Автор Тема: Crn dim Touareg 2.5 tdi  (Прочитано 21690 пати)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #75 на: 09 Август 2018, 16:12:55 pm »
Со нафтата на макпетрол и мене на џамперот ми испушта црн дим особено на втора пуна, тој проблем го нема со нафтата на лук оил

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #76 на: 09 Август 2018, 16:16:49 pm »
I onaka mi e pri kraj rezervoarot. Uste denes idam da ja napolnam do kraj na luk oil.

Daj boze da e toa problemot :)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #77 на: 09 Август 2018, 16:20:04 pm »
Друже не е предвиден толкав мотор да се вози за 2км градска вожња каде што нема услови да постигне работна температура. Ако несакаш да ти чади црн дим земи си едно вакво а колата чувај ја за на отворено.

http://www.hi.com.mk/index.php?route=product/product&product_id=427

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #78 на: 09 Август 2018, 16:27:05 pm »
Minatata nedela gledav vakvo vo Kisela voda. 24 000 denari bese, ama ne davaat nikakva garancija i zatoa ne go zemav.

Inaku ima za 1200 evra so garancija, ama za tie pari ke kupam vespa

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #79 на: 09 Август 2018, 16:34:10 pm »
Denes sabajlevo bev vo Kolevski povtorno.

Kolata ne e remapirana se e fabricki, dpf, egr se si e dobro barem taka mi kazaa denes posto bev tamu koga pravea analiza.

Na kraj ja stavija na kompjuteri otidovme da ja izduvame na avtopat i sledea parametri kako se odnesuva.

Vozevme edno pola saat 160-180-200 i se rabotese super. Site vrednosti na turbo na senzori do 3 decimala bea kako fabricki.

Koga se vrativme dpf od 14% padna na 4% i skoro i da prestana da dimi kolata.

Mi predlozija da napravam Dekarbonizacija i posle toa da dojdam da vidat povtorno.

Sto mislite za dekarbonizacija, ke pomogne li toa nesto ili ne?


Дечки овој ја јача и фали пред да ја закачи на оглас :D

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #80 на: 09 Август 2018, 16:39:21 pm »
Druze ajde so mene ako sakas vo bilo koj servis da vidime dali ja falam. Tie ja falat, a jas vikam deka ima problem :)


Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #81 на: 10 Август 2018, 21:41:10 pm »
Jas sum imal slicen problem na sluzbeno vozilo, vw sharan 2.0 motor tdi.

Na sluzben pat bevme i celo vreme od nigde nikade pocna da cadi, osobeno pri menuvanje na brzina i davanje na gas.

Ispadna na kraj deka imalo dupka (skinato) bilo crevoto sto nosi vozduh do interkulerot i poradi toa dimelo, smesata od naftata ne se trosela kako sto treba poradi toj defekt i zatpa taa neobrabotena smesa zavrsuvala kako crn cad, barem taka kazaja od servis.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #82 на: 10 Август 2018, 22:50:06 pm »
Kade i koj moze da ja iscisti kolata?

Inaku i toa mi go kazaa preeska. Da stavam gorivo od lukoil EKTO demek imalo golema razlika vo odnos na makpetrol.

Нема никаква разлика во однос на Макпетрол според моето искуство.
Последен пат кога точев на Лукоил, во бензинот ми ставија и вода, па се бафтав по сервиси.

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #83 на: 14 Август 2018, 14:59:28 pm »
Jas sum imal slicen problem na sluzbeno vozilo, vw sharan 2.0 motor tdi.

Na sluzben pat bevme i celo vreme od nigde nikade pocna da cadi, osobeno pri menuvanje na brzina i davanje na gas.

Ispadna na kraj deka imalo dupka (skinato) bilo crevoto sto nosi vozduh do interkulerot i poradi toa dimelo, smesata od naftata ne se trosela kako sto treba poradi toj defekt i zatpa taa neobrabotena smesa zavrsuvala kako crn cad, barem taka kazaja od servis.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kade go servisirase?

