Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 294461 пати)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1065 на: 13 Септември 2017, 03:13:16 am »
za Dynaudio BM6 MKIII nekoj da znae nesto? da gi slusnal?
megju poslednite retki aktivni analogni zvucki bez DSP.
prekinati se i kolku sto mozam da doznaam,slednite generacii posle toa se so digitalno procesiranje na zvukot.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1066 на: 13 Септември 2017, 10:49:27 am »
Dynaudio се обично одлични. Не ги знам овие конкретно. Само треба да се води сметка дека се наменети за блиска употреба и за многу мали студија. Незнам за што планираш да ги користиш ама на сите ривјуа викаат дека тешко да исполнат соба од 40 кубика.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 670
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1067 на: 13 Септември 2017, 11:10:35 am »
@AUDI  Вчера купив од Бриколаж кабел за поврзување звучници 25 денари метар-мислам дека беше 2,5мм дебелина

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1068 на: 13 Септември 2017, 13:26:09 pm »
Освен кај д-класа, кај сите останати засилувачи кабелот е најнебитна алка, едино е битно да има соодветен просек. За 130w би поминале макс 5А и тоа на битовите така да било каква лицна со пресек 1,5мм^2 за 4 омски звучки т.е. 1,0мм^2 за 8 омски ќе брка работа и нема да има ама баш никаква разлика со некој "аудиофилски" кабел. Баш за оваа тематила имаше уште одамна пишувано ( и мерено ) во Емитер. Е сега имаш во логинг широка палета на кабли, не им ги знам цените, али на око се убави па нема да ти двојат естетски али немој да далдисуваш по не знам ти какви кавли, како што реков и кбел за 220 да пуштиш звикот ќе биде ист.
Многу побитни се сигналните кабли без разлика дали се аналогни или дигитални, но само во случај ако поштуваш оригинал цд-а, плочи, ако имаш добар извор на звук т.е. добар цд плеер, радио приемник, грамофон или добра(скапа) звучна картичка. Ако планираш да слушаш мп3 ни за него не се замарај многу.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2771
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1069 на: 13 Септември 2017, 13:40:12 pm »
Ме мрзеше да пишувам, ама Бициклот убаво пишал. Оди во логин кажи им ја намената и ке ти дадат кабел. Само нека не те убадуваат за некој предебел само за да ти наплатат поскапо.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1070 на: 13 Септември 2017, 14:00:46 pm »
Освен кај д-класа...

Зошто?

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1424
  • Eбач на батерии :D
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1071 на: 13 Септември 2017, 14:30:23 pm »
@AUDI Зошто не си порачаш кабел од германија. Најдете на ибеј или амазон, па комплет ќе ти стигне се заедно. Е сеа има кабли од 5 до 500 евра, зависи каков љубител си на чиста музика, и дали имаш аудиофилско уво.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2159
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1072 на: 13 Септември 2017, 14:40:57 pm »
Денес се слушнав со дечките од Аудиоцентар во врска со Денон AVR-X540BT и ми дадоа цена од 21000ден која е  прифатлива и е во границите на мојот буџет кој е до макс 24000ден.На ваша сугестија дека Денонот е пред Јамахата затоа и гледам само Денон појачало.


Во врска со каблите за поврзување,ќе прашам и во Аудио центар што имаат да ми понудат.

Инаку опремата најчесто ќе се користи за слушање музика од јутуб преку ТВто,слушање радио и за гледање некое филмче во 2Д и чат пат во 3Д.

Пак ќе напоменам ако некој има некоја сугестија околу тип и марка на појачалото слободно нека пишува,да си имам во предвид.Сега за сега Денон AVR-X540BT од ваша страна е како фаворит,и ми кажаа дека има 1 год гаранција.

Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2771
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1073 на: 13 Септември 2017, 14:43:32 pm »
Не прашувај во аудиоцентар за кабли за џабе. Ке ти понудат 100 евра за метар или ке те пратат во логинг.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1074 на: 13 Септември 2017, 14:51:16 pm »
Во врска со каблите за поврзување,ќе прашам и во Аудио центар што имаат да ми понудат.

AudioQuest FLX16/2, ако имаат на лагер. Да не калкулирам со цени - онлајн е 3 ЕУР метар.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1075 на: 13 Септември 2017, 16:13:58 pm »
Оти имаат индуктивен елемент на самиот излез па може да ги преоптовариш излезите бидејќи самиот кабел има одредена индукција и лапацитетивност. Мада за да има кобно влијаније лабелот треба да е долг 20+ метри, што за домашна употреба не би требало некој да се замара...  додуша сите транзисторски појачала трпат терет од по долг кабел, али одамна имаат вградени заштити така да за домашна употреба не треба да се обрне бог знае колку внимание осве кабелот да не е прецвикан некаде, или како што имам гледано закован директно за ѕид со шајка :D
Е сега кај ав класата има индуктивен елемент но сосема друга улога него кај д-класата т.е. баш тој е тој што штити од индуцираната струја во каблите, скретниците и на крај самата намотка на звучникот.
Кај ав класата може да се додаде индуктивен елемент на излезот од засилувачот за да се ублажи дисторзијата и да се искорости макс од засилувачот, али тоа повеќе се прави ради заштита на звучникот него ли за да дониеш повеќе моќ. Д класата уствари постојано работи во клипинг т.е. полупроводникот е или отворен ило затворен па мора да има нешто ( индуктивен елемент )кој правоаголниците ќе ги направи во синусоида. Тој индуктивен елемент ако не е добро пресметан претњжно се донива димна бомба уместо појачало, али индуктивитетот на кабелот е прилично занемарлив во однос на "вградениот" индуктивен елемент или народски калем или шпулна.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1076 на: 13 Септември 2017, 16:16:56 pm »
И кабел за сијалица да ставиш 2х075 звукот ќе биде ист.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1077 на: 13 Септември 2017, 16:20:57 pm »
И кабел за сијалица да ставиш 2х075 звукот ќе биде ист.
Токму така.

Присутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2014
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1078 на: 13 Септември 2017, 16:24:18 pm »
Свашта !

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1079 на: 13 Септември 2017, 16:48:15 pm »
Е ај просвњтлине молимте.