Автор Тема: Crn dim Touareg 2.5 tdi  (Прочитано 21671 пати)

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #105 на: 30 Август 2018, 13:12:45 pm »
Definitivno e od naftata cadenjeto. Sega i onaka pominav 10 000 so kolata od poslednuot servis ke napravam i servis i ke teram samo od luk oil i valjda ke bide dobro :)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #106 на: 30 Август 2018, 19:38:58 pm »
Со нафтата на макпетрол и мене на џамперот ми испушта црн дим особено на втора пуна, тој проблем го нема со нафтата на лук оил

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


сам се цитирам :) и јас го имам приметено истово
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #107 на: 30 Август 2018, 19:53:41 pm »
Definitivno e od naftata cadenjeto. Sega i onaka pominav 10 000 so kolata od poslednuot servis ke napravam i servis i ke teram samo od luk oil i valjda ke bide dobro :)

Ќе го лапнам срамот од кршење филм, ама ќе ти кажам дека задоволството нема да те држи долго. Не е до нафтата, до колата е, колку и да е послесно да се проголта бајката дека нафтата не чинела. Ќе ти се гледа субјективно недела дена дека е до нафтата па ќе сфатиш дека залудно си се радувал.
Работам во странство, гледам како чурат и со германска, холандска и белгиска нафта.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #108 на: 30 Август 2018, 20:07:26 pm »
Да, исто и мене веќе 6 години ме убедуваат дека сив чад од позади ми подчурнува и готова е колата... сив, не бел :)

И 6 години дека ми свири турбината, ојдена е...

Еве околу 70 000км ги слушам тие приказни :)

Миле, дај бе на моменти не цепидлачи безпотреба :)

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #109 на: 30 Август 2018, 20:22:52 pm »
Миле донеси по една туба нафта од странција да пробаме како ке чадат 😂😃

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #110 на: 30 Август 2018, 20:30:49 pm »
Миле донеси по една туба нафта од странција да пробаме како ке чадат 😂😃

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Ај не, ќе ти снимам таму со мобилен ;D

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #111 на: 30 Август 2018, 23:27:03 pm »
Kaj mene na golf 5 tkava ima druga situacija. Koga stavam motul maslo kolata ne dimi voopsto. Koga stavam kastrol togash ima crn dim pri naglo pritiskanje na gasta. Arno ama kastrolot mi se cini daleku pokvaliteten , gi odrzuva toa svojstvata i posle 10k pominati km niz grad kolata spie taka da mozno e i do masloto da e toj dim. Moja slucka
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #112 на: 30 Август 2018, 23:33:30 pm »
Kaj mene na golf 5 tkava ima druga situacija. Koga stavam motul maslo kolata ne dimi voopsto. Koga stavam kastrol togash ima crn dim pri naglo pritiskanje na gasta. Arno ama kastrolot mi se cini daleku pokvaliteten , gi odrzuva toa svojstvata i posle 10k pominati km niz grad kolata spie taka da mozno e i do masloto da e toj dim. Moja slucka

Каде најде лабораторија за анализа на масло?

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #113 на: 30 Август 2018, 23:35:33 pm »
Kaj mene na golf 5 tkava ima druga situacija. Koga stavam motul maslo kolata ne dimi voopsto. Koga stavam kastrol togash ima crn dim pri naglo pritiskanje na gasta. Arno ama kastrolot mi se cini daleku pokvaliteten , gi odrzuva toa svojstvata i posle 10k pominati km niz grad kolata spie taka da mozno e i do masloto da e toj dim. Moja slucka

Нус производот од согорување на маслото во форма на дим, најчесто има плавкасто бела боја. Ај да речеме сива.

Црн дим од ауспух кај дизел возило, е ништо друго освен лош процес на согорување на нафта.

Комбинацијата од масло и нафта е најчесто темно сива боја во форма на дим.

Димењето мноооооогу ретко можеш да го поврзеш со квалитетот на маслото или брендот.