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #84 на: 14 Август 2018, 19:42:08 pm »
Ако има скинато црево за воздух колата ќе има намалена сила и ќе се слуша шуштење кога ќе набие притисок.
Лесно се воочува тоа.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #85 на: 14 Август 2018, 19:43:49 pm »
Ако има скинато црево за воздух колата ќе има намалена сила и ќе се слуша шуштење кога ќе набие притисок.
Лесно се воочува тоа.

Da, imashe kolata namalena sila.

Inaku vo Porsche e servisirana a potoa vo Kolevski.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #86 на: 15 Август 2018, 01:08:47 am »
Zdravo decki,
Denes bev kaj Toni vo zelezara i samo sto ja stavi na tester pokaza greska Maf senzor mislam za protok na vozduh odma sto e posle filterot. Mu davase vrednost preku 1000 na polna gas. Iako neznam sto toa znaci i kolku e normalno.

Mi rece da otidam do autotek da vidat tamu uste ednas ubavo da proverat i da potvrdat pa da se vratam da sredel on.
Navodno toj senzor ja nosel kolata vo limp mode i zatoa dimela. Inaku motorot bidejki bil so dpf trebalo auspuhot da e cist bez ni najmalku crno na nego

I se nadevam deka so ova ke se resi.

Vase mislenje za ova??


Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #87 на: 15 Август 2018, 01:53:10 am »
  Скоро ист проблем имав осим тоа лимп мод, димеше углавном на ниски обртаи у повисок пренос од трета нагоре. На дијагностика јави маф иначе проблем беше цревото што иде у турбо. Го сменија, 100 км на обиколница + 300 до грчка и нема чад...

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #88 на: 15 Август 2018, 03:09:22 am »
Zdravo decki,
Denes bev kaj Toni vo zelezara i samo sto ja stavi na tester pokaza greska Maf senzor mislam za protok na vozduh odma sto e posle filterot. Mu davase vrednost preku 1000 na polna gas. Iako neznam sto toa znaci i kolku e normalno.

Mi rece da otidam do autotek da vidat tamu uste ednas ubavo da proverat i da potvrdat pa da se vratam da sredel on.
Navodno toj senzor ja nosel kolata vo limp mode i zatoa dimela. Inaku motorot bidejki bil so dpf trebalo auspuhot da e cist bez ni najmalku crno na nego

I se nadevam deka so ova ke se resi.

Vase mislenje za ova??


Со сите сили се трудиш да си ги фрлиш парите. Тони многу јак мајстор, прво му дал дијагноза па те пуштил кај друг да потврди со порака да се вратиш кај него да ти средел. Дај не ме јеби бе

Отсутен loskovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Crn dim Touareg 2.5 tdi
« Одговори #89 на: 15 Август 2018, 09:17:57 am »
Prvo mi tvrdese deka e remapirana i deka ima chip. Pa jas insistirav deka kolata osven vo porse, kolevski i de lux kumanovo nema na drugo mesto otideno i deka osven redoven servis nema nisto cepkano. Ova go zakluci so toa sto primala mnogu dobro sto ne e svojstveno za ovoj motor bidejki on imal ist takov tuareg i poslabo primal.

Pa mi kaza deka porse se taka taka niss posebno, a kolevski bil magacioner vo nekoja firma pa otvoril servis.

Potoa ja vrza na kompjuter i samo sto ja stavi pokaza maf senzor. Dodusa toa moze da go pokazalo bidejki jas go izgasiv pred nekoj den, odnosno go otkaciv ja zapaliv i potoa pak go zakaciv, i mozebi greskata se javila radi toa. Pa stisna na gas i pokaza visoka vrednost i demek nesto so nego imalo problem, i me prati vo autotek da ja proverat uste ednas.

A ima li nekoj da preporaca dobar majstor za VW koj sto stvaarno se razbira i ke moze da go sredi ova?