Автор Тема: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер  (Прочитано 6045 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #30 на: 10 Февруари 2021, 01:34:53 am »
Не би одел толку остро со Тојота, си работеле по книга во однос на грешката...

Исто беше случај кај мене со i10ката, постапуваа (менуваа делови) соодветно на регистрираната грешка, а низ времето грешки имаше различни, (од сензори преку TPS па се до низок притисок од бензинска), а кога немаше грешка но имаше симптоми се одеше на претпоставка па така стигнаа и до компјутерот да го сменат.

No!

Не е така. Сервисерите откако ќе проверат сѐ по книга, треба да истражат понатаму што може да е проблемот.

Не дека има економска исплатливост, но во нормални земји, а гледам се трудат и кај нас, се праќа извештај до произведувачот за сѐ што е сработено, кои работи ги пријавил муштеријата, што било најдено итн.

Врз основа на тоа се прават recalls и на постари модели долго откако поминала гаранцијата.

Официјален сервис мора да има целосна документација

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #31 на: 10 Февруари 2021, 07:16:35 am »
Не би одел толку остро со Тојота, си работеле по книга во однос на грешката...

Исто беше случај кај мене со i10ката, постапуваа (менуваа делови) соодветно на регистрираната грешка, а низ времето грешки имаше различни, (од сензори преку TPS па се до низок притисок од бензинска), а кога немаше грешка но имаше симптоми се одеше на претпоставка па така стигнаа и до компјутерот да го сменат.

No!

Не е така. Сервисерите откако ќе проверат сѐ по книга, треба да истражат понатаму што може да е проблемот.

Не дека има економска исплатливост, но во нормални земји, а гледам се трудат и кај нас, се праќа извештај до произведувачот за сѐ што е сработено, кои работи ги пријавил муштеријата, што било најдено итн.

Врз основа на тоа се прават recalls и на постари модели долго откако поминала гаранцијата.

Официјален сервис мора да има целосна документација
Не гледам што не е така.

Тоа што не го напишав историјатот во детали?

Да, имаше комуникација, дури од дојчланд дојде тип од развоен центар да испита у чему је штос...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #32 на: 10 Февруари 2021, 08:42:57 am »
Za "skapani" defekti na siroko se zaobikoluvaat ovlasteni servisi,posebno koga kolata ne e pod garancija.
Vo ovlasten servis se monteri ne se majstori.Nма разлика.

Pa ne e bash taka deka se monteri, ima dobri majstori vo ovlasteni, ne sekade ama ima taka da ne e se crno belo.

Neznam za toyota ama jas so Kadis na vremeto imam mnogu pozitivno iskustvo.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #33 на: 10 Февруари 2021, 10:00:02 am »
Во Тојота ќе го сменеа компјутерот и случајно на конектори ако била некоја жица/и лабава ќе се наместеше како шо треба и проблемот решен (несакајќи).
Кај некој вака ќе се погоди, задоволен од официјалнот сервис, само потоа на муабет Лексус ќе испадни скап за одржување и има проблеми со електрониката.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #34 на: 10 Февруари 2021, 10:20:15 am »
Па да, кој размислува вака тој муабет ќе го прави

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #35 на: 10 Февруари 2021, 11:36:41 am »
Ти никогаш нема да дознаеш за тоа. Откако ќе сфатат "мајсторите" дека проблемот не се решил, тогаш ќе им текне, ќе ја закрпат жицата што дава лош сигнал и ќе ја вкалкулираат во раб рака.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #36 на: 10 Февруари 2021, 12:14:22 pm »
Za "skapani" defekti na siroko se zaobikoluvaat ovlasteni servisi,posebno koga kolata ne e pod garancija.
Vo ovlasten servis se monteri ne se majstori.Nма разлика.

Pa ne e bash taka deka se monteri, ima dobri majstori vo ovlasteni, ne sekade ama ima taka da ne e se crno belo.

