Автор Тема: CarPlay и AndroidAuto  (Прочитано 4895 пати)

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 513
CarPlay и AndroidAuto
« на: 18 Мај 2021, 18:30:00 pm »
Здраво, дали е ова корисна работа да ја имаш во колата? Прашувам зошто кај мене фабрички не е отклучено па ќе треба да платам 200+ евра за да се отклучи, па дали би вредела инвестицијата или би било непотребно фрлање на пари.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #1 на: 18 Мај 2021, 18:55:25 pm »
Ако користиш често навигација тогаш мислам дека ќе ти вреди, доколку не тогаш не вреди до толку. Јас до сега 3-4 пати сум го користел и тоа само кога ми пратиле локација на вибер па го уклучувам тогаш само за полесно да ја најдам да не го држам тел во рака.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #2 на: 18 Мај 2021, 19:03:46 pm »
Jas go koristam koga patuvam nadvor od MK, i da najdam vaka nekoi mesta so ne znam kaj se. Mi vrshi rabota koga mi treba, jas go dobiv seriski odnosno beshe vkluceno nemashe opcija so ili bez.


Присутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #3 на: 18 Мај 2021, 20:38:37 pm »
Ова ми беше една од поважните работи кога купував кола.
Мислев дека нон стоп ке го користам.
5 месеци како ја земав колата, до сега само еднаш, за google maps го искористив.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #4 на: 18 Мај 2021, 20:44:41 pm »
Ова ми беше една од поважните работи кога купував кола.
Мислев дека нон стоп ке го користам.
5 месеци како ја земав колата, до сега само еднаш, за google maps го искористив.
Ете така. Башка што ако има навигација апла ни тоа.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #5 на: 18 Мај 2021, 21:02:14 pm »
Kaj mene nemashe izbor, i navigacija i mirror link i android auto imashe. Poeftina kola bez ova nepostoeshe :)

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #6 на: 19 Мај 2021, 12:01:44 pm »
Carplay/Android Auto ти овозможуваат колата да ти остане релевантна низ годините. Ако ги немаш, тоа што ќе го добиеш кога ќе ја купиш колата, е тоа што ќе го имаш во наредните 5-10 години.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #7 на: 19 Мај 2021, 13:03:00 pm »
Редовно користам Android Auto во возилата што ги имам на тест. Интеграцијата е одлична, особено Спотифај-Мотифај и слични работи кои секојдневно ги користам. Јас препорачувам.

Отсутен krledr

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #8 на: 19 Мај 2021, 14:20:46 pm »
Визуелно интерфејсот на екранот дава поубава атмосфера :) ...а и ок се неколку од моментално прилагодливите апликации како Spotify за музиче, за мапи апликациите... ама сепак (барем мене), не ми е секое влегување-излегување од ауто, уклучи-исклучи од кабел...

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #9 на: 19 Мај 2021, 14:33:57 pm »
Јас го користам стриктно за мапи. Возилото има bluetooth phone што функционира беспрекорно, а тие команди на волан не функционираат кога е со CarPlay, наместо команди форсираат гласовна команда што и не е лошо кога ќе те разбере Siri (во мојот случај). Најчесто мапи користам за да видам кај има гужва и веќе се навикнав да влезам, уштекам и возам. Во исто време и телефонот ќе се наполни. Би било супер да е wireless CarPlay али јебига.

Отсутен andrej_111

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #10 на: 19 Мај 2021, 14:39:27 pm »
Имав Apple CarPlay и Android Auto на претходните 4 коли, на ниедна не се навикнав да го користам постојано. Нарачав сега Kamiq со wireless Smart Link па ќе видам дали така ќе го користам почесто :)
Aus Liebe Zum Automobil...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #11 на: 20 Мај 2021, 09:20:50 am »
Јас имам на Шкодата и е стопати подобро од било која фабричка навигација.

Башка имаш и Hey Google :) и си имам Spotify, Internet radio, Youtube Music, ...


Отсутен MNikolovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #12 на: 20 Мај 2021, 16:09:12 pm »
Со Android 11 би требало да може и безжично да се користи. Инаку и мене ми е најголема фрка поврзувањето со кабел, а и моментот што не ти дава да внесеш локација дур возиш, мора со гласовни команди кои се тиња.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #13 на: 20 Мај 2021, 17:59:46 pm »
Kabelot koga ke vlezesh vo kola e pobrza rabota otkolku pojas, a toa za vnesuvanje jas ne sum umal takov problem

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: CarPlay и AndroidAuto
« Одговори #14 на: 20 Мај 2021, 21:44:45 pm »
Јас со кабел USB-C, чиста работа. Инстант конекција. Башка можете и други навигации, не мора само Google Maps.

Така што мислам вреди секој денар, ако некој се мисли.