Автор Тема: Голф 4 - Проблеми  (Прочитано 2294 пати)

Отсутен nonamemacedonia

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Голф 4 - Проблеми
« на: 17 Август 2019, 08:39:52 am »
Здраво, имам голф 4, од време на време во внатрешноста се чувствува мирис како на чад (потсетува малку како на спој на струја, но повеќе мирисот е како на чад), имам стопирано и подигано хауба но од хаубата нема мирис ниту од кочниците, Мирисот трае некои 15 20 минути и се губе. Ова се случува кога возам на подолг пат, да не знае некои што може да е и колку е сериозно? Ви благодарам.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #1 на: 17 Август 2019, 09:05:31 am »
Моја претпоставка, некој спој во климата
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #2 на: 17 Август 2019, 10:34:36 am »
Меката врска на аупухот да не ти е скината

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен nonamemacedonia

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #3 на: 17 Август 2019, 11:19:02 am »
Моја претпоставка, некој спој во климата
Има шанса бидејќи се случува кога е пуштена климата, барем така имам забележано, но плус ми тече и многу малку ујле, викам од тоа да не е. Ако не ја пуштам климата колку е сериозен дефектот, дали може да го троше акомулаторот? фала

Отсутен nonamemacedonia

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #4 на: 17 Август 2019, 11:20:54 am »
Меката врска на аупухот да не ти е скината

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
Но се појавува повремено и пак се губе и не редовно, фала ќе го имам во мисла.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #5 на: 17 Август 2019, 13:11:42 pm »
Моја претпоставка, некој спој во климата
Има шанса бидејќи се случува кога е пуштена климата, барем така имам забележано, но плус ми тече и многу малку ујле, викам од тоа да не е. Ако не ја пуштам климата колку е сериозен дефектот, дали може да го троше акомулаторот? фала
Акумулаторот не верувам, ама може да ти направи спој па да настани поголема фрка. Зема повеќе снага, ако има малку фреон, нема масло сменето, повеќе го оптеретува компресорот, што значи и повеќе струја. Ова е мое непрофесионално мислење, ауто-електричар би знаел подобро. Ако си од Прилеп можам да ти препорачам добар. :)
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен nonamemacedonia

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #6 на: 17 Август 2019, 15:10:42 pm »

Моја претпоставка, некој спој во климата
Има шанса бидејќи се случува кога е пуштена климата, барем така имам забележано, но плус ми тече и многу малку ујле, викам од тоа да не е. Ако не ја пуштам климата колку е сериозен дефектот, дали може да го троше акомулаторот? фала
Акумулаторот не верувам, ама може да ти направи спој па да настани поголема фрка. Зема повеќе снага, ако има малку фреон, нема масло сменето, повеќе го оптеретува компресорот, што значи и повеќе струја. Ова е мое непрофесионално мислење, ауто-електричар би знаел подобро. Ако си од Прилеп можам да ти препорачам добар. :)
Случајно да не знаеш каде минуваат каблите за струја од акумулатор, дали се многу, бидејќи денес не работат да погледнам визуелни јас. Зашто и јас се сомневам во климата, доколку не ја пуштам дали има струја во овие кабли?

Фала

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #7 на: 17 Август 2019, 15:21:46 pm »
Ах појма немам, како што знам не е баш едноставно...
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #8 на: 17 Август 2019, 18:12:27 pm »
Можно е од некаде да ти капе уље на издувната грана. Треба убаво и детално преглед.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен nonamemacedonia

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #9 на: 18 Август 2019, 07:11:30 am »
Ах појма немам, како што знам не е баш едноставно...

Здраво, бев кај електиричар (прилично добар во Чешиново - Кочанско, можеби ти е познат) и на многу многу брзо (не обрна многу време) ја провери електрониката, поточно ги погледна осигурачите, и рече дека електрониката е во ред. Рече најрвероватно ти мириса бидејки не ти е чистен филтерот за полен и имаш ујле на машината. Инаку мирисот повеке ми делуваше на мирис на чад (спој) не на ујле но може би сум и грешка ке го променам филтерот на полен и ке видам, во мегу време не ја пуштам климата на подолги патувања.

Исто уште еднаш да напоменам мирисот се осетува само внатре во кабината на колата, под хаубата и околу колата не се осетува. Вие што мислете може да мириса со мирис сличен на мирис на чад (спој) од замастена машина?

Фала многу за дистусијата.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Голф 4 - Проблеми
« Одговори #10 на: 18 Август 2019, 08:15:00 am »
Смени филтер и пушти еден чистач за клима низ климата. Арно ти рекол мајсторот :) Провери ги и цевчињата за одвод на кондензација од климата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.