Автор Тема: Opel Corsa C 1.0 проблем  (Прочитано 7911 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #30 на: 31 Декември 2021, 02:22:13 am »
Во вакви случаи се почнува од наједноставното.
Ресетирање на ECU на колата.

Претходно провери дали усисот ти е чист. Земи спреј за кочници и дур работи колата прскај по малку да го изчистиш гарежот (ова пред да правиш ECU reset)

Провери ги сите кабли убаво, да не имаш некаде скинат кабел/конектор да фрла искра на блокот.


Јас мислам е нешто скинато и губиш струја or something.

Почни со ECU ресет.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #31 на: 31 Декември 2021, 02:49:19 am »
Држачите на мотор ти се за промена, истото го имам и јас, само кај мене на точно 1 000  rpm се осеќаат вибрациите на волан, над и под тоа спие.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #32 на: 31 Декември 2021, 08:03:33 am »
Чим така, или нешто околу држачите на моторот, без разлика што еден си сменил.
Или некој држач од издувниот систем, ова често ми се случувало со постарите коли.

Мада сега кога ќе се сетам, едно половно Ц1 (4-5 години старо) како да работеше така, но од друга страна ново Алто си работеше мазно,  3 цилиндри...
Верувам дека е безбедна, ако се имаат дебели нерви :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #33 на: 31 Декември 2021, 10:48:12 am »
Овдека убаво си е објаснето:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #34 на: 31 Декември 2021, 17:59:22 pm »
Чекајте другари - нели рече сменал држачи?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #35 на: 31 Декември 2021, 18:28:45 pm »
Еден држач сменил.

Разгледувајки ново Ц1 ми понудија половно, оставено старо за ново, го запалив, додадов гас, и избегав :)

Алтото па не покажа такви симптоми на тест возењето, на крај купив i10 :)

Не ја довршив мислата, можеби моторите на Корсата  и Ц1 од мајка така работат :)
« Последно менување: 31 Декември 2021, 18:53:36 pm Mikius »

Отсутен d1331s

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #36 на: 01 Јануари 2022, 10:27:14 am »
Во ред друштво,
фала на сите на оддвоеното време,се надевам ке ја средам тука со локалниве мајстори од мојов град ... ( патем успат ако имате па некое добро мајсторче за Опел, слободно препорачајтее ...
фала уште еднаш, Среќни празници и останете добри
Поздрав

Отсутен sp.mihajlo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #37 на: 30 Јануари 2022, 21:40:25 pm »
I jas go imav istiot problem i  lesno se reshava ako  najdesh dobar mehanicar,problemot e vo balanserkata odnosno site motori so tri klipa imaat tegovi i kontra tegovi na radilica(slicno kako peralna).Sasamo treba da se izbalansira.pogore vidov link  koj dobro go objasnuva problemot.

Отсутен sp.mihajlo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #38 на: 30 Јануари 2022, 21:43:55 pm »

Отсутен d1331s

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Opel Corsa C 1.0 проблем
« Одговори #39 на: 30 Јануари 2022, 22:54:05 pm »
I jas go imav istiot problem i  lesno se reshava ako  najdesh dobar mehanicar,problemot e vo balanserkata odnosno site motori so tri klipa imaat tegovi i kontra tegovi na radilica(slicno kako peralna).Sasamo treba da se izbalansira.pogore vidov link  koj dobro go objasnuva problemot.
Zdravo mihajlo,
problemot mi ostana neresen, t.e. koga i posle smenatite delovi sto gi napraviv i pak ja odnesov na proverka zatoa sto vibracijata ostana odgovorot na mehanicarot bese deka ednostavno ovie motori taka rabotele t.e bile pobucni ...
e sega muabetot mi e dali ovaa operacija sto ti ja pravese odzema mnogu vreme ( i ako mozis preporacaj mi majstor za ovaa rabota ) sekoj kontakt e dobredojden