Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556209 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1950 на: 25 Март 2017, 15:00:36 pm »
Ми го фалеа на Окта бензинот...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1951 на: 25 Март 2017, 18:40:07 pm »
Ми го фалеа на Окта бензинот...
Пробај го, за мојата кола поарен се покажа Макпетрол...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1952 на: 25 Март 2017, 18:46:08 pm »
Мене гетцот, најубаво ми работи на 100ка од МП, но и за некои 300 грама на 100км појше го троши.
1.9 тди работи исто и со нафта од лукоил и од МП, низ град во гужва со нормални температури околу 7л/100км е. Никој не се припотресол да ја запази колата колку точно троши, јас напраив математика у ноември месец мислам беше, искочи толку, 6.9л/100км.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1953 на: 25 Март 2017, 18:50:13 pm »
Поентата на високо октански бензин е да не ти го троши повеќе ако воопшто му е потребен високо октански бензин на твојот мотор.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1954 на: 25 Март 2017, 18:53:15 pm »
Со 95ка на лукоил колата ми се гушеше зимно време, еднаш стаив и никад више. Со 95ка од МП и 98ица од Лукоил исто ми работи не осеќам никаква разлика, со 100ка од МП моторот многу помирно работи и за нијанса пореспонзивна е гаста, ова мислам дека само јас можам да го приметам пошто си ја возам колата.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1955 на: 25 Март 2017, 18:56:50 pm »
Поентата на високо октански бензин е да не ти го троши повеќе ако воопшто му е потребен високо октански бензин на твојот мотор.

Ако октаните се бустаат со бутање Етанол (до 10% без да биде назначено), ќе го троши повеќе. Ако е во процесот на рафинирање стигнато до 100 октани, ќе го троши исто.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1956 на: 25 Март 2017, 18:58:55 pm »
Поентата на високо октански бензин е да не ти го троши повеќе ако воопшто му е потребен високо октански бензин на твојот мотор.
Што збориш...од каде тоа можеби повеќе октани повеќе калоричност....свашта

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1957 на: 25 Март 2017, 19:13:18 pm »
Поентата на високо октански бензин е да не ти го троши повеќе ако воопшто му е потребен високо октански бензин на твојот мотор.
Што збориш...од каде тоа можеби повеќе октани повеќе калоричност....свашта
Мислам дека @Klen не алудираше на калоричност ниту на било што.
Не на сите коли им треба 98-100 октанско гориво, ниту па имаат бенефит од тоа гориво.
И тие што имаат бенефит и тие што немаат бенефит од 100 октанско гориво, не би требало да го трошат повеќе од 95 октанското гориво. Така ја го сфатив муабетот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1958 на: 25 Март 2017, 19:18:38 pm »
Ако на моторот му треба високо октанско а ти му ставиш регулар, knock сензорот ќе активира друг тајминг на палење и тогаш троши повеќе гориво. Тоа е за мотори со висока компресија на кој им е потребно високо октанско гориво за да нема чукање при високи обртаи, а на косилица ако му бапнеш високо октанско а нема потреба ништо не си постигнал.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1959 на: 25 Март 2017, 19:19:49 pm »
Поентата не е дека 100 октанско помалце троши, поентата на октаните би требало да ја знаеме сите што сме образовани. Тоа ми беше муабетот. Инаку се слагам дека најголем дел од возилата тука немаат никаков бенефит

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1960 на: 25 Март 2017, 19:20:40 pm »
Ако на моторот му треба високо октанско а ти му ставиш регулар, knock сензорот ќе активира друг тајминг на палење и тогаш троши повеќе гориво. Тоа е за мотори со висока компресија на кој им е потребно високо октанско гориво за да нема чукање при високи обртаи, а на косилица ако му бапнеш високо октанско а нема потреба ништо не си постигнал.
Ако ставиш пониско октанско моторот ќе го врати палењето на покасно. Не верувам дека ќе троши повеќе, но сигурно ќе има намалени перформанси.
На косилица ако и бапнеш пак палењето ќе отиде во порано, ама сепак нема да има ефект бидејќи едноставно компресиониот однос е за понискооктанско.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1961 на: 25 Март 2017, 19:23:40 pm »
Е ваност на мојата м5ка е магичен и троши повеќе за да не намали перформанси ;D
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1962 на: 25 Март 2017, 19:31:57 pm »
Е ваност на мојата м5ка е магичен и троши повеќе за да не намали перформанси ;D
Мислам дека троши повеќе зошто не го бива горивото ;)
Уствари вака иде: Во цилиндрите при одреден број вртежи, може да влезе исто количество воздух, без разлика какво гориво имаш во колата. Ако имаш шит гориво, кое има помала калорична вредност, ќе треба екуто преку инекторите да внесе повеќе милилитри горво по циклус, за да може да оствари потполно согорување на О2 во цилиндерот. Инаку, ламбда сондата ќе каже „имам lean согорување, појачај тајминг на инџекторите за некоја милисекунда“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1963 на: 25 Март 2017, 19:34:41 pm »
Имам тестирано со повеќе горива скоро сите различно ги троши, премиум само од различни пумпи. На моќност немам осетено многу а и многу ретко имам шанса да ја стиснам убаво
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1964 на: 25 Март 2017, 19:37:58 pm »
Таман работа на таа коњажа да осетиш некоја разлика. Евентуално да измериш во некој процес на забрзување од 100-250... :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.