Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 294460 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #510 на: 26 Јуни 2014, 09:16:31 am »

Баш ме интересира како (емпирички) се проценуваат cognitive biases...   8)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #511 на: 26 Јуни 2014, 09:17:06 am »

Баш ме интересира како (емпирички) се проценуваат cognitive biases...   8)

Со слеп тест.

Прво спроведуваш не-слеп тест, бележиш резултати, после истото ама на слепо, пак бележиш резултати, па делтата која ќе ја добиеш меѓу двата сета на резултати е магнитудата на когнитивната склоност.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #512 на: 26 Јуни 2014, 09:18:40 am »
1. Меѓу два исправни USB кабли има разлика во звукот која што тој може да ја осети

Има разлика доколку во прашање е должината на кабелот, тоа е неоспорен факт.
Незнам зошто толку многу кренавте паршина околу ова.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #513 на: 26 Јуни 2014, 09:23:32 am »
Има разлика доколку во прашање е должината на кабелот, тоа е неоспорен факт.

Само во аудиофилските фантазии е неоспорен факт.

Во аудио-продуцентските кругови (да, тие што ја продуцираат музиката која аудиофилите ја слушаат) терминот „аудиофил“ се користи речиси исклучиво во пежоративна смисла („абе не го слушај него, аудиофил ти е тој врска нема шо збори...“). Наместо audiophile се почесто и почесто се пишува audiophool.

Незнам зошто толку многу кренавте паршина околу ова.

Заради, на пример, ова:

Од мое искуство 0.5М ClickTronic од 10 еур, звучи подобро од 1.8 м Кимбер. Ама 1.8 Кимбер звучи осетно подобро од чкарт УСБ од 100 мкд

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #514 на: 26 Јуни 2014, 09:24:41 am »
Ke почнам да верувам дека другарти filipv е цело време у право кога те контрира за секој муабет...
:D :D :D :D :D :D

Не му контрирам за секој муабет, туку само за овие три муабети (сега за сега, може ќе одвали нешто ново во иднина):

1. Меѓу два исправни USB кабли има разлика во звукот која што тој може да ја осети
2. Меѓу 96/24 и 44/16 произведени од ист матерјал има разлика во звукот која што тој може да ја осети
3. Доволно е да спукаш големи пари на фенси опрема и автоматски си станал стручњак за кого не важат когнитивните склоности (cognitive biases)

Дали мислиш дека за третата точка е потребно слушачко искуство и слушање што поразлична опрема за да изградиш критериум?

Или е доволно да не спукаш ич пари, ама да дискутираш строго теоретски без трунка практично искуство? :)

Да, кај некои материјали има осетна разлика помеѓу 96/24 и 44/16.

Да, има разлика помеѓу УСБ кабли со различна должина, на опрема што тоа може да го приметиш (ако пушташ од компјутер и на тиња DAC дефинитивно нема да осетиш. Ама ако имаш опрема што може да ја репродуцира разликата, да ќе осетиш. Јас мислам дека ти веројатно пушташ на опрема што воопшто не е детална и е сеедно што пушташ (дали 24/96 или 16/44), и е сеедно која должина УСБ кабел е .

Тоа е исто предност.. Си се навикнал на тоа, и уживаш слушајќи музика без разлика на квалитетот на звукот.


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #515 на: 26 Јуни 2014, 09:26:15 am »
Дали мислиш дека за третата точка е потребно слушачко искуство и слушање што поразлична опрема за да изградиш критериум?

Или е доволно да не спукаш ич пари, ама да дискутираш строго теоретски без трунка практично искуство? :)

Ниту едното ниту другото.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #516 на: 26 Јуни 2014, 09:29:47 am »

Баш ме интересира како (емпирички) се проценуваат cognitive biases...   8)

Со слеп тест.

Прво спроведуваш не-слеп тест, бележиш резултати, после истото ама на слепо, пак бележиш резултати, па делтата која ќе ја добиеш меѓу двата сета на резултати е магнитудата на когнитивната склоност.

Нели резултатот пак ќе биде... biased?
Прашањето беше, како емпирички ќе го измериш (и претставиш) bias-от?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #517 на: 26 Јуни 2014, 09:30:07 am »
На слеп тест неможе да има биас.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #518 на: 26 Јуни 2014, 09:34:42 am »

Навистина?
Ти принтер (или било кој излезен медиум) имаш директно приклучено на рецепторите од увото, или прво мозокот когнитивно ти го анализира звукот што го собираат и пренесуваат органите за слух?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #519 на: 26 Јуни 2014, 09:37:29 am »
Да, навистина.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #520 на: 26 Јуни 2014, 09:42:53 am »
Има разлика доколку во прашање е должината на кабелот, тоа е неоспорен факт.

Само во аудиофилските фантазии е неоспорен факт.

Во аудио-продуцентските кругови (да, тие што ја продуцираат музиката која аудиофилите ја слушаат) терминот „аудиофил“ се користи речиси исклучиво во пежоративна смисла („абе не го слушај него, аудиофил ти е тој врска нема шо збори...“). Наместо audiophile се почесто и почесто се пишува audiophool.

Незнам зошто толку многу кренавте паршина околу ова.

Заради, на пример, ова:

Од мое искуство 0.5М ClickTronic од 10 еур, звучи подобро од 1.8 м Кимбер. Ама 1.8 Кимбер звучи осетно подобро од чкарт УСБ од 100 мкд

Филип, а ти се сметаш за професионалец во продуцирање на музика? :)

Од тоа живееш? Од тоа заработуваш? или? :)

p.s. Зашто не беше на предавањата и демонстрациите што ги правеа Аудио Инженерите на Genelec.Воглавно сите што се бават професионално со продукција беа. Ќе можеше и на нив да им објасниш како они у ствари појма немаат. Кога ќе има наредно, ќе те поканам јас.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #521 на: 26 Јуни 2014, 09:47:11 am »
Таму рекоа дека има разлика во 1.8 метарските кабли?  ;D ;D ;D


Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #522 на: 26 Јуни 2014, 09:56:05 am »
Таму рекоа дека има разлика во 1.8 метарските кабли?  ;D ;D ;D


Меѓу другото и тоа.

Ама меѓу другото ни кажаа да на wannabe тркачи што возат Поло на Плин или Фиеста со 68кс, воопшто да не им веруваме што зборат, бидејќи од толку бучава на високи вртежи (трудејќи се да тркачки возат кола наменета за до пазар)  им е оштетен слухот и не знаат што зборуваат.

Исто интезивно користење на свирка допринесува до оштетување на слухот. Колку што се сеќавам од едно твое видео постирнао од тебе, ти прилично често користиш свирка трудејќи се да возиш тркачки со твојата за до пазар кола.

Така да, ти со веројатно малку оштетен слух од твоите тркачки навики, си најмалку меродавен за било каква дискусија околу аудио.

Така они не учеа.. Што знам.. Ако сакаш дој нареден пат, па види со нив...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #523 на: 26 Јуни 2014, 09:58:10 am »
До толку се потресе? :) Сигурно ти е многу тешко.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #524 на: 26 Јуни 2014, 10:01:02 am »
До толку се потресе? :) Сигурно ти е многу тешко.

До толку се потресе? :) Сигурно ти е многу тешко.

Тешко, потешко, најтешко ми е :) Пошто многу ми значи твоето мислење ...


p.s. Стварно ми е тешко кога некој што толку сака музика како тебе, да не може да ја доживее ради оштетениот слух од другите хобија.