Автор Тема: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT  (Прочитано 7776 пати)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #15 на: 23 Јануари 2021, 08:02:24 am »
А дали провери каква е состојбата на филтер за гориво ? И дали е сменет филтер за гориво пред некои сервис? Инаку не верувам дека е рипнат ланец. Вакви проблеми можно е пумпа за гориво,филтер за гориво , еден од дизните , (инјекторот) , усисната грана е испуштен воздухот треба да е дихтува убаво друго не ми текнува

Sent from my SM-T720 using Tapatalk


dokolku e filterot za gorivo ke pravi problem i na povisoka gas t.e i togas nema da prima a toa vo usisna grana ispusten vozduh nemozam da te razberam 😄

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #16 на: 23 Јануари 2021, 08:24:57 am »
Чудно е што после 2000 вртежи ептен нагло се оправа колата, да е филтер или сјебан тајминг нема проблемот да биде конзистентен во било кој RPM? Мириса на сензор

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #17 на: 23 Јануари 2021, 08:58:50 am »
Јас ипак типувам на дизните.

При пониски вртежи, млазот треба да е послаб и ако постои затнување на дизните, истиот ќе биде нееднаков, што води до сецкање.

На повисоки вртежи, нивото на регулација на горивото од дизните е повисоко (шприца повеќе гориво) при што може да се надмине затнувањето.

А сигурен сум дека не се сите затнати, туку при повисоки вртежи компензираат исправните, така што не се осеќа сецкање.

Уште нешто - само физичко чистење. Адитив тешко дека ќе заврши работа. Всушност, може да ја влоши.

Поминато ми е, со истите симптоми, атмо бензинец.

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #18 на: 23 Јануари 2021, 09:00:37 am »
Вчера доцна ми се јави мајсторот да ја однесам колата. Ланчето прескокнало еден забец. Го отвори го помести и го престегна ланчето. Колата се препороди. Рече дека имало доста случаеви каде што ланчето знаело да прескокне и до 8 запци и пак да работи колата. Ви благодарам на помошта момци, деновиве ке је претставам и колата во соодветна тема :)

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #19 на: 23 Јануари 2021, 09:05:11 am »
А дали провери каква е состојбата на филтер за гориво ? И дали е сменет филтер за гориво пред некои сервис? Инаку не верувам дека е рипнат ланец. Вакви проблеми можно е пумпа за гориво,филтер за гориво , еден од дизните , (инјекторот) , усисната грана е испуштен воздухот треба да е дихтува убаво друго не ми текнува

Sent from my SM-T720 using Tapatalk


dokolku e filterot za gorivo ke pravi problem i na povisoka gas t.e i togas nema da prima a toa vo usisna grana ispusten vozduh nemozam da te razberam
Тоа филтер за гориво кога е незагреан ќе прави проблем ,но кога ќе загрее и ќе нема проблем над 2000обрт. истото ми се случуваше на Даеву Нексија пред 10 години, а усисната грана  истото кога е незагреан и при првото палење и под автоматски саух не се забележува и кога ќе се тргне почнува малку загрева и саухот автоматски се исклучува е тука ќе се забележува освен што дава голем проток на горивото ама му фали и воздух е тука усианата грана нешто испушта воздухот и не иде убаво под 2000обрт . но над 2000обрт убаво тераше ама повеќе трошеше гориво од нормалното тоа им се случуваше на брат ми колата Даеву рејсер GSi и кога го поправаше и сменуваше диктон и после нормално си тера. Но за Киа Сид е понова генераџија и би требало да е подобрена но ете имал проблем значи тука има нешто електронско заебавање, но постои и фабрички механички фалинки

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #20 на: 23 Јануари 2021, 09:21:44 am »
Вчера доцна ми се јави мајсторот да ја однесам колата. Ланчето прескокнало еден забец. Го отвори го помести и го престегна ланчето. Колата се препороди. Рече дека имало доста случаеви каде што ланчето знаело да прескокне и до 8 запци и пак да работи колата. Ви благодарам на помошта момци, деновиве ке је претставам и колата во соодветна тема :)
Малку е чудно така лесно ланче да прескокне, ама ајде, не сум до толку стручњак.
На 100к се проверувало ланчето и по потреба се менувало, да не ти дошло време за промена чим прескокнало?
 Или па е сменето но не е наместен како треба?

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #21 на: 23 Јануари 2021, 09:29:21 am »
Вчера доцна ми се јави мајсторот да ја однесам колата. Ланчето прескокнало еден забец. Го отвори го помести и го престегна ланчето. Колата се препороди. Рече дека имало доста случаеви каде што ланчето знаело да прескокне и до 8 запци и пак да работи колата. Ви благодарам на помошта момци, деновиве ке је претставам и колата во соодветна тема :)
Малку е чудно така лесно ланче да прескокне, ама ајде, не сум до толку стручњак.
На 100к се проверувало ланчето и по потреба се менувало, да не ти дошло време за промена чим прескокнало?
 Или па е сменето но не е наместен како треба?

