Автор Тема: Formula 1 - Season 2019  (Прочитано 121439 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #375 на: 05 Август 2019, 08:33:14 am »
мислам дека ни Верстапен ни Хамилтон немаа на располагање меки гуми

мерцедес се најдобри затоа што имаат стратег кој има муда да донесе ваква генијална одлука и возач кој може да ја спроведе, без разлика колку плаче и се жали по телефон

*се сомневам дека последниве неколку трки се во продукција на Нетфликс ;D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #376 на: 05 Август 2019, 08:37:18 am »
Како немаа кога на крај Верстапен стави меки гуми и извозе најбрз круг.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #377 на: 05 Август 2019, 08:39:37 am »
мислам дека ни Верстапен ни Хамилтон немаа на располагање меки гуми

мерцедес се најдобри затоа што имаат стратег кој има муда да донесе ваква генијална одлука и возач кој може да ја спроведе, без разлика колку плаче и се жали по телефон

*се сомневам дека последниве неколку трки се во продукција на Нетфликс ;D
Мерц имаа 8 сета меки,
Редбул 9,
другите по 9-10.

А дали снемало за на крај, можно е.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #378 на: 05 Август 2019, 08:45:00 am »
Цитат
After losing the lead to Hamilton, Verstappen used a set of soft tyres to set a fastest race lap which was 1.4 seconds quicker than anyone else’s and almost four seconds quicker than that of his team mate, who spent much of the race stuck in traffic.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #379 на: 05 Август 2019, 09:05:52 am »
Како немаа кога на крај Верстапен стави меки гуми и извозе најбрз круг.

да, изумив дека влезе 3 круга пред крај
паметам дека коментаторите за тоа коментираа, веројатно мерцедес останале без меки, а може и да не знаеле што зборат

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #380 на: 05 Август 2019, 09:06:48 am »
Значи си останува дека:
Макс да стаеше црвенки гуми 15 круга пред крај, кога сфатија дека се у говна, ќе имаше шанси да го брка хамилтон, наместо обратно...

Присутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #381 на: 05 Август 2019, 09:14:16 am »
мислам дека ни Верстапен ни Хамилтон немаа на располагање меки гуми

мерцедес се најдобри затоа што имаат стратег кој има муда да донесе ваква генијална одлука и возач кој може да ја спроведе, без разлика колку плаче и се жали по телефон

*се сомневам дека последниве неколку трки се во продукција на Нетфликс ;D

Конечно трка со драмски елементи, иако никој на Хунгароринг не очекуваше вакво нешто. Штета што пак му го турија на Леклерк (Plan A, Plan Be .. абе де бе).

Отсутен Darko_sk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 95
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #382 на: 05 Август 2019, 17:49:48 pm »
Па и Ферари направија генијална стратегија со Ветел. :))
Тоа што сами на себе си ја направија и на 1 мин задоцнување зад водечките, не е толку битно. Битно стратегијата фуче! Се повеќе мислам дека во договорот на Леклер има клаузула во стил во случај да е пред Ветел и воедно да нема побрзо темпо од него или во најмала рака да се со исто темпо во трка - не смее да заврши пред него. Ова ќе се случеше и во Силверстоун сигурно, да не се лупнеше овој.

Наредниве две трки Спа и Монца се единствените каде што имаат реална шанса за победа. Најверојатно ако тука не победат, сезоната ќе ја завршат со компир победи дефинитивно.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #383 на: 05 Август 2019, 18:12:25 pm »
Како што гледам вака начелно карклуб.мк си навивка за макс.

Ако! Ја сум разделен меѓу макс, шарл и валтери, ама навивалчето изгледа и мене највише ми тера нака макс.


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #384 на: 05 Август 2019, 19:28:56 pm »
Па и Ферари направија генијална стратегија со Ветел. :))
Тоа што сами на себе си ја направија и на 1 мин задоцнување зад водечките, не е толку битно. Битно стратегијата фуче! Се повеќе мислам дека во договорот на Леклер има клаузула во стил во случај да е пред Ветел и воедно да нема побрзо темпо од него или во најмала рака да се со исто темпо во трка - не смее да заврши пред него. Ова ќе се случеше и во Силверстоун сигурно, да не се лупнеше овој.

Наредниве две трки Спа и Монца се единствените каде што имаат реална шанса за победа. Најверојатно ако тука не победат, сезоната ќе ја завршат со компир победи дефинитивно.
А што на квалификации немаа под 1.15 време?

Не чини.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #385 на: 05 Август 2019, 20:17:03 pm »
Да не заборавиме дека мид-сизн надградбите и на мотори и на аеродинамика доаѓаат после хунгароринг (после голем одмор). Хонда две трки пред време „ги покажа забите“. Сега да видиме што имаат ферари и мерцедес. Се надевам на поинтересен втор дел на сезоната, со тоа што не верувам дека некој има шанси да му ја загрози титулата на Хамилтон. Но борбата за второ место очекувам да биде интересна. И Кими да биде 6-ти во генерален пласман исто такка :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Darko_sk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 95
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #386 на: 05 Август 2019, 21:55:56 pm »
Ама Ферари последниве години константно губи кога се работи за "development" на болидот во втор дел од сезона. Лани да не беше победата на Кими во САД ќе беа без победа уште од Спа и без пол од Монца. А лани имаа доста конкурентен болид. Тешко е за очекување дека оваа година ќе биде подобро, особено по катастрофална сезона до сега.
Ај освен ако не направи некое чудо Мерц, со straight line speed што имаат се очекува 1-2 Ферари во Монца. :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #387 на: 05 Август 2019, 21:58:04 pm »
Лани за лани, оваа година за оваа... Ќе видиме за помалку од месец дена...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #388 на: 06 Август 2019, 14:08:02 pm »
Да не заборавиме дека мид-сизн надградбите и на мотори и на аеродинамика доаѓаат после хунгароринг (после голем одмор). Хонда две трки пред време „ги покажа забите“. Сега да видиме што имаат ферари и мерцедес. Се надевам на поинтересен втор дел на сезоната, со тоа што не верувам дека некој има шанси да му ја загрози титулата на Хамилтон. Но борбата за второ место очекувам да биде интересна. И Кими да биде 6-ти во генерален пласман исто такка :)


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2019
« Одговори #389 на: 08 Август 2019, 12:26:46 pm »