Neznam za toyota ama jas so Kadis na vremeto imam mnogu pozitivno iskustvo.
99% koj bil puknat vo glava umrel.1% preziveale.Edna paralela.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #37 на: 10 Февруари 2021, 15:24:40 pm »
Тоа што не го напишав историјатот во детали?

Да, имаше комуникација, дури од дојчланд дојде тип од развоен центар да испита у чему је штос...

Mea culpa. Не сум дочитал убаво ;D

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #38 на: 10 Февруари 2021, 18:59:04 pm »
Клабери тек сеа иам време да се објаснам, колата е земена, возена околу 200 км од вчера до денес, денес бев ск чисто да видам како е, засега се е океј, поубо работи мотор, поубо работи мењач. Мајсторот ми кажа дека било проблем со изолација и некој спој помеѓу каблите ништо по конкретно, далеку од менување на моторен компјутер. Уз пат денес додека бев ск отидов и тојота чисто да се искарам, сервисерот кога му кажав дека го средив проблемот беше као, “што имаше некој проблем со инсталација’’ како да знаеше што се дешава по говор на тело, да му кажав и проблемот го решив за 2000 денари и почна да се објаснува дека тие тука не проверувале такви работи туку мењале главен дел, и као има ентузијасти што би го работеле тоа а тие не, некако дрзок одговор добив.
Не битно, не сакав да навлагам понатаму пошо може ќе ми треба во иднина морав да бидам присебен.
Углавном моето мислење за овластен сервис се сврти за 360 степени, не ми е јасно како може овластени сервисери да не проверат се што треба пред да донесат заклучок што треба да се смени, а дечки што работат во гаража да го средат за смешна сума..
Фала ви на сите за помошта

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #39 на: 10 Февруари 2021, 19:22:18 pm »
Арно го нашле спојот меѓу каблите.

Во кратки црти повторно ќе го наведам моето искуство со i10ката кога сосема случајно го мрднале врзопот кабли и го поттикнале проблемот.

Го сменија цел врзоп кабли.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #40 на: 10 Февруари 2021, 20:24:41 pm »
180...180 stepeni  ;D

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #41 на: 11 Февруари 2021, 07:35:22 am »
Не требаше да се караш, те запамтија сега, ќе се случи некогаш пак да ти притребаат.
Едноставно официјален така работи, не репарираат една дизна, туку ги менуваат сите, со нови, иако е до пумпата проблемот.
После се враќаш пумпата да ја смениш.  ::)


(се заебавам, не)

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #42 на: 11 Февруари 2021, 08:19:59 am »
Не требаше да се караш, те запамтија сега, ќе се случи некогаш пак да ти притребаат.
Едноставно официјален така работи, не репарираат една дизна, туку ги менуваат сите, со нови, иако е до пумпата проблемот.
После се враќаш пумпата да ја смениш.  ::)


(се заебавам, не)

Не се искарав мн, само малце да ми помине ќејфот  ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #43 на: 11 Февруари 2021, 11:01:21 am »
почна да се објаснува дека тие тука не проверувале такви работи туку мењале главен дел, и као има ентузијасти што би го работеле тоа а тие не, некако дрзок одговор добив.

Јас да сум на твое место ќе пишев еден mail до customer service на Toyota. Имав некое слично искуство - не со Тоyota, да видиш како за два дена ме бараа по телефони, пораки пишуваа се извинуваа.

Верувај одма реагираат од централа на било каква поплака.

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Лексус ис250 проблем со моторен компјутер
« Одговори #44 на: 11 Февруари 2021, 11:07:39 am »
почна да се објаснува дека тие тука не проверувале такви работи туку мењале главен дел, и као има ентузијасти што би го работеле тоа а тие не, некако дрзок одговор добив.

Јас да сум на твое место ќе пишев еден mail до customer service на Toyota. Имав некое слично искуство - не со Тоyota, да видиш како за два дена ме бараа по телефони, пораки пишуваа се извинуваа.

Верувај одма реагираат од централа на било каква поплака.

Па може и тоа да го направам добра идеја..