Автор Тема: Мојата кола е тапа...!  (Прочитано 223482 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1170 на: 08 Јуни 2023, 09:31:30 am »
Шкодата:

- Ме нервира што немам задна камера. Долго време одоголвлекувам да си монтирам.

BMW-то:

- Ниско за влез и излез
- Мало
- Пре-спортски ориентиран автомобил. Крут волан (хидраулика ама подесен за спортско возење), мењачот е ко фаќин Колт (пиштолот).
- Си бара шасијава јак мотор. 1.6 - 115КС. Nah.

На госпожа и се допаѓа, пред се заради бојата :D Друго не и многу битно.

Maybe I am just getting old и сакам S класа.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1171 на: 08 Јуни 2023, 09:50:28 am »
Климата ме нервира на Меганот, не можам значи, ќе ставам прекидач после осигурачот. Мануелна клима е, ако е наместено да дува кај шофершајбната автоматски се пали климата, ај ќе ја угасиш, ама на секое вадење клучот од кола не памти дека е угасната и наредно влегување пак е уклучена.. И само пали, вози со клима,  па ќе ти достуди па гаси ја, на секое...Ми иди да ја продам колата на моменти. Не може ни со дијагностика да се исклучи, прашав и во сервис.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1172 на: 08 Јуни 2023, 10:00:19 am »
Сите коли се сега така. Кога палат, палат со уклучена клима.

Логиката е дека климите побрзо се расипуваат ако правиш пали-гаси ти. Има логика. Порано компресорите ги расипуваа кога на сред возење, на 3500 обртаи на автопат, на батето ќе му зажежело и оп ќе уклучи клима.

Климата има подмачкување, масло и ти на „назагреана“ клима ја уклучуваш и треба да врти на моторот што врти на 3500 обртаи.

Климата не треба да се гаси никогаш според мене. Самата клима си има повеќе функции, не е само ладење.


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1173 на: 08 Јуни 2023, 10:10:33 am »
Море мамето на тој шо му текнало :д Нека се расипи нека си еби мајката,  поарно да се расипи одколку 11 години роб да му бидам јас, пали гаси пали гаси на секое  ако сакам да дува в стакло, а сакам. Мене лично ми нема некоја голема намена, ја користам во екстреми од жешко еднаш два пати годината дури да разлади, после си терам воздух или џам или ако имам патници тогаш ќе работи. Да возам до Ск со клима после сум затнат една недела.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
« Последно менување: 08 Јуни 2023, 10:52:09 am vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1174 на: 08 Јуни 2023, 11:30:25 am »
Абе намести си температура, кај да ти дува. Завршена работа :) Не мора на 16 да ја местиш и ти па :D


Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1175 на: 08 Јуни 2023, 12:03:13 pm »
Абе намести си температура, кај да ти дува. Завршена работа :) Не мора на 16 да ја местиш и ти па :D
Мануелна клима има неможе да си намести :)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1176 на: 08 Јуни 2023, 12:41:15 pm »
Абе намести си температура, кај да ти дува. Завршена работа :) Не мора на 16 да ја местиш и ти па :D
Мануелна клима има неможе да си намести :)
Како бе не може?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1177 на: 08 Јуни 2023, 13:03:01 pm »
Мојата кола е тапа што немам возач да ме вози

Шала на страна, болна страна е аирматикот, лани сменив десен јастук, еве го левиот паѓа, следен месец преден лев и два задни и да не се замарам веќе…

Друга ставка е што нема делови за неа, барам црево за серво пумпа, нигде нема, МегаАуто нема, Бавариан во Чаир нема, не е за репарирање бидејќи е со некакви си вентили, ај се помирив со тоа дека нема, барав половно, нигде нема, је**мте колата

А што мислевте кога го купувавте?

Зашто не верував дека ќе биде проблем да се најде едно ебано црефце

Затоа се рекло С класа не е за секој, во Мерцедес сигурно го има  :)

Знам кај го има не се секирај…

А до тоа дали сум за Ес класа или пешки, глеј си за себе, држи си се до компирчињата во Мекдоналдс и кукај си дека ни во DE не ти чини

Мојата кола е тапа што немам возач да ме вози

Шала на страна, болна страна е аирматикот, лани сменив десен јастук, еве го левиот паѓа, следен месец преден лев и два задни и да не се замарам веќе…

Друга ставка е што нема делови за неа, барам црево за серво пумпа, нигде нема, МегаАуто нема, Бавариан во Чаир нема, не е за репарирање бидејќи е со некакви си вентили, ај се помирив со тоа дека нема, барав половно, нигде нема, је**мте колата


Sent from my iPhone using Tapatalk
Daj kazi koe crevo,imam dva rastureni w221,ako eventualno pasova ke ti go dadam,ako ne odgovara,ke ti pobaram tuka da vidime so mozi da se najdi.

