Автор Тема: Помош околу гранде пунто  (Прочитано 2240 пати)

Отсутен zlatko1982

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 67
Помош околу гранде пунто
« на: 18 Февруари 2021, 11:01:37 am »
Денес ми светна оваа сијаличка горе, што може да значи, исто така кога ја отворив хаубата шипката за уље беше повеќе од половина извадена како под притисок да е исфрлена

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 475
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #1 на: 18 Февруари 2021, 11:07:48 am »
Ми личи на веренички прстен, некој на некого го бара :)
Проблем со надворешно светло.



Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #2 на: 18 Февруари 2021, 12:49:21 pm »
Денес ми светна оваа сијаличка горе, што може да значи, исто така кога ја отворив хаубата шипката за уље беше повеќе од половина извадена како под притисок да е исфрлена

Жолта сијаличка може да се уклучи заради две причини:

1) Зголемен притисок во картерот и затоа ти ја исфрли шпиката за уље. Решение : многу едноставно - врати ја шипката.

2) Ти фали течност за жмигавци. Оди во првата продавница за автоделови. Побрај Shell BlinkerFluid 0W50X гледај да е 0W оти ќе ти замрзни и нема да ти работат жмигавците.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #3 на: 18 Февруари 2021, 13:09:28 pm »
И после ќе бегаш од форум...многу памет сме продавале.

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 475
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #4 на: 18 Февруари 2021, 13:57:46 pm »
2) Ти фали течност за жмигавци. Оди во првата продавница за автоделови. Побрај Shell BlinkerFluid 0W50X гледај да е 0W оти ќе ти замрзни и нема да ти работат жмигавците.

Си помешал нешто, 0W е за колку коњи ти дава на колата, 50X е за ознака за зимска течност.

Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен zlatko1982

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 67
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #5 на: 18 Февруари 2021, 14:07:11 pm »
И после ќе бегаш од форум...многу памет сме продавале.
Секое мислење се цени и е добредојдено, нема бегање

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #6 на: 18 Февруари 2021, 15:07:35 pm »
И после ќе бегаш од форум...многу памет сме продавале.

Ако не знаеш што значи сијаличка да ти светни на шалтабла, притоа да не знаеш и Google да побараш, ете ТОЛКУ ако не знаеш што значи таква грешка на шалт табла, извини, ама искрено не знам што бараш на автомобилски форум.

Второ: Постот ми беше зафрканција :) Се гледа од авион тоа. R2D2 убаво постира што значи секоја сијаличка :)

Отсутен zlatko1982

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 67
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #7 на: 18 Февруари 2021, 18:08:21 pm »
И после ќе бегаш од форум...многу памет сме продавале.

Ако не знаеш што значи сијаличка да ти светни на шалтабла, притоа да не знаеш и Google да побараш, ете ТОЛКУ ако не знаеш што значи таква грешка на шалт табла, извини, ама искрено не знам што бараш на автомобилски форум.

Второ: Постот ми беше зафрканција :) Се гледа од авион тоа. R2D2 убаво постира што значи секоја сијаличка :)
Исправи ме ако сум грешка амз мислам дека овој форум служи за помош на некој што не знае нешто и затоа сум тука, а ако е само за експерти како ТЕБЕ тогаш го напуштам. Јас знам која сијаличка за што е само проблемот беше сто светна во исти момент кога ми го исфрли уљето па тоа ме збуни. Поздрав и до тебе

Отсутен Sarma3

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #8 на: 19 Февруари 2021, 00:51:26 am »
Zdravo, edno prasanje imam, se raboti za grande punto 1.4 benzin/metan 2010 godina e. Koga ja vozam izvesno vremenke krene temperatura i posle na menjanje brzina samata kola si dava izmegju gas do kaj 3000 obrtai. Sto moze da e problemot?

Отсутен zlatko1982

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 67
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #9 на: 19 Февруари 2021, 13:19:33 pm »
Zdravo, edno prasanje imam, se raboti za grande punto 1.4 benzin/metan 2010 godina e. Koga ja vozam izvesno vremenke krene temperatura i posle na menjanje brzina samata kola si dava izmegju gas do kaj 3000 obrtai. Sto moze da e problemot?
Порано кога имав вектра на неа така правеше, испадна дека е до степ мотор

Отсутен Sarma3

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #10 на: 20 Февруари 2021, 00:22:13 am »
Zdravo, edno prasanje imam, se raboti za grande punto 1.4 benzin/metan 2010 godina e. Koga ja vozam izvesno vremenke krene temperatura i posle na menjanje brzina samata kola si dava izmegju gas do kaj 3000 obrtai. Sto moze da e problemot?
Порано кога имав вектра на неа така правеше, испадна дека е до степ мотор
A kako moze da proveram toa, na dijagnostika ili?
I koja cena e otprilika toa chudo da se smeni ako e do toa problemot?
Fala mnogu druze

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 475
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #11 на: 20 Февруари 2021, 00:51:10 am »
Од искуство со мерцедесот, проблеми со степ моторот на дијагностика кажуваше многу пати други грешки, а не проблем со него. Јас проблемот со степ моторчето, кога се јавува проблем со неправилна гас, го решавам со отворање на степ моторот и негово чистење. После тоа работи ко ново до наредно чистење после 1-2 години...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен zlatko1982

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 67
Одг: Помош околу гранде пунто
« Одговори #12 на: 20 Февруари 2021, 20:54:51 pm »
Zdravo, edno prasanje imam, se raboti za grande punto 1.4 benzin/metan 2010 godina e. Koga ja vozam izvesno vremenke krene temperatura i posle na menjanje brzina samata kola si dava izmegju gas do kaj 3000 obrtai. Sto moze da e problemot?
Порано кога имав вектра на неа така правеше, испадна дека е до степ мотор
A kako moze da proveram toa, na dijagnostika ili?
I koja cena e otprilika toa chudo da se smeni ako e do toa problemot?
Fala mnogu druze
За вектрата нов беше 70 евра