Автор Тема: Квалитетот на воздухот во Скопје  (Прочитано 571222 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #660 на: 27 Декември 2013, 23:12:29 pm »
Такви сметки за струја кај мене дома се сајенс фикшн.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #661 на: 27 Декември 2013, 23:13:29 pm »
до изборот на греењето е. и тоа пази, на струја се греам, ама не на било што.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #662 на: 27 Декември 2013, 23:17:29 pm »
За во лето мислев...зимово не сум ги видел.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #663 на: 27 Декември 2013, 23:18:58 pm »
ај со помин нека е... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #664 на: 27 Декември 2013, 23:22:17 pm »
јас сум по гаки низ дома... така сакам... цел стан ми е ппрегреан... сакам бе да ми се луфтира се од над коленици до кукови. ;D

и плаќам 2 до 3 пати помалку одошто на топлификација што би и плаќал... еве ја сметката за струја денес стигнала. 3800 денари, стан од 60+квадрати... а летно време имам од 2200 до 2500 просек за струја. а сега видете си... секако, голем удел има и тоа што имам одлична изолација.


+1, инаку преферирам троа облека и троа поладно...за спиење обично отварам прозор да се излади собата...а сеа пошто внатре воздухот ни е увозен па ако отворам прозор ќе избега, едвај заспивам навечер


Респект за сметките :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #665 на: 27 Декември 2013, 23:52:17 pm »
Да не знае некој какви наменски кредити нудат банките за подобрување на енергетската ефикасност.

Конкретно не знам што услови нудат, ама у очи ми паднале ПроКредит, Алфа банка и НЛБ со "зелени" кредити. Мислам дека на блогот www.energetskaefikasnost.info имаше некој пост на оваа тема.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #666 на: 28 Декември 2013, 00:03:26 am »
Да Онак, комотно може по кратки да се седи. Топло е стварно, барем од тоа не смеам да се пожалам од станот.
Знаејќи како смрзнуваат некои мои колеги и колешки во своите станови, кај мене е премија. Е сеа, јебига, навечер е ладно, малку поќе, ама преку ден е одлично. :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #667 на: 28 Декември 2013, 00:34:11 am »
до изборот на греењето е. и тоа пази, на струја се греам, ама не на било што.

Кој ти местеше греење ? :D

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #668 на: 28 Декември 2013, 01:11:26 am »
до изборот на греењето е. и тоа пази, на струја се греам, ама не на било што.

Skeniraj ja smetkata, ako ti e tolkava te vikam da mi mestis kano system dogodina. Slicna kvadratura kaj mene dojde plus 3000 poslednata smetka (celodnevno greenje 16-17 saati otprilika 23 stepena) :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #669 на: 28 Декември 2013, 02:00:52 am »
нема да ја скенирам, ама ке ја сликнам со мобиљка... ама утре тоа. ок?

 и ако сакаш за тие суми да се грееш, ке мора некои предуслови да се исполнат, не е само до кано системот. кано системот е економичен, поекономичен од се друго, ама за стварно ниски сметки, треба и други моенти да дојдат во обзир.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #670 на: 28 Декември 2013, 08:56:25 am »
onak,што изолација имаш ставено?внатрешна изолација или надворешна?
и каква стиропор или ?
стан на север,југ... ? од двете страни станови или на ќош?
кои моменти?

форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #671 на: 28 Декември 2013, 12:47:29 pm »
Епа не е 19 век, али во 21 век некој мизерува со 6000 денари. Неможе така да гледате на работите, ова е 21 век, треба да се возат коли не постари од 5 години, треба на струја да се грееме или слично.
Ако на некого му паднало јајцето во медот, немора да ги осудува лугето кои не им паднало јајцето во мед, туку во гомна.
Секој сака да има, секој сака да вози нова кола, секој сака во зима да му биде топло, ама колку ти е чергата долга, толку ке си пружиш и неможе на некој сиромав да му кажеш еј ти, ова е 21 век, или сели се, утепај се, или ке се грееш на струја оти воздухов е загаден.
Не се однесуваше на тебе се однесува на цела група граѓани. Колку што пишуваш ти се грееш на дрва се тоа е ок, додека бугар ми кажува дека можеш да гориш се за да се загрееш. Масло, обоени дрва, пластики, текстили тоа е тоа што мене најмногу ми смета а приметувам дека многу луѓе го прават, а се тоа е на штета на мене тебе и тие околу нас

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #672 на: 28 Декември 2013, 13:18:21 pm »
Епа не е 19 век, али во 21 век некој мизерува со 6000 денари. Неможе така да гледате на работите, ова е 21 век, треба да се возат коли не постари од 5 години, треба на струја да се грееме или слично.
Ако на некого му паднало јајцето во медот, немора да ги осудува лугето кои не им паднало јајцето во мед, туку во гомна.
Секој сака да има, секој сака да вози нова кола, секој сака во зима да му биде топло, ама колку ти е чергата долга, толку ке си пружиш и неможе на некој сиромав да му кажеш еј ти, ова е 21 век, или сели се, утепај се, или ке се грееш на струја оти воздухов е загаден.
Не се однесуваше на тебе се однесува на цела група граѓани. Колку што пишуваш ти се грееш на дрва се тоа е ок, додека бугар ми кажува дека можеш да гориш се за да се загрееш. Масло, обоени дрва, пластики, текстили тоа е тоа што мене најмногу ми смета а приметувам дека многу луѓе го прават, а се тоа е на штета на мене тебе и тие околу нас

Ако ти смета иди на планина живеј. Не мора да се жалиш.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #673 на: 28 Декември 2013, 13:21:50 pm »
Епа не е 19 век, али во 21 век некој мизерува со 6000 денари. Неможе така да гледате на работите, ова е 21 век, треба да се возат коли не постари од 5 години, треба на струја да се грееме или слично.
Ако на некого му паднало јајцето во медот, немора да ги осудува лугето кои не им паднало јајцето во мед, туку во гомна.
Секој сака да има, секој сака да вози нова кола, секој сака во зима да му биде топло, ама колку ти е чергата долга, толку ке си пружиш и неможе на некој сиромав да му кажеш еј ти, ова е 21 век, или сели се, утепај се, или ке се грееш на струја оти воздухов е загаден.
Не се однесуваше на тебе се однесува на цела група граѓани. Колку што пишуваш ти се грееш на дрва се тоа е ок, додека бугар ми кажува дека можеш да гориш се за да се загрееш. Масло, обоени дрва, пластики, текстили тоа е тоа што мене најмногу ми смета а приметувам дека многу луѓе го прават, а се тоа е на штета на мене тебе и тие околу нас

Ако ти смета иди на планина живеј. Не мора да се жалиш.
Речју цивилизација означавамо виши степен развоја људског друштва. Цивилизовано друштво, у односу на праисторијско, користи писмо, поседује висок степен специјализованих знања и умећа, и има заједничку управу, која настаје из природне потребе људи да живе безбедно и према устаљеном реду.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #674 на: 28 Декември 2013, 13:43:47 pm »
Дени на кој објаснуваш? Мислам џабе се мачиш јасно е со што си имаме работа. Бугар немој да бидеш безобразен да не станам и јас