Намерно го напишав со многу оооо затоа што тоа е исклучително редок случај.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #114 на: 30 Август 2018, 23:40:54 pm »

Црн дим од ауспух кај дизел возило, е ништо друго освен лош процес на согорување на нафта.


Мааала корекција ;)
Не дими само ако димот остане у дпф ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #115 на: 30 Август 2018, 23:46:17 pm »

Црн дим од ауспух кај дизел возило, е ништо друго освен лош процес на согорување на нафта.


Мааала корекција ;)
Не дими само ако димот остане у дпф ;)

Па идев со претпоставка дека Туарег со 2.5 дизел мотор, возен во Скопје оддамна го има ДПФ то продадено во отпад за 7 денара кило.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #116 на: 30 Август 2018, 23:46:24 pm »
Da da vikam retko se slucuva da dimi no so eksperimentacijata so maslata sum doshol do toj zakoucok koj ne mora da znacie deka e tocen. Mozne e radi toa shto kolata tatko mi go v8zi najveke do 1900 obrtai 😆. Sum zakazhal hirushki zafat kaj edniot u kisela voda za dekarbonizacija. On tvrdeshe deka i diznite ke se cistele i turbinata i egerot pa ke spodelam iskustvo i kje zaklucam dali mozno od masloto toj "redok" dim da mi se pojavuva ili e toa od drugite faktori
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #117 на: 30 Август 2018, 23:48:12 pm »
Da da vikam retko se slucuva da dimi no so eksperimentacijata so maslata sum doshol do toj zakoucok koj ne mora da znacie deka e tocen. Mozne e radi toa shto kolata tatko mi go v8zi najveke do 1900 obrtai 😆. Sum zakazhal hirushki zafat kaj edniot u kisela voda za dekarbonizacija. On tvrdeshe deka i diznite ke se cistele i turbinata i egerot pa ke spodelam iskustvo i kje zaklucam dali mozno od masloto toj "redok" dim da mi se pojavuva ili e toa od drugite faktori

Без да имам намера да ти пренесам песимистичка мисла, но не очекувај спектакуларни резултати од декарбонизацијата.

За да исчистиш ЕГР вентил од наслаги, па и турбина и дизни ќе ти треба многу повеќе активност од брцкање цревце у мотор и фрлање црна вода низ ауспух.


Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #118 на: 30 Август 2018, 23:55:40 pm »
Kaj mene na golf 5 tkava ima druga situacija. Koga stavam motul maslo kolata ne dimi voopsto. Koga stavam kastrol togash ima crn dim pri naglo pritiskanje na gasta. Arno ama kastrolot mi se cini daleku pokvaliteten , gi odrzuva toa svojstvata i posle 10k pominati km niz grad kolata spie taka da mozno e i do masloto da e toj dim. Moja slucka

Каде најде лабораторија за анализа на масло?
pishuvav moe liçno iskustvo so potrosheni moi pari ekperimentirajki na moi koli i donesuvanje na moi liçni stavovi. Labaratorija nikoj ne spomna tuka.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #119 на: 30 Август 2018, 23:58:08 pm »
Па идев со претпоставка дека Туарег со 2.5 дизел мотор, возен во Скопје оддамна го има ДПФ то продадено во отпад за 7 денара кило.

Denes sabajlevo bev vo Kolevski povtorno.

Kolata ne e remapirana se e fabricki, dpf, egr se si e dobro barem taka mi kazaa denes posto bev tamu koga pravea analiza.

Na kraj ja stavija na kompjuteri otidovme da ja izduvame na avtopat i sledea parametri kako se odnesuva.

Vozevme edno pola saat 160-180-200 i se rabotese super. Site vrednosti na turbo na senzori do 3 decimala bea kako fabricki.

Koga se vrativme dpf od 14% padna na 4% i skoro i da prestana da dimi kolata.

Mi predlozija da napravam Dekarbonizacija i posle toa da dojdam da vidat povtorno.

Sto mislite za dekarbonizacija, ke pomogne li toa nesto ili ne?