Автор Тема: Ре-инсталација на шофершајбна  (Прочитано 10787 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #15 на: 02 Мај 2018, 16:36:57 pm »
Токму така, во многу фирми, за ситна пара испуштаат квалитетни работници и на нивно место доаѓаат приучени. Или пак мотивот им паѓа, па гледаат преку мајмунлаци да компензираат
Кога велам ситна пара мислам на качување плата, награда, и сл.од што нити работникот ќе се збогати преку ноќ, ниту газдата ќе спадне на просјачки стап.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #16 на: 02 Мај 2018, 18:32:43 pm »
И јас сум имал неколку искуства со новус, ок се, ама да си ги праев јас работите дома пред гаража,  3 пати подобро ќе ги направев.
Аларм и даљинско на пунтото, озвучување на пунтото, магленки на пунтото, антена кровна.. Све тоа во новус. Све тоа после извесно време, мораше да го преправам сам и да се нервирам од фушот. На крај, последно од новус беше, кога ме стегна автобус со стилото, и кога со пари од осигурање го правеа. Фактура миљарда, пишани нови делови, ставена задна врата од старо стило :( Приметив, кога требаше да преправам нешто на светлата на задна таблица. Ем доста дефекти при фарбањето на задната врата, спојлерот и браникот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #17 на: 02 Мај 2018, 18:36:05 pm »
Ccccc Novus ako ne se potkovani so znaenje neznam koj togas. Firmata postoi preku 15 god. Ne deka gi branam nemam nisto so niv ama do sega nekolku vozila licno moi i uste kup od prijateli i drugari bile tamo dali za alarmi, za stakla, za limarija, farbanje, plin i site izlegle nasmeani i zadovolni. Ali pekji tvoj izbor kaj sakas odi golem e gradov se nadevam kje go resis problemot.

Друже, темава нема за цел да се натегаме или браниме, напаѓаме...Јас кажав нешто, ама ти одлучи да ја игнорираш таа информација. Крај. Биди ми поздравен и не прави им бесплатна реклама, сам си го поткопуваш кредибилитетот во случајов.
Made in Japan ☮

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #18 на: 02 Мај 2018, 19:01:56 pm »
Визуелно лежи ли добро, штрчи ли лепак од надвор/внатре, незнам дали има кедер/гума околу нејзе, дали нов ти ставиле кај што си ја мењал види вака од око бар да сумњаш на нешто.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #19 на: 02 Мај 2018, 19:22:08 pm »
Едит: Да дообјаснам...

Јас нити реков дека 3rd party компаниите не ги бива, ниту ништо такво. Искуство со Едел-Пром не сум имал, па затоа не ни препорачав, сигурен сум дека си работат одлично луѓето - еве, неколкумина ги пофаливте. Јас само сугерирав да се обрати во официјален сервис - ем заради потенцијалната специфичност на возилото, ем заради тоа што во оргиналниот пост си пишува дека „Факт е дека фабричката е заменета, а исто така и дека таа што е сега монтирана е со квалитет еквивалентен на оригиналната.“

Ова мене ми сугерира дека е ставена неоргинална шофершајбна во некоја 3rd party компанија, и дека има некаков потенцијален проблем. Толку.

Таман работа...
Инаку како што викаш, 3rd party компанијата од која што они вградуваат шофершајбни е една од најголемите производители на ветробрански стакла. Не дека ги фалам или незнам што и како, но, имав прилика да дојдам до некој податоци за компанијата од која ги увезуваат шофершајбните. Производителот е од турција, а меѓу другото ги изработува со оригинални логоа шофершајбните за Х брендови, како фабрички, и под нивно генеричко име за компании кои работат како Едел Пром кај нас.
За квалитетот на сработеното и вграденото добиваш писмена гаранција :)
Искрено, мое лично мислење е дека во официјален сервис замена на шофершајбна нема да биде направена како што треба. Специјализиран сервис за таа работа е по мене подобра опција. Значи за конкретнава работа.
Цената не треба да ја коментираме. Оригинал 1000 евра, вс 150 евра друг бренд. Имаш фора 7 години секоја пролет нова шофершајбна да возиш и да бришеш со шмиргла наместо микрофибер крпа :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #20 на: 02 Мај 2018, 20:09:45 pm »
Ccccc Novus ako ne se potkovani so znaenje neznam koj togas. Firmata postoi preku 15 god. Ne deka gi branam nemam nisto so niv ama do sega nekolku vozila licno moi i uste kup od prijateli i drugari bile tamo dali za alarmi, za stakla, za limarija, farbanje, plin i site izlegle nasmeani i zadovolni. Ali pekji tvoj izbor kaj sakas odi golem e gradov se nadevam kje go resis problemot.

Друже, темава нема за цел да се натегаме или браниме, напаѓаме...Јас кажав нешто, ама ти одлучи да ја игнорираш таа информација. Крај. Биди ми поздравен и не прави им бесплатна реклама, сам си го поткопуваш кредибилитетот во случајов.
Sto lupas gluposti bre.
Koja crna reklama koj bakraci koj kredibilitet. Rekov deka sum vo mojot slucaj prezadovolen i deka skopjevo e golemo so eden kup servisi taka da imas golem izbor. Ako ti se najde uvreden malce u moabetov od mene imas izvini ako ne simni ja malce arogancijata na zemja ne letaj visoko. Nov si ovdeka pa smiri ja topkata. Uste te nemaat staveno na remet za nekoja tema tek togas neznam sto bi pravel sigurno ili veni bi isekol ili bi zemal pistol i bi ne utepal site. Oladi malce

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #21 на: 02 Мај 2018, 20:11:04 pm »
2012, на меганот, 2ка, менував во Едел.
Е сега незнам при вадење на старата, дали можеле да бидат повнимателни или е неминовно, кај шалтаблата има нешто како сунгереста материја, допира до шофершајбната, и беше доста оштетено.
Шофершајбната, како за нијанса да беше помалку затемнета(зеленкаста), а можеби само од шубе. По неколку месеци веќе не помислив на тоа.

