Автор Тема: Квалитетот на воздухот во Скопје  (Прочитано 571085 пати)

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #720 на: 29 Декември 2013, 22:20:13 pm »
Брат нема спас за тебе шо да ти правам :) :)
Ќе дојдам во Скопје, таму ми е спасот :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5621
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #721 на: 29 Декември 2013, 22:25:04 pm »
de bre sto se strekas tolku ako spomnale provincija..
eve zenami e od veles  ima 2 grama mozok ali zavrsi devojceto 2 fakulteta,dokfalifikacii za profesor+ sudski preveduvac pa jas doma i vikam onie tvojne seljacine so praat doma...ili te donesov u skopje da ti otvcoram ocite pa ona mirna so ladna glava muva neja lazi so zboram..poleka ti odma se palis  damu se snevidi..

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #722 на: 29 Декември 2013, 22:31:46 pm »
Значи ја сјебавме и оваа тема...
Не се палам одма. Не го слушам прв пат мислењето за провинцијалците овде, на овој форум.
Значи секој што се замислува скопјанец (или е скопјанец) не пропушта прилика да го произнеси своето мислење за провинцијалците.
Да не навлегуваме во измешани (фамилијарни) примери, јас ги имам неколку, ама сепак во тие примери споменувањето е со друга конотација.
Многу ретко се споменува провенцијалец заради што е многу драг и паметен :D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5621
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #723 на: 29 Декември 2013, 22:37:27 pm »
vidi ovde sigurno nikoj tebe licno ne te uvredi l na forumov..koa kje vidis skopje ti e najgolema provincija  taka da  muva neka ne te lazi..ohrigjani ne ne sakaat,bitolcani isto ali so e toa e  uzivaj i odi na planina denes na vodno pukase sonce  kao da si na havai..prekrasno bese vremeto ali zatoa dole nese gledase ova selskiov nas grad.sve belo kako more bese samo nekoj veter da duvne drugo care nema.Ali podobro se disi malce denovive kako zavrna ne stipe tolku na nos i grlo ovie 2 dena

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #724 на: 29 Декември 2013, 22:42:01 pm »
sega vraten odnadvor, vlaga li magla paga na sofersajbna mora brisacot da reagira... Peski ko se dvizam ne ja gledam no se oseka... neciniit voa ...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #725 на: 29 Декември 2013, 22:43:16 pm »
@IM

Ne si normalen xD

Steta za bitolskiot way of live. Neznam kako lugjevo ne sfakjaat deka celta e samo da ne oglupavat tie serii I da ne mislime na nemastijata sto ne snaogja ..

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #726 на: 29 Декември 2013, 22:44:04 pm »
Па добро, цел муабет сега можи да се сврти во друг правец, не е проблем за тоа. А за навредувањето, не се осеќам навреден воопшто туку зборувам за тоа дека се претерува со обвиненијата упатени кон провинцијалецот...
Ама ај шо има везе, нема да се разбериме...

Туку која е прогнозата за после Нова година?

Планирам да испијам некој Гролш натаму, па со моето доаѓање ќе има нахнадно загадување (провинцијалец), дали ќе можи да се истрпи сето тоа? :D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5621
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #727 на: 29 Декември 2013, 22:48:51 pm »
dojdi bez kola u skopje i nema da ima zagaduvanje...ZADOVOLEN li si sega

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #728 на: 29 Декември 2013, 22:51:36 pm »
Ne se sekiraj ti za toa ...

Nego vnimavaj od ova maglava da ne plesnes vo nekoj dzip parkiran na trotoar/ostrovce ... Znaes kaj nas vo Skopjevo se vospitani lugje ziveat ;)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #729 на: 29 Декември 2013, 23:04:28 pm »
Повторно оваа тема..

Ако сме реални, на нас Скопјаните не ни сметаат „луѓето од провинција“. Али пред да го продолжам муабетот, да објаснам дека терминот „провинција“ не го користиме во негативна конотација - го користиме да опишеме луѓе кои не се од Скопје. И стварно е време луѓето кои не се од Скопје да престанат да се палат ко млади мајмуни на таа тема. Не е ништо навредливо. Ако ве навредува, можеби самите се пронаоѓате во негативната стигма асоцирана со зборот.

