Автор Тема: Kakov laptop do 45k denari  (Прочитано 8373 пати)

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 430
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #30 на: 10 Февруари 2022, 12:34:46 pm »
https://www.telekom.mk/pc-device-details.nspx?product=2924&productName=Dell%20P2722H 27" има премала резолуција, ќе се гледаат пикселите.
Моја препорака за https://www.telekom.mk/pc-device-details.nspx?product=2380&productName=Dell%20U2419H%2024%22
U серијата на Dell е секогаш подобра од P серијата.
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #31 на: 10 Февруари 2022, 12:39:20 pm »
Процедурално и offtopic тро: Dell XPS 17 инчен - имав многу проблеми. Така што не би го препорачал. Рикна графичка на лаптоп од 2500-2600 евра.
Ова ми се случи на службен лаптоп во Шведска.

Од друга страна имав многу добро искуство со Support-от на Dell таму. Дојдоа двајца од DELL, ми ги префрлија податоците на лице место. Џглап нов лаптоп. Пријатно создравје.

По некое време на колега мој исто му рикна графичката. Имаа некоја фабричка маана.

Mac уште не сум пробал, ме одвраќа да го учам MacOS иако знам дека треба да доста доста добар.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5432
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #32 на: 10 Февруари 2022, 14:53:52 pm »
Odluka padna na;

https://lenovoonline.mk/lmk/home.nsf/Product.xsp?pID=E0DA9AB4B705C1E5C22587C90045A441

Posledna cena 38 890. Za tie pari podobra konfiguracija nema, proveren pogolemiot del od pazarot.

Display   15.6" (396mm) FHD (1920x1080), IPS, anti-glare, LED backlight, 300 nits, 16:9 aspect ratio, 45% gamut, refresh rate 60Hz
Display type   Antiglare
CPU   AMD Ryzen 7 5700U (8C / 16T, 1.8 / 4.3GHz, 4MB L2 / 8MB L3)
RAM   16GB (8GB Soldered DDR4-3200 + 8GB SO-DIMM DDR4-3200); One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable; Up to 16GB (8GB soldered + 8GB SO-DIMM) DDR4-3200 offering
Video   Integrated AMD Radeon Graphics
HDD   512GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe
Optical Drive   no optical drive
Audio   HD Audio, Realtek ALC3287 codec; Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio; Dual array microphone
Ports   1x USB 3.2 Gen 1; 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only); 1x USB 2.0; HDMI 1.4b; card reader; headphone / microphone combo jack (3.5mm); power connector;
Communications   11ac, 2x2 + BT5.0, ethernet - none
Battery   Integrated Li-Polymer 38Wh battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr)
Battery Life   Up to 7.5 hrs
Weight   1.65 kg
Dimensions   WxDxH: 359.2 x 236.5 x 19.9 mm
OS   no OS
Fingerprint   No
Pointing device   Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP)
Warranty   2 години
Additional Information   Camera: 720p HD privacy shutter, fixed focus, integrated dual array microphone; Keyboard: 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad, English; Power Adapter: 65W Round Tip Wall-mount; FW TPM 2.0; PC + ABS (Top), PC + ABS (Bottom
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #33 на: 10 Февруари 2022, 15:09:24 pm »
Со среќа нека е. Одлична конфигурација.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #34 на: 10 Февруари 2022, 20:19:06 pm »
Да, но сега зборуваме за Macbook Air  и лаптопи до 45-60к, а не Macbook Pro од 120.000. Про според мене е тотално неисплатлив уред, ама Air од друга страна е многу добро позициониран лаптоп.
Јас не зборам за споредба со овој лаптоп туку коментирав за изјавата дека Apple е залатниот грал на преносните комјутери дека ако кликнеш еднаш на Apple нема враќање назад. Мене Apple ме ми помогна да бидам попродуктивен. Напротив исти или слични срања добивав како со Windows платформа на хајенд лаптоп.

Sent from my DN2103 using Tapatalk


Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #35 на: 10 Февруари 2022, 20:31:52 pm »

Ceshtito laptpot i so zdravje da se koristi, sega koga vekje e kupen laptopot moze malku i da zabegame so muabet pred da se zakluchi temava :)

Да, но сега зборуваме за Macbook Air  и лаптопи до 45-60к, а не Macbook Pro од 120.000. Про според мене е тотално неисплатлив уред, ама Air од друга страна е многу добро позициониран лаптоп.
Јас не зборам за споредба со овој лаптоп туку коментирав за изјавата дека Apple е залатниот грал на преносните комјутери дека ако кликнеш еднаш на Apple нема враќање назад. Мене Apple ме ми помогна да бидам попродуктивен. Напротив исти или слични срања добивав како со Windows платформа на хајенд лаптоп.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

Moze takvi se pogodile uredite shto gi dobivme NO! od novite macbook pro nieden od kolegite ne beshe zadovolen..zaglavuvaa kopchinja na tastaturata, pregrevaa, a koga ke pregreat namaluvaa so brzina i stanuvaa kjutuci znaci za nikade kako rabotni konji osven za chatalenje deka imash gjubre od 2000 evra. Starite macbook pro od 2015ta im bea podobri. shto e za pravo jas ushte koristam eden od starite so windows na nego i e OK kako mashina mada znae da zagree ako ne e ischisten ednash godinata. za dadenite pari laptopite na apple nudat mnogu pomalku otkolku bilo koj "obichen" laptop.

