Автор Тема: Проблем со сказалка за гориво!  (Прочитано 4630 пати)

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Проблем со сказалка за гориво!
« на: 28 Октомври 2018, 21:00:37 pm »
Здраво до сите момци имам една мака пред 2 дена точев  нафта на Макпетрол ставив за 500ден околу 7- ипол литра нафта до сега поминав околу 85км (Градска вожња) и сказалката за гориво на шал табла не паѓа надоле како воопште да не го троши горивото.Во вожња на моменти ке се помести надоле, и пак се враќа на истата позиција во која и беше кога наточив гориво дента некој да ми каже чаре или претпорача некој мајстор кој се бави со вакви проблематики фала и поздрав.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #1 на: 28 Октомври 2018, 21:24:14 pm »
Прво, пробај наточи до горе,, знам тешко е, јас вчера им остаив 5050 денари за до горе, ама со 7 литри, едвај резервата ја покриваш...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #2 на: 28 Октомври 2018, 21:33:37 pm »
Прво, пробај наточи до горе,, знам тешко е, јас вчера им остаив 5050 денари за до горе, ама со 7 литри, едвај резервата ја покриваш...
Зашто да наточам фулл резервар?? баце во моментов да имаш фулл резервар е луксуз   ;D  со цениве до плафон на говивава ретко кој може да си го дозволи тоа и до сега сум точел за 500-1000 ден и сум го немал проблемов како се троши горивото така сказалката паѓа надоле што е и нормално можно ли е  да е заглавена?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #3 на: 28 Октомври 2018, 21:35:25 pm »
Ти рѓосал мерачот на 7л, наточи пун резервоар, да се подмачка шипчето пловакот ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #4 на: 28 Октомври 2018, 21:37:05 pm »
Како си го немал проблемот кога имаш друга тема отворена за истиот проблем.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #5 на: 28 Октомври 2018, 21:49:00 pm »
Ти рѓосал мерачот на 7л, наточи пун резервоар, да се подмачка шипчето пловакот ;D
Неколку пати сум точел до капаче ама сега со цениве толку можам да си дозволам шала на страна кажуј некое чаре еден од поискусните си овдека  ;D почна апла на живци да ми оди сказалкава  >:( .

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #6 на: 28 Октомври 2018, 22:13:27 pm »
Како си го немал проблемот кога имаш друга тема отворена за истиот проблем.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
Да али во таа тема никој не се нафати да ми помогне и да ме посоветува за да го решам тој проблем кој страшно ми иде на живци кога и да ја возам колата! пошто и не беше некој сериозен проблем продолжив да си ја возам така.   Сега ова е сосема друго сказалката според мене се укочи значи пред 2 дена точев гориво и не е мрдната од таа позиција во која и беше кога точев гориво, во вожња на моменти сама спаѓа  надоле и пак се враќа на истата позиција, и предходно имав  проблем со нејзе во вожња самата спаѓаше надоле па пак се враќаше до реалната позилија и количина на гориво во резерварот.Како што правиш километри и возиш  нормално е нели и  сказалката да си оди надоле све додека не дојде време за наредно точење е сега кај мене тоа го нема остана на истата позиција од пред 2 дена кога и ставив нафта а поминав 85км (Градцка вожња) не се помрдна ни милиметар.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #7 на: 28 Октомври 2018, 22:20:57 pm »
За два дена 85км?
Зарем се исплати на секои 3 дена да одиш на бензинска?

Стрелката можеш да ја игнорираш. Точиш гориво, ресетираш дневна километража и пратиш.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #8 на: 28 Октомври 2018, 22:28:36 pm »
Подобро да не паѓа него да паѓа како кај мене, 320км а веќе е на пола резервоар  ;D ;D ;D

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #9 на: 28 Октомври 2018, 22:32:01 pm »
Подобро да не паѓа него да паѓа како кај мене, 320км а веќе е на пола резервоар  ;D ;D ;D
320км пола резервар добро разбрав??? на Плин си или на метан?

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #10 на: 28 Октомври 2018, 22:35:11 pm »
За два дена 85км?
Зарем се исплати на секои 3 дена да одиш на бензинска?

Стрелката можеш да ја игнорираш. Точиш гориво, ресетираш дневна километража и пратиш.
Па и не точам баш на 3 дена пошто и не ја возам толку често али ова со сказалкава не е нешто што би можел да го игнорирам, барем на мене ми иде страшно на живци пошто имам проблеми со нејзе и од предходно али сега ова е нешто сосема друго воопште да не се помрдне а имам извозено 85км.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #11 на: 28 Октомври 2018, 23:27:28 pm »
Подобро да не паѓа него да паѓа како кај мене, 320км а веќе е на пола резервоар  ;D ;D ;D
320км пола резервар добро разбрав??? на Плин си или на метан?
хахаа не, на бензин, толку ми е резервоарот 35 литри. ;D

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #12 на: 28 Октомври 2018, 23:46:04 pm »
Прати си поминати километри не и се замарај на сказалката види баш дали ке светне резерва

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен stef_stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #13 на: 28 Октомври 2018, 23:47:39 pm »
Ти рѓосал мерачот на 7л, наточи пун резервоар, да се подмачка шипчето пловакот ;D
Неколку пати сум точел до капаче ама сега со цениве толку можам да си дозволам шала на страна кажуј некое чаре еден од поискусните си овдека  ;D почна апла на живци да ми оди сказалкава  >:( .

Напуни резервоарот со вода, види дали ќе мрдне стрелката

Отсутен N0naMe

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 173
Одг: Проблем со сказалка за гориво!
« Одговори #14 на: 29 Октомври 2018, 19:52:43 pm »
Прати си поминати километри не и се замарај на сказалката види баш дали ке светне резерва

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
Значи вака денеска ја извозев едно 40км на првото палење сабајле сказалката ја покажа реалната  количина на гориво и беше скоро накај резерва  но тоа беше додека работеше во место.Веднаш штом тргнав одма се помести горе на цел четврт,  па во вожња пак спаѓаше надоле како што и кажав погоре  од тие 40км 20 беа отворена вожња на обиколница и сказалката падна на резерва и засвети сијаличката дека е на резерва више.Но додека сијаличката светеше сказалката пак се поместуваше погоре никако да застане на резерва!! и да биде уште почудно со 500-че или 7 ипол литра нафта поминував во просек околу 90км (Градцка вожња) сега со 7 ипол литра нафта поминав 120км?? застанав на Макпетрол ставив овој пат 10 литра нафта или околу четврт ипол резервар но сказалката застана на 2 четврта ::) и пак почна да шета во вожња горе доле.И стварно ми дојде преку глава земав ја паркирав на плац па што биде нека биде ке видиме деновиве дали при вожња се спаѓа надоле и ке ја покажува реалната количина на гориво во резерварот или пак ке заглави негде и ке си игра мајтап со мене и ке ми ги тестира живците! >:(