Енивеј, да продолжам - нас стварно не ни сметаат луѓето кои доаѓаат од другите градови. Тоа што нас ни смета е ненормалната гужва и хаос која е резултат на интензивираното преселување во Скопје. Мене ми е совршено јасно дека во Скопје има повеќе опции за преживување, и за таа концентрација е крива самата држава. Нејсе, се подработува на инфраструктурата последниве неколку години, морам да признаам. Се прават и некои максимално погрешни работи, но јас ја поздравувам секоја катна гаража и подобрениот автобуски транспорт.

Не знам кој спомна - зашто све било во Скопје? Јас еве прв ќе ја поддржам секоја иницијатива дел од централната власт и државните институции да одјебат од Скопје. Можеби така нема најмалку 10 пати дневно да се затвараат сообраќајници за некоја дилајла од влада/собрание да отиде некаде. Одма ви дозволувам да ги пренесете во Битола/Охрид/Кичево/Штип/Билофакингкаде. Исто така, пресреќен би бил ако колективно, масовно, на цело село се преселат од Скопје главните шпедитерски центри, итн, итн.

Дополнително, би бил пресреќен доколку во Скопје почне да се применува некаков закон за паркирање. Нели наложија сите нови згради да имаат обезбеден паркинг. Би бил пресреќен ако сите си ги паркираат колите каде што треба, наместо на улица. Кај мене во Влае, на 50 метри воздушно од нашата куќа се направи 3-спратна зграда (плус поткровје, курац-палац) и се доселија луѓе од Велес и Штип. Супер се луѓето, фини, комшиски настроени и генерално културни. Ама ни еден од нив не ја паркира колата во подземната гаража која им е напраена. Не бре брате, на улица си паркираат. И нема врска што се или не се Скопјани - едноставно ги мрзи.

Енивеј, темава е пипава, па ви предлагам да внимавате што пишувате.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #730 на: 29 Декември 2013, 23:11:21 pm »
@Zero Zgradata so odreden broj na stanovi spored toa ima I dovolen broj na parkinzi. No parking mestoto se prodava oddelno i dokolku covekot ne si kupi i parking mesto si ja parkira kolata pred tvoja vrata  :D

Spored nekojsi standardi planiranje na gradska infrastruktura se raboti odnapred 5-10 godini, spored sto se prosiruva gradot. Kaj nas luge veke 10 godini zeiveat tamu pa duri pred nekoj izbori im se frla asphalt I se praj nekoja ulicka bez nikakvi standardi... Mozes da zamislis sto bese KiselAvoda pred da se iznapraat tije grdosii od zgradi, mozes da zamislis po koi ceni se prodavaa tie stanovi , a sega veke ne moras da zamisluvas na sto lici kislAvoda i koj se cenite na iznatrupanite stanovi...
Dokolku bi bile normalna drzava namesto spomenici sega bi trebalo da si izgradi infrastruktura na Hipodrom, zajcev rid, kasarna ilinden, Nerezi, Vlae (pozadi), Dracevo (pozadi),... itn itn
« Последно менување: 29 Декември 2013, 23:23:51 pm RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #731 на: 29 Декември 2013, 23:15:39 pm »
Ако сме реални, на нас Скопјаните не ни сметаат „луѓето од провинција“. Али пред да го продолжам муабетот, да објаснам дека терминот „провинција“ не го користиме во негативна конотација - го користиме да опишеме луѓе кои не се од Скопје. И стварно е време луѓето кои не се од Скопје да престанат да се палат ко млади мајмуни на таа тема. Не е ништо навредливо. Ако ве навредува, можеби самите се пронаоѓате во негативната стигма асоцирана со зборот.
Ќе бидеме реални. Оваа множина која ја употребе е мал број од Вас што сте од Скопје. Останатите го мислат она кое јас го потенцирав :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #732 на: 29 Декември 2013, 23:30:45 pm »
Е добро де, во право си, не дека не си, али па до некаде има причина.

Сите стереотипи постојат со одредена причина, односно имаат одредена позадина. Еве, од сите што се дојдени од некој друг град да живеат во Скопје, 1% нека се луѓе кои имаат сељачки манири. Тие 1% ја упропастуваат сликата за другите 99%.

Ајде сеа, да видиме кој прв ќе напише „а вие Скопјаните да не сте поарни“.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #733 на: 29 Декември 2013, 23:35:25 pm »
А вие скопјаните да не сте поарни :D

Да, ја упропастуваат, ама затоа сме тука јас и компанија да ги одбраниме останатите кои не се со такви манири :)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #734 на: 29 Декември 2013, 23:36:29 pm »
Правеле анкета во Скопје за тоа зошто им сметаат провинцијалците. 80% одговориле со "На кого му сметаме?" :D