Автор Тема: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????  (Прочитано 14581 пати)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #45 на: 03 Декември 2012, 14:47:50 pm »
кај мене има бајаги останато од летното. ако му турам зимско да го измешам само ќе се намали степенот на мрзнење или да не го мешам?иначе од истото имам и зимско и летно.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #46 на: 03 Декември 2012, 14:49:52 pm »
истроши го побрзо летново и стави си зимско,ако веќе не се троши,во место остај го да шприца дур се потроши и стави си од зимското :)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #47 на: 03 Декември 2012, 14:51:48 pm »
го трошам ја уште одамна ама слабо се троши  :) најубаво ќе го потрошам па ќе ставам зимско да не го мешам

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #48 на: 03 Декември 2012, 15:07:07 pm »
vreme na smrznuvanje, ako ja isturam vo tecnosta za staklo sto ke se desi?
Sakav da kazam/prasam dali ako sprejot za odmrznuvanje go isturam vo bocata na tecnosta za staklo, taka da so pomos na prskalkite sabajlecki go odmrzam stakloto ... isto taka i vo dvizenje ako podmrzne prskalkite bi go odmrznuvale... !?
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #49 на: 03 Декември 2012, 15:22:24 pm »
не верувам. прскалките не го опфаќаат цело стакло би требало да се прсне на поголема површина и сигурно нема да се одмрзне во секунда и бришачите да си ја завршат работата...само ќе гребат по мразот , а во возење можда може  а и нема толку да биде замрзната не сум пробал. почесто бришачите се лепат за стаклото

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #50 на: 04 Декември 2012, 12:47:40 pm »
Sabajlecki imase sneg-mraz go isprskav za da popusti mrazot pa go izgrebav potoa ostanatoto malku povtorno g isprskav i brisacite go zavrsija ostanatoto...
Tecnosta za -20 za staklo na staklo zamrznuva, taka da posle sprejot ne treba da se vklucuvaaa prskalkata zamrznuva... 
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3023
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #51 на: 04 Декември 2012, 22:02:09 pm »
Ако додадам чисталкохол на летнава течност за брисачи нема да замрзнуваат? Да не разјаде нешто?

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Re: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #52 на: 04 Декември 2012, 22:56:07 pm »
Denes zedov od Vero,  tecnost za stakla Eurostil 3L, pa ke vidime kako ke se pokaze.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #53 на: 04 Декември 2012, 23:08:03 pm »
Ако додадам чисталкохол на летнава течност за брисачи нема да замрзнуваат? Да не разјаде нешто?

Нема да разјаде, ама скап е и брзо испарува ...

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 193
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #54 на: 14 Декември 2012, 13:04:29 pm »
кај мене им реков на моиве да купат течност али не замариле тоа ,па гледам денес водата што беше таму замрзнала.. некое чаре сеа што да правам,ке направи ли тоа некој проблем или ?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #55 на: 14 Декември 2012, 13:08:25 pm »
Јас години наназад од Макпетрол средствата купувам и сосема ОК се. Сега купив од тие зимските и гајле немаат на ладново.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #56 на: 14 Декември 2012, 13:29:02 pm »
Во Хубо има 5л за 160 ден. Супер е .

Отсутен Z128

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 377
  • ? ? ?
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #57 на: 14 Декември 2012, 13:52:37 pm »
кај мене им реков на моиве да купат течност али не замариле тоа ,па гледам денес водата што беше таму замрзнала.. некое чаре сеа што да правам,ке направи ли тоа некој проблем или ?

Има зимска течност што се раствора со дестилирана вода (а можеш и со постоечката летна течност). Јас би земал таква и би ја ставил во резервоарот, треба да попушти замрзнатата вода во резервоарот. Е сега, течноста што е веќе во цревата до бризгалките, и е замрзната, ќе треба да ја одмрзнеш со фен (или да чекаш потопло време, или стави ја колата во подземна гаража), па да шприцаш за да повлече од новата мешавина што не мрзне.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #58 на: 14 Декември 2012, 14:06:48 pm »
кај мене им реков на моиве да купат течност али не замариле тоа ,па гледам денес водата што беше таму замрзнала.. некое чаре сеа што да правам,ке направи ли тоа некој проблем или ?
По 1 часовно возење на колата би требало се да е одмрзнато. После стави концентрат и испрскај.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: ТЕЧНОСТ ЗА СТАКЛА ????
« Одговори #59 на: 14 Декември 2012, 16:59:14 pm »
Ако додадам чисталкохол на летнава течност за брисачи нема да замрзнуваат? Да не разјаде нешто?
Izgleda ne se mesa alkoholot so tecnosta , osranuva na vrv :) ... Jas na zimskata tecnost i dodadov tecnost za odmrznuvanje, sto e isto alkohol i osrana na vrv toest na kraj ... :)

Нема да разјаде, ама скап е и брзо испарува ...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.