Автор Тема: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)  (Прочитано 4121 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Пред некое време, по дома го изгубивме клучот со даљинаско за 147-цата. Го користев клучот без даљинско, и си нарачав стар клуч со даљинско од ејеб. Кога стигна даљинското, го пребацив ножето и транспондерот од мојот клуч на новото даљинско, го испрограмирав со мултиекускан, и све беше кул, освен што останав на еден клуч, без резервен :( Додека го кодирав новото даљинско, преку мултиекускан, го дисејблував „изгубениот“ клуч, односно даљинското и неговиот транспондер. У случај некој комшија ако го најде, да не може да ми ја украде колата :)
Нејсе, тоа беше воведот... Главното е, дека после 6-7 месеци, го најдов „изгубениот“ клуч, на најнемогуче место (во торбицата со фотоапаратот на место каде што чувам аксесоари, ретко користени).
Е сега, имам клуч со блејд и даљинско (даљинското можам пак да го испрограмирам назад на боди компјутер), но со нефункционален транспондер за имобилизаторот. Значи, можам да отклучам врата со клуч и даљинско, може да го брцнам во бравата, ама не пали колата, пошто не го познава кодот. Назад не можам пак да го пријавам, пошто го одјавив од боди компјутерот, нов бланко транспондер може да набавам, но според она што го читав, не можам да го искодирам со мултиекускан, па конечно стигнавме до прашањето: Кој кај нас ефтино копира иммо транспондери, пошто знам дека така праат копии на клучовите, но мене не ми треба комплет копија, туку само транспондерот да ми го ископира од овој функционалниот клуч на нов транспондер?


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #1 на: 27 Август 2018, 13:15:59 pm »
1. Дали го знаеш кодот?

(ДА) било кој може да го ископира, мислам дека не е повеќе од 1000 ден
(НЕ) башка пари за читање на кодот +2000/3000 ден

Иначе ја правев др комбинација. Пошо не можеше да го опраи даљинското, на крај зема од оние автољидер гољф4 даљинска :) бапна ноже од Фиат, изреже уште едно на 2 клуч, транспордерот го пребаци, пошо немав код пробуеше да го најде ама не успеал па го носел главата (ЦПУ) кај некој познат кај Стара рампа, тој му го кажал кодот, програмира уште еден транспордер за 2, ме прати кај еден да ми го монтира далечинското, му се јавив да ми го каже кодот, не сакаше пошо бил не способен да го најде па морал да плати друг да му го најде, клетва цел живот друг да гледа како му го јаде лебот (се шалам, го опцув само) и така до ден денес со 2 клуча :)

п.с. безкофеинскиот клуч те чека...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #2 на: 27 Август 2018, 13:34:16 pm »
Бинарниот код од иммо модулот не го знам, имам онаа стандардна картица со security code i mechanical code (ама не би требало и да ми треба, пошто сакам копија да напраам на постоечкиот транспондер)
А бе мене ми треба многу едноставна работа:

https://www.youtube.com/watch?v=u7GygBnQ_IM

Еова ми треба.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #3 на: 27 Август 2018, 13:41:31 pm »
Simo bara nekoj samo da go klonira transponderot

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #4 на: 27 Август 2018, 14:09:19 pm »
Imase eden ama u prilep e malce dalecku ama epten go falat deckoto i mnogu poeftin e nego deckive vo skopje. Mislam deka imase oglas na reklama 5 nekade. Tipot u vero neli moze da ti sredi rabota osven sto e skapcija i nego go falat.

Присутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #5 на: 27 Август 2018, 14:15:42 pm »
Типот у Прилеп ако е тој тој шо го контактирав јас пред некоја година прво ме праша од каде сум па после даде цена. Јас имам многу позитивно искуство со клучар Мики кој се наоѓа кај зградата космофон што беше кај железничка. Брз ефикасен и евтин, имам моја препорака.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #6 на: 27 Август 2018, 14:20:35 pm »
Ако добро сфатив, тебе ти треба некој да ти програмира нова ампула што е блиску до клучот. Не ли е исто со тоа што го бараш ти, клонирањето?

За програмирање нова ампула, прво што прашуваат е дали го имаш кодот. Остатокот ти го пишав погоре.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #7 на: 27 Август 2018, 14:44:30 pm »
Програмирањето е различно од клонирањето:
Сега во еку-то, имам еден активен и еден дисејблуван клуч. При клонирање, така ќе си остане, без разлика кој од двата клуча ќе го земам со мене, ќе биде „истиот“ клуч за централата. При програмирање, во Еку-то, ќе се појават 2 активни и еден дисејблуван клуч, и двата транспондери ќе даваат различни кодови секој пат кога ќе употребам различен клуч. Јас сакам клонирање, пошто во принцип би требало да е драстично поефтино. Ампула е 10-тина евра (со 1000% заработка), и копирање колку-и-да-е. За програмирање, треба + отчитување на бинарниот код од централата, пристап преку ОБД, пријавување на нов „вирџин“ транспондер и слични работи. Или прошетка до АутомобилеСК, кај што треба да испружам околу 150-200е за нов клуч без даљинско, па да ми го искодираат тој и да ја извадам ампулата и да си го стаам во мојов клуч со даљинско :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #8 на: 29 Август 2018, 16:01:39 pm »
Da otides kaj doktor za klucevi Miki mislam deka se vika. Posle zeleznicka od leva strana kaj halk banka. Za se ima resenie kaj nego :) nekolku pati sum bil i sekogas mi zavrsil rabota. Malce e skapicok ama sreduva se

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #9 на: 29 Август 2018, 16:23:57 pm »
Ќе го проверам, блиску ми е до работа, лесно ќе го посетам сосе колата и двата клуча.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #10 на: 10 Август 2022, 07:03:47 am »
Imase eden ama u prilep e malce dalecku ama epten go falat deckoto i mnogu poeftin e nego deckive vo skopje. Mislam deka imase oglas na reklama 5 nekade. Tipot u vero neli moze da ti sredi rabota osven sto e skapcija i nego go falat.
Koj e deckoto od Prilep, moze kontakt?

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Кодирање клуч, копирање на IMMO транспондер (alfa 147)
« Одговори #11 на: 14 Август 2022, 09:06:41 am »
Дечки ајде малку помош. Клучот со далечинско започна наместо да го заклучува аутото, или го заклучува и веднаш по тоа да го откучува, или воошто не работи. Променив батерија и гумени перничиња без успех. Го однесов да залемат нов прекидач, но сервисерот рече дека проблемот бил во електрониката. Без далечинско, клучот си функционира најнормално. Решението за далечинското било нов клуч.

Колку би можело да ме кошта ова и кој дечко го препорачувате?