Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556723 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1590 на: 27 Октомври 2015, 13:55:34 pm »
јас мислам дека подолго време немаат 98ка, незнам дали Макоил има и дали квалитетот е ист.

незнам само дали и кај едниве и другиве квалитетот е стандарден или па еднаш е ок еднаш не и така
Не е подолго време, пред 10-тина дена наполнив 100ка во 159-ката таму.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1591 на: 27 Октомври 2015, 16:10:08 pm »
која мапа да ја рекалибрирам? таа за бензин? од кај сеа?

јас сум убеден дека е до горивото.
Имаш ли плин на колата?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1592 на: 27 Октомври 2015, 16:14:18 pm »
имам

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1593 на: 27 Октомври 2015, 16:18:14 pm »
Епа, повози ја малку на бензин (било каков, that is) и кажи ги резултатите. :) Го имаме дискутирано ова во темите за плин...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1594 на: 27 Октомври 2015, 17:30:32 pm »
Веке ги пишав


претходно од кога залади нагло, при прво палење на бензин колата пали одма мегутоа по 3 секунди почнуваат вибрации, обртаите рипаат горе доле и се слушаше некој чуден звук, како клапната налго да отвора затвора. ја повозев на бензин тој што го имав во резервоар од МП100ка посебно на отворено, ништо.

наточив во Супертрејд сакав 98 ама 2 пати по ред одам нема. па ставив 95ка. 500 ден гориво го извозев строго на автопат, и ставив уште 500 пак немаше 98ка. од тогаш сум немал мака при палењето.

Истово ми се имаше случено пред 3 години тогаш само од ЛукОил почнав на Макпетрол и прекина секаков проблем.

на Макоил непроверив незнам може имаше 98ка. досега не сум полнел кај нив ама ке пробам

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1595 на: 27 Октомври 2015, 18:32:11 pm »
Сеа пред малце пунев на Супертрејд, немаше 100 ка покасно ќе добијат, го прашувам, стварно Шел горивава, ДА ДА ДА..

Турив 95 ка, ќе видиме што ќе се дешаа јес да у градска вожња чисто сумњам дека ќе осетам разлика ..

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1596 на: 27 Октомври 2015, 20:07:55 pm »
Деки, досега беше осетлива на различни горива?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1597 на: 28 Октомври 2015, 03:34:33 am »
јас стварно морам да го пофалам дизелот на макоил... и комбето и тракторот (ровер маестро) осетно поише влечат, поише снага имаат и има разлика у потрошња и до 15% одошто од нај добриот дизел што макпетрол икад го имале...

и уште една работа приметив.. можда и грешно ми е ама ми се чини дека самата нафта не мириса толку интензивно како кај другите... сакам да кажам, не е толку смрдлива додека е течна...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1598 на: 28 Октомври 2015, 07:20:21 am »
Месец дена без плинче, и почна да не ти смета дизељ и возиш ко` дизељаш (со потрошња од 4л/100км)  :P ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1599 на: 28 Октомври 2015, 10:24:34 am »
Месец дена без плинче, и почна да не ти смета дизељ и возиш ко` дизељаш (со потрошња од 4л/100км)  :P ;D

не да ми смета... живците си ги искорнав... неможам више да издржам, почињам да гризам околу себе кога возам... и желбата за бензин драјв се осеќа, кога ке земам тоа тракторот да го стискам...

требаше волот да биде готов до петок-сабота... и вчера открив дека сум успеал (махерски) да пукнам хилзна една, а тие сите 5 се споени целосно... така да друг мотор ке треба дефинитивно, и плус уште ке треба да се јебавам со тракторов... не го можам ама ич... ИЧ...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1600 на: 28 Октомври 2015, 10:26:51 am »
Деки, досега беше осетлива на различни горива?

Мене ако ме прашаш не, осим од БП-МП-Чаир ..

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1601 на: 03 Ноември 2015, 16:56:47 pm »
Значи овие од Супертрејд биле единствени овластени увозници на Шел горива и ги носат од Атина со нивни цистерни. Ќе се накрца до крај да видиме дали ќе се примети разлика.
Моментално од на Макоил го трошам горивото и разлика не приметив за разлика од МП и Лукоил.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1602 на: 03 Ноември 2015, 20:38:02 pm »
Па дека носат од Атина незнам. Што би носел гориво од Атина кога има поблиску, а муабетот овластени увозници и тоа незнам колку држи вода...

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1603 на: 03 Ноември 2015, 23:52:03 pm »
Информацијата ми е добиена од ,,внатре,, , не знам зошто би ми кажале нешто ако не е така. Во секој случај ќе го пробам па ќе видам како ќе се однесува моторот, дали ќе приметам разлика.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1604 на: 04 Ноември 2015, 06:57:39 am »
Вчера имаше 100-ка на Супертрејд, јас сум и понатаму презадоволен од нивната 100-ка.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.