Автор Тема: Сервис на менувач  (Прочитано 8273 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #15 на: 26 Мај 2021, 11:03:12 am »
@Simo - Carrier159 На ФБ ми излегуваа постови од Мехатроника Сервис, гледам оправаа многу покомплицирани менувачи (автоматски пред се), да провериш да прашаш кај нив, би било уште подобро некој што има позитивно искуство со нив да потврди дека стварно ги бива
Ќе се праша и таму. До сега прашано на едно место, Брада во с.Лисиче, удри јака цена (500е минимум), ама некои луѓе ме предомислуваат за квалитетот таму.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #16 на: 26 Мај 2021, 13:22:37 pm »
Самоил-Саме Мехатроника е доста теоретски поткова, а гледајќи што се' отвара и средува, веќе и праксата ја има

објасни му, ќе те разбере, ако треба ќе научи што треба :) 

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #17 на: 26 Мај 2021, 13:29:40 pm »
@onak  под рака и право кај Самоил :D

@Simo - Carrier159 Ќе порачуваш од нет некаков кит? Најдов нешто на ebay https://www.ebay.com/itm/112560047148?hash=item1a351a042c:g:evgAAOSwwTFcF17b

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #18 на: 26 Мај 2021, 13:38:07 pm »
@onak  под рака и право кај Самоил :D

@Simo - Carrier159 Ќе порачуваш од нет некаков кит? Најдов нешто на ebay https://www.ebay.com/itm/112560047148?hash=item1a351a042c:g:evgAAOSwwTFcF17b
У суштина, ако ми требаат лагери, веројатно прво ќе одам во лагермакс, кај наши луѓе. Ги имам собрано сите парт намбери од сите лагери, така да само листа ќе му дадам на @yarre и сигурен сум дека ќе завршиме работа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #19 на: 26 Мај 2021, 15:05:09 pm »
Клаберски networking :)

Отсутен atimofejev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 70
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #20 на: 26 Мај 2021, 15:51:18 pm »
@Simo - Carrier159
Ако не ти е веќе видено, интересно четиво на темата M32 Gearbox:

https://stillrunningstrong.com/car-maintenance/m32-gearbox-bearings/

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #21 на: 26 Мај 2021, 15:55:50 pm »
@Simo - Carrier159 На ФБ ми излегуваа постови од Мехатроника Сервис, гледам оправаа многу покомплицирани менувачи (автоматски пред се), да провериш да прашаш кај нив, би било уште подобро некој што има позитивно искуство со нив да потврди дека стварно ги бива
Ќе се праша и таму. До сега прашано на едно место, Брада во с.Лисиче, удри јака цена (500е минимум), ама некои луѓе ме предомислуваат за квалитетот таму.
Ne sum nosel, no od lugje sto sum slusal bajagi reklamacii. Taka da bi zaobikolil.
Bilo koj majstor sto raboti so glava i sto moze da podprocita ke ti zavrsi rabota.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #22 на: 26 Мај 2021, 17:47:26 pm »
@Simo - Carrier159
Ако не ти е веќе видено, интересно четиво на темата M32 Gearbox:

https://stillrunningstrong.com/car-maintenance/m32-gearbox-bearings/
@atimofejev за m32 имам исчитано се, (па и ова), уште пред 159TBi да ја земам, за среќа таму уште немам мака (167.000км), ама MiTo-то си бара репарација (207.000 моментално).

Ne sum nosel, no od lugje sto sum slusal bajagi reklamacii. Taka da bi zaobikolil.
Bilo koj majstor sto raboti so glava i sto moze da podprocita ke ti zavrsi rabota.


Да да, и јас слушнав дека доста рекламации, па натегања „не било наша кривица, твоја била“ па такви работи, што у суштина ме одбиваат, инаку спремен бев и на „премиум“ цената од муабетите.
Нејсе, идемо даље.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #23 на: 27 Мај 2021, 10:53:13 am »
А шо мака имаш?

„Скока“ шалтерот во прва и трета?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #24 на: 27 Мај 2021, 14:02:13 pm »
А шо мака имаш?

„Скока“ шалтерот во прва и трета?
Прва и петта. И звук кога ќе се загрее.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #25 на: 12 Јуни 2021, 23:58:43 pm »
Имам намера да го променам маслото во менувачот. Прочитав податок дека на 50000 се врши промена. Проблемот е што со неколку мајстори разговарав и нивна сугестија е дека како фабричкото немало друго и никако менуванје. Како се Вашите искуства со ваков сервис?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #26 на: 13 Јуни 2021, 00:30:36 am »
Сигурно тоа фабричкото во фабриката за автомобили го произведуваат, затоа е посебно  ;D Јас сум му менувал масло во менувачот на 3 коли до сега, купено по спецификација од упатство за колата.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #27 на: 13 Јуни 2021, 01:01:43 am »
 ;D ;D ;D ;D smeni si maslo, nisto ne e vecno, ostaj toa od fabrika bilo dozivotno, se gree, se ladi smrzniva, vrie, stvara kondenzat, gubi viskoznost, na 247 000 go smeniv pred nekolku dena i bese ljiljakovo- crno, a novoto prozirno, taka da najdi specifikacija i gas

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #28 на: 14 Јуни 2021, 07:33:09 am »
Моето искуство беше:

требаше да менувам свич за рикверц кој се наоѓаше на менувачот, па ко ќе се извадеше тој, ќе истечеше дел масло.
Мајсторот го собра и го врате назад истеченото, пошто како фабричкото нема!




Се заебавам брат, го сменав цело.

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Сервис на менувач
« Одговори #29 на: 22 Јуни 2021, 19:21:55 pm »
Za  jabe ke menuvas maslo, mora da go rasturas menjacot, ako e nadvoresniot lager lesno ke pomines (ako uljeto e cisto) , a ako e vnatresniot (uljeto ke bide celo so sponovi) togas baraj nov menjac.Samo baraj majstor sto ke se nafati da go rasturi bez da go vadi cel menjac od kolata  posto e lesno izvodlivo kaj tie menjaci.