Во секој случај задоволен бев од времето за кое завршија, односот кон муштерија, и цената, 7-8000 мкд, не се сеќавам точно.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #22 на: 02 Мај 2018, 21:43:17 pm »
Ccccc Novus ako ne se potkovani so znaenje neznam koj togas. Firmata postoi preku 15 god. Ne deka gi branam nemam nisto so niv ama do sega nekolku vozila licno moi i uste kup od prijateli i drugari bile tamo dali za alarmi, za stakla, za limarija, farbanje, plin i site izlegle nasmeani i zadovolni. Ali pekji tvoj izbor kaj sakas odi golem e gradov se nadevam kje go resis problemot.

Друже, темава нема за цел да се натегаме или браниме, напаѓаме...Јас кажав нешто, ама ти одлучи да ја игнорираш таа информација. Крај. Биди ми поздравен и не прави им бесплатна реклама, сам си го поткопуваш кредибилитетот во случајов.
Sto lupas gluposti bre.
Koja crna reklama koj bakraci koj kredibilitet. Rekov deka sum vo mojot slucaj prezadovolen i deka skopjevo e golemo so eden kup servisi taka da imas golem izbor. Ako ti se najde uvreden malce u moabetov od mene imas izvini ako ne simni ja malce arogancijata na zemja ne letaj visoko. Nov si ovdeka pa smiri ja topkata. Uste te nemaat staveno na remet za nekoja tema tek togas neznam sto bi pravel sigurno ili veni bi isekol ili bi zemal pistol i bi ne utepal site. Oladi malce
Друже,напиј се еден лексилиум.
Made in Japan ☮

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #23 на: 02 Мај 2018, 21:50:42 pm »
http://www.olimpia.com.tr/images/uploads/urun-liste-pdf-en.pdf

Листа на сите можни стакла, на некого можеби ке му биде од корист кодот и шифрата за набавка и купување...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #24 на: 02 Мај 2018, 21:57:34 pm »
Волво официјалниот сервис за камиони монтира во едел пром, шофершајбната мислам дека си ја носат тие.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #25 на: 02 Мај 2018, 22:15:30 pm »
@zeroSignal or @Simo - Carrier159 Ве моља зачистете малце. Да не земам ја џогерон у раце.

Уште еден задоволен корисник од едел пром.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #26 на: 02 Мај 2018, 22:52:27 pm »
Визуелно лежи ли добро, штрчи ли лепак од надвор/внатре, незнам дали има кедер/гума околу нејзе, дали нов ти ставиле кај што си ја мењал види вака од око бар да сумњаш на нешто.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Визуелно единствено што забележав беше зимата,во ладните денови, дека со мал протисок кон надвор во  горниот агол кај шоферот имаше движење. Исто така во ладниот период беше позабележително тоа што на нерамнини се слуша звук од рабовите на стаклото, како да се деформира лепакот или што и да е. Имав прилика да возам IS300 и ми остави впечаток отсуството на таков звук. Цела предница е нова, реставрирана и звукот сигурно доаѓа од шофершајбната. Прашање е дали ќе може да се употреби истата или нема шанса да се извади без оштетување. Ако знар некој нека ме просветли околу ова прашање, ќе бидам благодарен.

Иначе ја молам администрацијата да спречи вреѓање. Нема смисла...возрасни сме.
Made in Japan ☮

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #27 на: 03 Мај 2018, 13:38:11 pm »
2012, на меганот, 2ка, менував во Едел.
Е сега незнам при вадење на старата, дали можеле да бидат повнимателни или е неминовно, кај шалтаблата има нешто како сунгереста материја, допира до шофершајбната, и беше доста оштетено.

Да има сунѓер, ~1х2цм, помеѓу шалттаблата и шофершајбната. И кај мене возачката половина е во ред, а кај совозачката е турнат/паднат сунѓерот навнатре. Сигурен сум дека во Едел кога менував можеа да го залепат ама не сакаа да се потрудат најверојатно, а од нив не беше турнат пошто сега брзо во десниот ќош најдов фискална од паркинг од странство, што значи некој со документи таа половина од поодамна ја имал одлепено.

Од монтажата сум задоволен, ама дека и во Едел цутат кокичиња тоа потешко. Гелот за сензорот за дожд го сечат од поголема плоча рачно со нож и изгледа многу ѓупско направено. А можат да набават во течна состојба и да дојди ептен фабричко.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #28 на: 05 Мај 2018, 05:08:03 am »
Знае ли некој дали е возможно повторно да се употреби истото ветробранско стакло доколку побарам негово ре-инсталирање? Не ми е јасно дали некако го топат стариот лепак или мора физички да се отстрани стаклото со кршење и после тоа да се отстрани лепакот/силиконот?

Ако има некој знаење од оваа област нека не' едуцира нас останатите :)
Made in Japan ☮

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Ре-инсталација на шофершајбна
« Одговори #29 на: 05 Мај 2018, 06:16:51 am »
Возможно е, зошто инаку би се продавале половни шофершајбни? Лепакот мислам дека не се топи, туку се гребе со скалпер.