Автор Тема: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4  (Прочитано 6188 пати)

Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 236
Ме интересира каде во Скопје можам да набавам лабда сонда (сензор) за моето возило (Opel Astra H 1.4)?

Во овластените сервиси цените им се вртоглави, околу 12-13000 денари, а заменски околу 6-7000 денари за што сметам дека и едното и другото се скапи. Имам опција да нарачам од интернет меѓутоа поголемиот дел од нив се универзални и незнам дали ќе направи разлика односно дали ќе ми прави проблеми.

Инаку станува збор за вториот ламбда сензор после катализаторот, односно тој што е прикажан на сликата подолу.



« Последно менување: 12 Ноември 2018, 13:48:52 pm @ILE@ »

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор)
« Одговори #1 на: 12 Ноември 2018, 12:37:51 pm »
Исклучи го софтверски

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 236
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор)
« Одговори #2 на: 12 Ноември 2018, 12:42:00 pm »
Исклучи го софтверски

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk



Не е тоа решение. Ако го исклучам за некое време и катализаторот ќе ми рикне па дупла беља и трошок. Плус влијае на потрошувачката на гориво каде што со тек на време истата се зголемува.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор)
« Одговори #3 на: 12 Ноември 2018, 13:29:25 pm »
Подобро на старо отколку од интернет универзална

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #4 на: 12 Ноември 2018, 14:40:02 pm »
Sto problem pravi ovaa sonda? I kade (na poveke mesta li prasa) ti rekoa deka e otidena I deka treba da se menuva?

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #5 на: 12 Ноември 2018, 14:49:38 pm »
Јас менував на 1.4 астра г пред 5-6 години,оригинал бош 7000 го платив,универзален беше 5000.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 236
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #6 на: 12 Ноември 2018, 15:58:17 pm »
Sto problem pravi ovaa sonda? I kade (na poveke mesta li prasa) ti rekoa deka e otidena I deka treba da se menuva?

Ми појавува check engine light. Пред месец дена избришав грешки и работеше до пред некое време за пак да ми јави грешка, плус грешка дека работата на катализаторот е афектирана од таа сонда.

По моја логика си прочепкав по интернет и прочитав различни искуства. Сите велеа дека е сензорот кој што на секои 140000 км испушта душа. Јас имам поминато 145000 поминато како за споредба :)


Јас менував на 1.4 астра г пред 5-6 години,оригинал бош 7000 го платив,универзален беше 5000.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Истата цена ми ја дадоја во Аутомакедонија за бош сонда без никаква гаранција, додека за оригинал GM сонда бараат 16000 денари со 2 години гаранција. Во Олимпија истата оригинал сонда 13000 денари. Што е многу многу е...

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #7 на: 12 Ноември 2018, 16:11:02 pm »
Другар, земи дијагностика и ако може да се препрограмира, префрли ја да задоволува ЕУ2 норми. Ем моторот ќе работи порастоварено ем ќе биде попријатна за возење.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #8 на: 12 Ноември 2018, 16:13:04 pm »
Sto problem pravi ovaa sonda? I kade (na poveke mesta li prasa) ti rekoa deka e otidena I deka treba da se menuva?

Ми појавува check engine light. Пред месец дена избришав грешки и работеше до пред некое време за пак да ми јави грешка, плус грешка дека работата на катализаторот е афектирана од таа сонда.


Mnogu poznato mi zvucese muabetot so sondava, zatoa te prasav dali ti pravi nekoj problem i kade si ja odnel i ti kazale deka e sondata.
Od moe svetnuvanje na check engine sijalicka, i muabeti vo Automakedonija deka nekoja sonda e otidena i mavtanje sp cenive sto gi spomnuvas, na kraj problemot se resi so 300denari.
Odi zemi go sredstovovo http://autofilter.mk/index.php?route=product/product&path=73&product_id=106
turi go vo rezervoar i napolni go full (utre poeftinuva baagji benzinot, so merak ke si go napolnis).
Potoa eden krug na obikolnica, izvozi vo 4-ta na 4000-4500 obrtai okolu 15-tina minuti i ne bi trebalo da imas problem. Potoa ke si go trosis polniot rezervoar normalno.
Sredstvovo ne e loso da se koristi ednas godisno, ili maksimum ednas vo dve godini.

Probaj go ova pred da baras drugi opcii, kosta samo 300 denari. Mene mi go resi problemot so check engine light.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #9 на: 12 Ноември 2018, 16:20:06 pm »
Jas vozam Lambda NTK... 3000 denari e, sekako ne e OEM no ima garancija i e bez dzek. Kje moras sam da ja povrzes.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #10 на: 12 Ноември 2018, 16:35:11 pm »
Sto problem pravi ovaa sonda? I kade (na poveke mesta li prasa) ti rekoa deka e otidena I deka treba da se menuva?

Ми појавува check engine light. Пред месец дена избришав грешки и работеше до пред некое време за пак да ми јави грешка, плус грешка дека работата на катализаторот е афектирана од таа сонда.


Mnogu poznato mi zvucese muabetot so sondava, zatoa te prasav dali ti pravi nekoj problem i kade si ja odnel i ti kazale deka e sondata.
Od moe svetnuvanje na check engine sijalicka, i muabeti vo Automakedonija deka nekoja sonda e otidena i mavtanje sp cenive sto gi spomnuvas, na kraj problemot se resi so 300denari.
Odi zemi go sredstovovo http://autofilter.mk/index.php?route=product/product&path=73&product_id=106
turi go vo rezervoar i napolni go full (utre poeftinuva baagji benzinot, so merak ke si go napolnis).
Potoa eden krug na obikolnica, izvozi vo 4-ta na 4000-4500 obrtai okolu 15-tina minuti i ne bi trebalo da imas problem. Potoa ke si go trosis polniot rezervoar normalno.
Sredstvovo ne e loso da se koristi ednas godisno, ili maksimum ednas vo dve godini.

