Автор Тема: Церада да или не ?  (Прочитано 3120 пати)

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Церада да или не ?
« на: 19 Ноември 2020, 20:27:37 pm »
Дечки здраво, не знам темава дали е за тука али ми треба ваша помош.
Како што пишав и претходно скептик околу церадиве дали може да се користи подолго време затворена колата а надвор, некои имаат лоши искуства им се залепила од ладно или мн топло па лакот излегол цел, како е за на зима дали ствара влага кога врне и најбитно кога врне снег дали треба нон стоп да се чисти или како.
Дали од ова нешто погоре држи вода или чисто да си ја оставам надвор гола на милост и немилост на временските условите.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #1 на: 19 Ноември 2020, 22:40:20 pm »
Ако не пропушта вода, нема да ствара влага и нема да се залепи.
Ако ја потрупа снег, важи истото и не треба да ја чистиш ако не планираш да ја возиш.
Колата под церадата ќе си остане сува и чиста.



Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #2 на: 19 Ноември 2020, 22:50:38 pm »
Ако не пропушта вода, нема да ствара влага и нема да се залепи.
Ако ја потрупа снег, важи истото и не треба да ја чистиш ако не планираш да ја возиш.
Колата под церадата ќе си остане сува и чиста.


Супер, добро што расчистивме со ова, е сеа предлог за церада по квалитетна, не да биде материјалот шушкавац само?

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1375
  • Велешанче
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #3 на: 19 Ноември 2020, 23:05:04 pm »
Јас имам негативно искуство околу церадата. Имав од тие што најчесто ги има по продавниците, кога беа пообилни дождови знаеше да пропушти. Еднаш и ми пропушти после обилен дожд, другиот ден печеше јако сонце,а колата не ја открив па се направија флеки на кровот и хаубите, па морав да ја полирам...
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #4 на: 19 Ноември 2020, 23:42:57 pm »
Јас имам негативно искуство околу церадата. Имав од тие што најчесто ги има по продавниците, кога беа пообилни дождови знаеше да пропушти. Еднаш и ми пропушти после обилен дожд, другиот ден печеше јако сонце,а колата не ја открив па се направија флеки на кровот и хаубите, па морав да ја полирам...

Од ова што го кажа се плашам ...
Имаше некаква постава или чисто церада ? Јас се распрашав од тие дебелите што се као за град, биле исклучиво за град неможе константно со неа да си биде покриена.
Не знам ќе размислам околу церадава, изгледа ќе треба да се прави настрешница  ;D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #5 на: 20 Ноември 2020, 00:01:46 am »
Јас имам негативно искуство околу церадата. Имав од тие што најчесто ги има по продавниците, кога беа пообилни дождови знаеше да пропушти. Еднаш и ми пропушти после обилен дожд, другиот ден печеше јако сонце,а колата не ја открив па се направија флеки на кровот и хаубите, па морав да ја полирам...

Од ова што го кажа се плашам ...
Имаше некаква постава или чисто церада ? Јас се распрашав од тие дебелите што се као за град, биле исклучиво за град неможе константно со неа да си биде покриена.
Не знам ќе размислам околу церадава, изгледа ќе треба да се прави настрешница  ;D

Баци метални рампи за ублажување на падот до гаража нека ти направи некој, каква натсрешница какви п*чке материне ;D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #6 на: 20 Ноември 2020, 00:09:35 am »
Најнормална церада од 800 до 2000 денари ќе ти заврши работа.
Сите се обложени со мек материјал одвнатре, разликата е во дебелината и издржливоста на надворешниот "шушкавец" ама и поскапите горат на сонце, така да ако колата е на сонце секој ден од Мај до Септември, секако во Октомври ќе се купиш нова, бидејќи од сонцето церадата гори и се кине како тоалет хартија.

Сум покривал кола и со партал церада за да ја заштитам од сонце, па паѓало дожд, па се сушела следен ден без проблеми.

Ако немаш стреа немаш друго решение освен церада или чаршави, ама вториве нели, не се водоотпорни.

Оние што се обложени со пена /сунѓер против грат коштаат троструко и се непрактични за склапање ако треба почесто да се вади/става.

Битно, не оставај кола на сонце преку лето.

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #7 на: 20 Ноември 2020, 00:10:29 am »
Јас имам негативно искуство околу церадата. Имав од тие што најчесто ги има по продавниците, кога беа пообилни дождови знаеше да пропушти. Еднаш и ми пропушти после обилен дожд, другиот ден печеше јако сонце,а колата не ја открив па се направија флеки на кровот и хаубите, па морав да ја полирам...

Од ова што го кажа се плашам ...
Имаше некаква постава или чисто церада ? Јас се распрашав од тие дебелите што се као за град, биле исклучиво за град неможе константно со неа да си биде покриена.
Не знам ќе размислам околу церадава, изгледа ќе треба да се прави настрешница  ;D

Баци метални рампи за ублажување на падот до гаража нека ти направи некој, каква натсрешница какви п*чке материне ;D

Хахаха, кој?
 Ај утре ќе разгледаме опции коа ќе ми ја носиш лепенката  ::)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #8 на: 20 Ноември 2020, 09:29:43 am »
Јас зедов една глупава кинеска церада, летно време да не ја печи кога сум Битола (немам гаража таму). Ја фати еднаш дожд ама за среќа не пропушти ништо.

За привремено ОК е, цело време да ја држиш под церада, гледај нешто квалитетно. Навистина квалитетно.

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #9 на: 20 Ноември 2020, 10:09:34 am »
Јас зедов една глупава кинеска церада, летно време да не ја печи кога сум Битола (немам гаража таму). Ја фати еднаш дожд ама за среќа не пропушти ништо.

За привремено ОК е, цело време да ја држиш под церада, гледај нешто квалитетно. Навистина квалитетно.

И јас сум за квалитетно нешто ако не се реши проблемот со гаражата, денес со @MartinAlfista бевме на лице место па пробуваме нешто да средиме со шини како овие од шлеп што имаат, ќе видиме што ќе направиме  ;D
Ако не церада квалитетна некоја не бега...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #10 на: 20 Ноември 2020, 12:23:40 pm »
Прееска во Рамстор еден со спуштен Мерцедес го остави предниот браник на тие железата.
Поткрени го малку и решен проблем :)

Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #11 на: 20 Ноември 2020, 17:05:22 pm »
Прееска во Рамстор еден со спуштен Мерцедес го остави предниот браник на тие железата.
Поткрени го малку и решен проблем :)

Тоа е последна солуција ... ;D ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #12 на: 20 Ноември 2020, 17:28:20 pm »
Церада ми е само за околу стакла да не гребеш посабајле.
Пропустлива или не, секако ќе создава кондензација и ќе биде влажна.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Церада да или не ?
« Одговори #13 на: 29 Ноември 2020, 13:00:56 pm »
Церада ми е само за околу стакла да не гребеш посабајле.
Пропустлива или не, секако ќе создава кондензација и ќе биде влажна.
Колата треба да дише, сепак колку и да е заштитена, влагата која се создава од кондензацијата може да направи многу проблеми доколку колата стои подолго време, месеци, под церада.