Автор Тема: Mercedes B180 cdi w245  (Прочитано 8564 пати)

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6118
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #60 на: 07 Август 2024, 15:00:17 pm »
Многу симпатични ми станаа Б класите во последно време...

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #61 на: 07 Август 2024, 15:24:37 pm »
Многу симпатични ми станаа Б класите во последно време...
Размислував едно време за промена на ц класа, али не знам како минува време си ја засакав простор има доволно за све во нејзе и количка и куфери и порсотр позади и напред и после 300км возени без замор сум се осеќал од нејзе

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 655
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #62 на: 05 Септември 2024, 22:54:14 pm »
Мерак ми е кога ке прочитам тема каде 2 години пари се даваат само на сервис, гуми и регистрација на половна кола.
Супер количе, и јас несакаејки го видов, отиден да гледам друга кола, а ова ми остана но око.

Што би препорачал да се припази при купување на ова возило ?
Дали Бензинските мотори се погодени на овој модел или строго Дизел да се гледа ?

Дали има дпф филтер колава ?
Дали има сензори за паркирање, и како работат ?

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #63 на: 06 Септември 2024, 13:10:56 pm »
Мерак ми е кога ке прочитам тема каде 2 години пари се даваат само на сервис, гуми и регистрација на половна кола.
Супер количе, и јас несакаејки го видов, отиден да гледам друга кола, а ова ми остана но око.

Што би препорачал да се припази при купување на ова возило ?
Дали Бензинските мотори се погодени на овој модел или строго Дизел да се гледа ?

Дали има дпф филтер колава ?
Дали има сензори за паркирање, и како работат ?

Здраво друже и ја така ја земав по една отидов оваа ми падна во очи, иначе на што би припазил кај дизелов е да има рамномерна работа во лер околу 900-950, ми беше битно да не е изамортизирана кога ја земав внатрешноста е доста сочувана па вајда и французот ја гледал ок.. за разлика од други возила малце е поскапа работната рака за се околу моторот дека е под шасија бутнат малце за ланец за сензор некој има потреба да се спушти цел мотор, лани сакав водна пумпа да менувам али ми рекоа уште има време ок е 4к работна рака било, за сила за потрошња ја сум презадоволен и мојава нема дпф 2006 та 11 месец е на граница од 2007 ма има дпф па натака, за бензинците не би можел да ти кажам нешто повеќе докај 400к км што сум читал на форуми ок де покажани дизеливе

Сензори има задни само мојава и на титкање само се без никаков индикатор некој имаат и напред на шал табла светлосен сигнал али кај мене нема

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #64 на: 06 Септември 2024, 13:42:41 pm »
Бензинецот Б150 е многу тромав, го имавме во А класа. Ама пак мноогу поекономичен од астрава. Отворено не знам колку беше, на плин градска трошеше испод 9 често.

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #65 на: 06 Септември 2024, 14:14:38 pm »
Бензинецот Б150 е многу тромав, го имавме во А класа. Ама пак мноогу поекономичен од астрава. Отворено не знам колку беше, на плин градска трошеше испод 9 често.

8 троши на бензин градска од девојка ми А150ката бензинец.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #66 на: 06 Септември 2024, 14:16:19 pm »
Дали ја продава? :D

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #67 на: 06 Септември 2024, 14:30:42 pm »
Дали ја продава? :D

За жал, не.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #68 на: 12 Септември 2024, 13:46:07 pm »
Да не биде без ич почна мици да се буни нешто те некој сензор или е за притисок на уљето или е за нивото двата се поврзани, класика пред годишен одмор возам почнува да пишти црвена порака стоп нивото на уљето ниско (поучен од марјан дека германец кога ке рече црвено стоп одма стој) застанав одма изгасив кола почекав вадам шипка има уље не е мрднато, (после годишен сервис одма сликам за да си пратам и досега никад у моја сопственост нема испиено) проверив визуелно никаде не капе. Запалив кола грешката ја снема после пар дена пак иста песна изгаси упали ја снема, мајстор у 5 за 12 најдов среќа ме уштека на дијагностика сем грешката ништо друго ја проверија вика вози ја ти гарантирам ништо нема да биде кога ке се вратиш од одмор ке мењаме по захтевен бил зафатот за сензорот... истерав одмор 750км натака навака нит јави нит ништо грешка се вратив вчера и пиип пак хаха иста песна гаси пали ја нема (после 750км ништо нема мрднато уљето), и сега останува да закажам сервис и планирано е да се смени следново:

1.Уље
2. Филтер за полен
3. Филтер за мотор
4. Филтер за гориво
5. Глицерин (го немам променето одкако е кај мене)
6. Водна пумпа (немам променето одкако е кај мене)
7. Каиш (го немам променето одкако е кај мене)
8. Ролери и затегачи
9. Сензориве најверојатно двата ќе се мењаат по тоа што читав на форуми
10. Најверојатно некој лагер на тркало е пред откажување на брзини докај 40-50 се слуша неко фуфуфу од што е не знам над тоа го нема

Ќе се бара термин следниов период 6к од претходниот сервис има така да малце порано но не е страшно

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #69 на: 12 Септември 2024, 14:05:31 pm »
Може и од филтер така да покажува. Ни се случи на А класата кога менувавме сами масло во ДЕ.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #70 на: 12 Септември 2024, 14:13:30 pm »
Може и од филтер така да покажува. Ни се случи на А класата кога менувавме сами масло во ДЕ.
Да е лош филтерот или во кој смисол (он е сменет со претходниот сервис)

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #71 на: 12 Септември 2024, 14:38:05 pm »
Ист филтер користеше минатиот пат и исто масло?
Не знам на дизелот како е. На бензинецот се става хартиен филтер во пластичното куќиште и има федер и пластика кои ако ги наместиш лошо ќе дава грешка.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #72 на: 12 Септември 2024, 14:45:51 pm »
Ист филтер користеше минатиот пат и исто масло?
Не знам на дизелот како е. На бензинецот се става хартиен филтер во пластичното куќиште и има федер и пластика кои ако ги наместиш лошо ќе дава грешка.
не ќе да е до ова одма ке се побунеше, ке видиме ке пишам статус следниве недели како ке фатам термин, првпат ќе идам кај овие мајстори јер прошлиот уште не работи

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #73 на: 25 Септември 2024, 14:47:25 pm »
Понеделникот оставена денеска земена од сервис, се направи малце поголем сервис што реално се прави кога ке се купи кола али нејсе тогаш такви беа околностите. Од претходното мењање на уње 6200км

сегашна километража 185 700

1. промена на уње  (репсол 5-40) со сите филтри
2. промена на водна пумпа
3. каиш со ролери
4. антифриз
5. глицерин
6. шајбна алтернатор
вон тоа непланирано што го откри мајсторот а што го имаше колава од сам старт е луфта на воланот кај и да прашав терај не се замарај беше муабетот
тука првпат ја носам кај Златко во ергеле испадна проблем вретеното од воланот(истото беше зарѓано од претходно јас го имав видено но цела луфта доаѓала од него истото е променето иако било захтевна операција заменето е со половно јер ново нема)
некоја слика: https://imgur.com/a/0N9gBk4
луфтата на волан се изгуби и толку драстична разлика на волан моментално се осеќа што е чудо дирекно управување мноогу подобрено на нерамнини дупки чудните глупи звуци те. удари на волан исчезнаа ја задоволен препорака за дечките.
« Последно менување: 26 Септември 2024, 10:12:08 am kire95 »

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 216
Одг: Mercedes B180 cdi w245
« Одговори #74 на: 25 Септември 2024, 17:08:33 pm »
Мајсторов само за мерцедес е ?