 29 Август 2023, 00:41:21 am »
Прашање во врска со проблем кој го имам на Peugeot 406 2.0HDi 80kW. Го земав пред некој ден, земам/ќе возам дизел после 20 год. и ќе оди на мајстор и дијагностика секако но ете совет и за тоа ќе ми треба кај кој мајстор кој ги работи и е добар.
Проблемот е: на цапнување-оптеретување на педалот за гас скокаат обртаите но колата не мрда а ако се дава постепено гас си прима и работи нормално, нема никакво димење угорница удолница си влече но ако не е стисната педалата туку ако постепено се додава гас. Претходниот сопственик ме убедува дека е некој сензор за туража, а моето прашање е дали постои такво нешто и дали е можно да е такво нешто?

Како бе луѓево наоѓаат вакви купувачи како тебе и им викаат дека сензорот за туража е расипан, алал им вера која среќа ја имаат :D :D :D

Како што кажа погоре Симо, сет ламела потисна и замаец и се е топ. Сензор за туража не постои :D
Еееех како, док има овци ќе има и в'на, како викаат!!!
Шала на страна, купувањето беше да речеме пресметан ризик немав возено од поновиве дизели никогаш ништо, моторот нормално прљав запрашен/неперен но сув и едноставно ниска цена, со намера да им дадам втора шанса на дизелите но нешто што ќе си го средувам а не од старт да го преплатам. Се сомневав и јас на пливајучи односно сет кумплуг со пливајучи, но ете човекот ме убедуваше дека не е до тоа да не се секирам да си го сменам само сензорот за туража тој не дозволувал го палел чекенџинот и не и давал колата да повлече, сетот бил сменет пред 15-20000 км.
Воедно Златко ако читаш, пошто ме излажа а отворено ти реков биди искрен нема да ме премисли и тоа да е, заборави и на услугата што ти ја ветив и на таканареченото пријателство!!!
Едноставно некои не заслужуваат да си човек...

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #11 на: 29 Август 2023, 07:11:30 am »
toj motor moze i da nema dvomasen zamaec, me mrzi sega da baram ama znam deka poslabote verzii nekoi od niv imaa normalen set

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Konstantin.p406c

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #12 на: 29 Август 2023, 08:54:10 am »
toj motor moze i da nema dvomasen zamaec, me mrzi sega da baram ama znam deka poslabote verzii nekoi od niv imaa normalen set

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
Не сум таа среќа овој е појакиот 80kW-110ks, инаку да во право си послабата верзија од 66kW-90ks е со обичен

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #13 на: 29 Август 2023, 08:55:50 am »
Staj obicen i svirkaj si nema da imas gajle. Pstaj ovie gore sto te nasskaa tie motori se top najdi dobar dijagnosticar popravi sto treba i gasss

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: 2.0 HDi Сензор за туража
« Одговори #14 на: 29 Август 2023, 09:49:39 am »
Ех, го насскавме :) Моторите се супер здрави издржливи без механички фалинки генерално. Има ете чоекот два ситни проблеми, ќе си ги реши и ќе ужива во олдскул дизелче.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.