Пуштено е во DE да побараат, ќе истера до летово додека дојдат луѓево, ама работата не ми беше да остане до толку да се одолговлечи, ако најдат побрзо ќе гледам да го пуштат по камион, ако нема ќе те барам :)

Пушти OEM бројче тука да се проба да се побара делчето, ако не јас, некој друг клабер ќе го најди.

Фала на понуда, пратен е абер до DE, ќе видиме што ќе направиме таму, ако нема Грчка ќе бараме


Sent from my iPhone using Tapatalk

Сполај ти  ;D Кажи му на тие во ДЕ по отпади да побараат, таму претпоставувам најмногу ќе ги има.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1178 на: 08 Јуни 2023, 14:00:06 pm »
Климата ме нервира на Меганот, не можам значи, ќе ставам прекидач после осигурачот. Мануелна клима е, ако е наместено да дува кај шофершајбната автоматски се пали климата, ај ќе ја угасиш, ама на секое вадење клучот од кола не памти дека е угасната и наредно влегување пак е уклучена.. И само пали, вози со клима,  па ќе ти достуди па гаси ја, на секое...Ми иди да ја продам колата на моменти. Не може ни со дијагностика да се исклучи, прашав и во сервис.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Нема лек освен "балкански лек" како прекидач или нешто слично ако сакаш да дува во шофершајбна наместо во нозе и слично.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1179 на: 10 Јуни 2023, 08:39:02 am »
Сите коли се сега така. Кога палат, палат со уклучена клима.

Логиката е дека климите побрзо се расипуваат ако правиш пали-гаси ти. Има логика. Порано компресорите ги расипуваа кога на сред возење, на 3500 обртаи на автопат, на батето ќе му зажежело и оп ќе уклучи клима.

Климата има подмачкување, масло и ти на „назагреана“ клима ја уклучуваш и треба да врти на моторот што врти на 3500 обртаи.

Климата не треба да се гаси никогаш според мене. Самата клима си има повеќе функции, не е само ладење.
Нема врска муабетот дека климата врти на 3.500/5000 обртаи во вожња, а 800 во лер, и дека ако ти зажеже у вожња треба да застанеш на паркинг и тогаш да ја вклучиш...па дури требало да сачекаш да се загрее маслото да крене работна температура компресорот ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1180 на: 10 Јуни 2023, 14:03:46 pm »
ОК. Јас слушам оние чија работа е тоа и така ме советувале. Ми делува логично и го правам.

Никој не те обврзува да послушаш совет.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1181 на: 10 Јуни 2023, 14:36:51 pm »
Да имам нова кола, ганц нова зборам, ич нема да се засекирам за овие работи и вака и така ќе истера 7-10 години без проблеми.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1182 на: 10 Јуни 2023, 14:41:17 pm »
Да имам нова кола, ганц нова зборам, ич нема да се засекирам за овие работи и вака и така ќе истера 7-10 години без проблеми.
Таман работа. Нормално. И така не се вози со новиве менувачи на 5800rpm на долги делници, како што до пред 15 години беа повеќето коли над 160кмч

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1183 на: 10 Јуни 2023, 15:13:10 pm »
ОК. Јас слушам оние чија работа е тоа и така ме советувале. Ми делува логично и го правам.

Никој не те обврзува да послушаш совет.
Све се тоа стручњаци!
Вртела климата на 3.500 вртежи и ти делувало логично...и тркалата да не ти вртат со исти вртежи како моторот?

Никој не ме обврзува, точно, но има народ што чита и си мисли сериозен е муабетот!

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Мојата кола е тапа...!
« Одговори #1184 на: 10 Јуни 2023, 15:28:34 pm »
Мене Корсата ми е топ количе, ме собира, малку троши, мала е за паркинг, но проблем е моторот за тргање посебно со клима. Не мрднува на угорница со клима, треба да буткаме  да тргне а да не изгаси...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that