EDINSTVENO NESHTO ZA SHTO VO SEKOJ MOMENT MU SIMNUVAM KAPA NA APPLE SE EKRANITE!!! ne sum videl tolku "mazna" slika so "zivi" boi kaj nieden drug proizvoditel.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #36 на: 10 Февруари 2022, 20:39:03 pm »
Со М1 не само што не прегреваат туку аир не ни има вентилатор, а Про иако има вентилатор не се ни пали. Така да среден ви е проблемот со прегревање и кочење.

Реално останува само ОСХ, а според мене највеќе е немањето на таскбар. Односно менаџментот на прозорци е отежнат, а особено ако имаш два или повеќе инстанци од иста апликација, отровно е свичувањето меѓу нив.

Други проблеми или нема или се решливи со неколку плагини.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5432
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #37 на: 10 Февруари 2022, 22:20:51 pm »
Neka ne se zaklucuva temata.
Terajte si muabeti.

Neka posluzi za nekoj drug ako kupuva laptop.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #38 на: 10 Февруари 2022, 22:59:38 pm »
Море, нека затвара чауш под итно.
Mac VS PC ти е бетер од Шеста Светска Војна :)
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20059
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #39 на: 11 Февруари 2022, 03:36:30 am »
Да, но сега зборуваме за Macbook Air  и лаптопи до 45-60к, а не Macbook Pro од 120.000. Про според мене е тотално неисплатлив уред, ама Air од друга страна е многу добро позициониран лаптоп.
Јас не зборам за споредба со овој лаптоп туку коментирав за изјавата дека Apple е залатниот грал на преносните комјутери дека ако кликнеш еднаш на Apple нема враќање назад. Мене Apple ме ми помогна да бидам попродуктивен. Напротив исти или слични срања добивав како со Windows платформа на хајенд лаптоп.

Sent from my DN2103 using Tapatalk



МекОс е топ ако сакаш се што правиш на Windows да го правиш поспоро и на поглупав начин.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #40 на: 11 Февруари 2022, 03:55:47 am »
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #41 на: 11 Февруари 2022, 09:54:02 am »
МекОс е топ ако сакаш се што правиш на Windows да го правиш поспоро и на поглупав начин.

Навика е. Јас не би можел да се префрлам на MacOS, како што не би можел да се префрлам на iPhone. Почнувајќи од менаџирањето прозори/инстанци, па сè до фактот дека копчињата за минимизирање/гасење апликација се горе лево наместо горе десно. А механички сум навикнат само да го фрлам поинтерот горе десно и да можам да угасам апликација.

Има луѓе кои лесно се навикнуваат. Јас не можам.

А хардверот им е одличен. Индустрискиот дизајн им е врвен. Да ти е мерак.

MacBook Pro со Windows. iPhone 13 со Android. Ах...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #42 на: 11 Февруари 2022, 09:57:21 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #43 на: 11 Февруари 2022, 10:15:52 am »
Јас користев и iPhone и MacBook Pro. Не би се пожалил на квалитетот на уредите. Но "it is not my cup of tea". Не ми го дига егото да шетам со скапи уреди а придобивка во однос на моит корисничките потрби не најдов. Дури и за уреди кои јас сам не ги плаќам ми нема смисла некој друг да ги троши парите а јас подеднакво да функционирам со слично квалитетни уреди кои ги кликаат сите чекбоксој што мене ми се битни.

MacOS от и не е така лош, но пре би Linux десктоп ако сакам слично искуство. Пак нема за мене драматична промена во сите оние категории, стабилност - сигурност.

iPhone нема потреба веќе да разгледувам доволно ми е две години фрустрација да морам да го менувам цел мој мрзелив кориснички менталитет за да вадам јаболче на маса у кафана (не рипајте одма соп лукање, има луѓе што добро ги познавам и го ценам нивниот резон кои за Apple tech - еко систeмот рака даваат дека е подобар од било којдруг).

Мојот коментар беше самo во однос  на изјавата "once you go black ....".

Инаку најдобро искуство во feel good факторот имав со еден Surface Laptop пред се поради егрономијата и добрата комбинациј на аспект на екран  која мене добро ми годеше. Ми го дрпнаа и не смогнав сила да дом'кнам друг а овде слабо со логистика.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Kakov laptop do 45k denari
« Одговори #44 на: 11 Февруари 2022, 11:21:59 am »
Тотално оф тема ама да си поплачам колку ми фали Windows Mobile 10, со тие плочките, црна тема...

Уште ми е криво што ме заживеа, најмногу заради социјалните мрежи, нормално и некои функционалности.