Probaj go ova pred da baras drugi opcii, kosta samo 300 denari. Mene mi go resi problemot so check engine light.
Дали ти се подобри работата на моторот осетно?

Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 236
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #11 на: 13 Ноември 2018, 08:55:08 am »
Sto problem pravi ovaa sonda? I kade (na poveke mesta li prasa) ti rekoa deka e otidena I deka treba da se menuva?

Ми појавува check engine light. Пред месец дена избришав грешки и работеше до пред некое време за пак да ми јави грешка, плус грешка дека работата на катализаторот е афектирана од таа сонда.


Mnogu poznato mi zvucese muabetot so sondava, zatoa te prasav dali ti pravi nekoj problem i kade si ja odnel i ti kazale deka e sondata.
Od moe svetnuvanje na check engine sijalicka, i muabeti vo Automakedonija deka nekoja sonda e otidena i mavtanje sp cenive sto gi spomnuvas, na kraj problemot se resi so 300denari.
Odi zemi go sredstovovo http://autofilter.mk/index.php?route=product/product&path=73&product_id=106
turi go vo rezervoar i napolni go full (utre poeftinuva baagji benzinot, so merak ke si go napolnis).
Potoa eden krug na obikolnica, izvozi vo 4-ta na 4000-4500 obrtai okolu 15-tina minuti i ne bi trebalo da imas problem. Potoa ke si go trosis polniot rezervoar normalno.
Sredstvovo ne e loso da se koristi ednas godisno, ili maksimum ednas vo dve godini.

Probaj go ova pred da baras drugi opcii, kosta samo 300 denari. Mene mi go resi problemot so check engine light.

На кој начин ова ќе ми помогне и колку време ќе му трае ефектот бидејќи ако е краткорочно не ми го решава големиот проблем, само го одложува. И како после тоа влијае на работата на моторот и потрошувачка?

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #12 на: 13 Ноември 2018, 12:40:02 pm »

Дали ти се подобри работата на моторот осетно?
Nikogas nemam primeteno razlika vo rabotata na motorot. Od moe skoro nikakvo poznavanje vo mehanika, no od moe razmisluvanje, ako se pimetuva osetna razlika vo rabotata na motorot, togas ima nekoj golem problem so motorot.
Isto koga mnogu kazuvaat deka primetuvaat razlika vo rabota na motorot pri menuvanje na ulje, ili e placebo efekt ili bi trebalo ili da go imaat zaboraveno prethodnoto ulje pa stanalo corba (od tipot, sto moram na godina dena da go menuvam, ne ja vozam mnogu kolata), ili kako sto mnogu koristat nesoodvetna specifikacija na ulje, primer predvideno za konkreten motor e 5w-30 ama nekoj "majstor" rekol stara e veke kolata staj i 10w40. Ili vo poblaga varijanta, mi treba 5w-40 i tolku, bez da se obrati paznja na specifikacii i koi normi gi zadovoluva.

На кој начин ова ќе ми помогне и колку време ќе му трае ефектот бидејќи ако е краткорочно не ми го решава големиот проблем, само го одложува. И како после тоа влијае на работата на моторот и потрошувачка?
Na nacin sto mozebi sondata ima samo fateno prljavstini/garezi na nea i tie i ja poprecuvaat rabotata. Mozno e da nemas nikakov problem. Taka bese slucajot kaj mene, I nikogas povtorno nema svetnato check engine. Kako sto pisav pogore, nikakva promena nema vo rabota na motorot I potrosuvackata, stanuva zbor za aditiv koi go procistuva sistemot za gorivo i izduvni gasovi. Procitaj si na internet podetalno.
Ti vikam, istiot muabet so sondi mi go vrtea vo Automakedonija, i posle 2-3 proverki i resetiranja na greskite glavniot vo servis mi go kaza ovoj muabet sto sega probuvam i jas da go prenesam. Go imam 3-4 pati od togas koristeno aditivov, otprilika ednas na 2 godini. Nikogas veke nema check engine svetnato.
Mozno e i stvarno da e otidena sondata, no za 300den mislam deka vredi da se proba ova.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #13 на: 13 Ноември 2018, 12:42:46 pm »
Пробај исчисти ја сондата со electeic kontakt cleaner

Sent from my Coolpad E503 using Tapatalk


Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 236
Одг: Набавка на ламбда сонда (сензор) - Opel Astra H 1.4
« Одговори #14 на: 27 Ноември 2018, 09:03:11 am »
Мал апдејт на темава. После проверка на мајстор се установи дека сондата навистина е отидната и мора да се замени. Ризикував и купив Topran сонда во Лендиком за 2000 денари со 1 година гаранција. Имено, немаше никаква потреба од поврзување на каблите бидејќи самата сонда беше поврзана со конектор кој требаше само да се уштека на местото на стариот. Еве после нецела недела и извозени 200 километри проблемот со check engine и грешки за сондата не се појавуваат.

Во план ми е да земам и Liqui Moly Injection Cleaner за да вдахнам малце живот на целиот систем за гориво.