Автор Тема: CarPlay и AndroidAuto  (Прочитано 4899 пати)

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #15 на: 20 Мај 2021, 23:29:08 pm »
Ај еден в'прос.
Ц220-та шо ја зедов има навигација од малите и има блутут,али само за повици.
Неможам музика преку блутут да пуштам,а преку онакви направи што се ставаат на упаљач нема квалитетна музика.
Навигација користам ретко и малку.

Е сега,опциите се да ставам фабричка навигација(половна) од големите која ќе ме кошта горе долу 400-500€ и има доста за поврзување за се да работи како шо треба.
Или да земам некој China Android монитор  ;D ,кој е поедноставен за поврзување,ке има блутут,мапс и сите тие пропратни работи.
Е сега кога велам Чајна,не било шо,туку пак да биди подобар квалитет и да личи на колата,да не биди како чир.

Имам нешто видено по нет,ама ништо подетално.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #16 на: 21 Мај 2021, 09:36:05 am »
Ja sum za fabricka, poskapa ke bide ama ke legne najdobro. Kineskata kolku i da e dobro napravena nema da lici taka

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #17 на: 21 Мај 2021, 09:41:30 am »
Треба да проверам дали на фабричката ке имам опции кои ми требаат,инаку да најдобро и најприкладно е фабричка.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #18 на: 21 Мај 2021, 10:06:03 am »
Ај еден в'прос.
Ц220-та шо ја зедов има навигација од малите и има блутут,али само за повици.
Неможам музика преку блутут да пуштам,а преку онакви направи што се ставаат на упаљач нема квалитетна музика.
Навигација користам ретко и малку.

Е сега,опциите се да ставам фабричка навигација(половна) од големите која ќе ме кошта горе долу 400-500€ и има доста за поврзување за се да работи како шо треба.
Или да земам некој China Android монитор  ;D ,кој е поедноставен за поврзување,ке има блутут,мапс и сите тие пропратни работи.
Е сега кога велам Чајна,не било шо,туку пак да биди подобар квалитет и да личи на колата,да не биди како чир.

Имам нешто видено по нет,ама ништо подетално.

Има одлични кинески уреди, само треба човек да се ангажира да побара. Јас гледав за мене за Голфот, околу 350 Евра е (+ испорака и монтажа) посаглам андроид уред. Ако можеш да најдеш добар (гледај искуства по форуми и слично), не гледам зошто да не.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #19 на: 21 Мај 2021, 10:12:45 am »
Поглупа работа од трошење пари за фабричка навигација нема, зошто знаеме дека нема подобро нешто од андроид ауто или епл кар плеј. Така да, купи добар кинески уред пошто имаш секакви. Плати нешто повеќе за да добиеш саглам уред.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #20 на: 21 Мај 2021, 15:57:13 pm »
Со Android 11 би требало да може и безжично да се користи. Инаку и мене ми е најголема фрка поврзувањето со кабел, а и моментот што не ти дава да внесеш локација дур возиш, мора со гласовни команди кои се тиња.
Самиот автомобил треба да поддржува безжично поврзување со телефонот и користење на Android Auto. Моделите од 2020 навака би требало сите да го имаат овозможено. Во тој случај не ти треба кабел, ама не ти се полни телефонот, освен ако немаш опција на колата за ви-фи полнење.
За внесување локација, дали мислиш преку телефонот или преку уредот во автомобилот? Јас на екранот во колата внесувам локација, нема проблем и на google maps и на Waze.

Отсутен MNikolovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #21 на: 21 Мај 2021, 17:59:36 pm »
Со Android 11 би требало да може и безжично да се користи. Инаку и мене ми е најголема фрка поврзувањето со кабел, а и моментот што не ти дава да внесеш локација дур возиш, мора со гласовни команди кои се тиња.
Самиот автомобил треба да поддржува безжично поврзување со телефонот и користење на Android Auto. Моделите од 2020 навака би требало сите да го имаат овозможено. Во тој случај не ти треба кабел, ама не ти се полни телефонот, освен ако немаш опција на колата за ви-фи полнење.
За внесување локација, дали мислиш преку телефонот или преку уредот во автомобилот? Јас на екранот во колата внесувам локација, нема проблем и на google maps и на Waze.

Може колите го имаат овозможено, ама и на телефонот треба да имаш Андроид 11 за да може да тера. Така прочитав негде конкретно на страната на Андроид Ауто мислам.

Инаку за внесување на локација, зборам за внесување директно од екранот на колата. Ми даваше известување дека е оневозможено внесување на локација дур колата е у вожња. Ако стои у место запалена, нема мака. Единстевно ми дава да идам у историја и од таму да изберам некоја локација.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #22 на: 21 Мај 2021, 18:51:36 pm »
Ќе го проверам ова деновиве, дали во движење има рестрикции.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #23 на: 22 Мај 2021, 12:13:51 pm »
Во движење има рестрикции. Кога пребаруваш дестинација на пример, мораш да застанеш да наместиш што ти треба па да тргнеш да возиш, тоа е добра работа.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #24 на: 22 Мај 2021, 12:40:07 pm »
Netflix i youtube е најбитно да пушта, другото мање више.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #25 на: 22 Мај 2021, 16:44:10 pm »
AndroidAuto нема Youtube/Netflix

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #26 на: 22 Мај 2021, 20:56:55 pm »
Netflix i youtube е најбитно да пушта, другото мање више.

Нема ни едното ни другото. Заа тоа ти треба рутиран телефон и Sceen2Auto, тогаш можеш све и свашта.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #27 на: 22 Мај 2021, 23:08:13 pm »
ima kineski i kineski uredi, zavisi sto sakate da platite, na pasatot imam multimedija veke godina i pol i sum prezadovolen i od zvuk iod brzina i od kvalitet, eden prijatel zema od bugarija, kako tranzistor sviri, nema bas,spora koci isl, ja proba mojata vika nemoguce...taka da imajte na um deka se se pravi vo kina, samo zavisi sto baras i kolku si spremen da platis  :)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #28 на: 29 Јуни 2021, 14:35:17 pm »
За Skoda Octavia 2016, кој е постапката за android auto, треба да се инсталира или цел уред да се менува?
Или да ми дадете контакт од некој што може да ми помогне?

Отсутен RikiDiki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #29 на: 13 Септември 2021, 00:10:52 am »
Земав нова кола со apple carplay ама не можам никако да ги вклучам. Викаат нешто треба да смениш регион на телефонот. Ако е тоа решението, на кој регион ви е телефонот?