Искрено незнам ни јас што би довело до тоа да прескокне ланчето, колата е сега како нова :P 20 пати му кажав фала на мајсторот пошто ми тргна камен од срце дека не треба да проверувам 300 ситници што би можеле да доведат до таков проблем. Мајсторот рече дека ланчето е океј и немало потреба да се менува, меѓутоа мислам дека сеуште е првото ланче дека не е променето.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #22 на: 23 Јануари 2021, 10:24:50 am »
Вчера доцна ми се јави мајсторот да ја однесам колата. Ланчето прескокнало еден забец. Го отвори го помести и го престегна ланчето. Колата се препороди. Рече дека имало доста случаеви каде што ланчето знаело да прескокне и до 8 запци и пак да работи колата. Ви благодарам на помошта момци, деновиве ке је претставам и колата во соодветна тема :)
Малку е чудно така лесно ланче да прескокне, ама ајде, не сум до толку стручњак.
На 100к се проверувало ланчето и по потреба се менувало, да не ти дошло време за промена чим прескокнало?
 Или па е сменето но не е наместен како треба?

Искрено незнам ни јас што би довело до тоа да прескокне ланчето, колата е сега како нова :P 20 пати му кажав фала на мајсторот пошто ми тргна камен од срце дека не треба да проверувам 300 ситници што би можеле да доведат до таков проблем. Мајсторот рече дека ланчето е океј и немало потреба да се менува, меѓутоа мислам дека сеуште е првото ланче дека не е променето.
Да не имаш промашено брзина при шалтање?
Од 5та наместо у 4та, у 2ра? Или слично

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #23 на: 23 Јануари 2021, 15:05:33 pm »
Вчера доцна ми се јави мајсторот да ја однесам колата. Ланчето прескокнало еден забец. Го отвори го помести и го престегна ланчето. Колата се препороди. Рече дека имало доста случаеви каде што ланчето знаело да прескокне и до 8 запци и пак да работи колата. Ви благодарам на помошта момци, деновиве ке је претставам и колата во соодветна тема :)
Малку е чудно така лесно ланче да прескокне, ама ајде, не сум до толку стручњак.
На 100к се проверувало ланчето и по потреба се менувало, да не ти дошло време за промена чим прескокнало?
 Или па е сменето но не е наместен како треба?

Искрено незнам ни јас што би довело до тоа да прескокне ланчето, колата е сега како нова :P 20 пати му кажав фала на мајсторот пошто ми тргна камен од срце дека не треба да проверувам 300 ситници што би можеле да доведат до таков проблем. Мајсторот рече дека ланчето е океј и немало потреба да се менува, меѓутоа мислам дека сеуште е првото ланче дека не е променето.
Да не имаш промашено брзина при шалтање?
Од 5та наместо у 4та, у 2ра? Или слично


Па искрено има големи шанси претходниот сопственик да го има направено тоа....Јас ја земав колата со наведениот проблем...како што читав по интернет може и поради лошо подмачкување ланчето да прерипа забец...А зашто има прерипано искрено незнам. :(

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #24 на: 23 Јануари 2021, 15:51:15 pm »
Ne e radi podmackuvanjeto 😉 a prethodno sto imase pisano nekoj  filterot za gorivo na ceedot e vo rezervar sto ne e isto kako na daewooto 

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #25 на: 23 Јануари 2021, 17:13:27 pm »
Ne e radi podmackuvanjeto a prethodno sto imase pisano nekoj  filterot za gorivo na ceedot e vo rezervar sto ne e isto kako na daewooto
Можно  да не е исто се согласивам

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #26 на: 23 Јануари 2021, 19:00:32 pm »
Па нели корејски коли не се побувале? :)

Среќа си го решил проблемот лесно, да си дознаеш пред се зошто се случило да не се повтори

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #27 на: 23 Јануари 2021, 19:16:40 pm »
Па нели корејски коли не се побувале? :)

Среќа си го решил проблемот лесно, да си дознаеш пред се зошто се случило да не се повтори
Секоја кола се поебува ако ставиш од 5та во 2ра, на 100кмх. Знам многу шофери што менуваат уље на 3 години, свети  пола табла а он не се замара, промашува брзина 10 пати дневно, вози рикверц и уште колата се движи он става во 1ва и трга напред. Некои луѓе треба со бус да си одат,едноставно немаат дарба за возење

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #28 на: 25 Јануари 2021, 14:11:02 pm »
Искрено многу ми олесна што брзо и прилично ефтино го решив проблемот со сецкањето што ми стоеше на глава. Следно нешто што треба да средам е подвозјето, бидејки тропкаат стабилизаторите ужасно и задни упорни спони ми рекоа дека треба да сменам. Треба да си направам и резервен клуч бидејки ја добив само со 1 :( :(

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #29 на: 25 Јануари 2021, 14:13:03 pm »
А код картичката ти ја даде?