Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556614 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1665 на: 04 Јануари 2016, 15:05:16 pm »
Поверодостојно е во потесни цевчиња да се стави дизел, затоа што најчесто мрзне во цревата, а не во резервоар. Ќе пробам да најдам цревца кои ќе ги наполнам со дизел од ОКТА (немам Лук во Гостивар) и ќе ги оставам неколку вечери надвор.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1666 на: 04 Јануари 2016, 15:06:29 pm »
Абе какви цревца, стави во пластично шише мала количина, прст-два.

1. Ако сакаш да покажеш дека нечини ќе го ставиш на место кај што дува.
2. Ако сакаш да покажеш дека е добра нафтата ќе го ставиш малку во завет, рецимо близу куќата.

Нели, за да се наштима резултатот по желба.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1667 на: 04 Јануари 2016, 15:10:18 pm »
fcera na LUkot napolniv i go izvozev cel pat do Doboj, na zastanuvanjata bese ladno do -13 i bez problem mi e palenjeto...
Dodeka pak na rabota (Bosna) kupiv nafta letoska okolu 2 tona, i sega edna masina-platforma nemoze da raboti dodeka viljuskarot koj e ponof model ima greaci raboti. Otvorija momcite izvadivme na filterot pun so  vosok, go zagrevame se topi i pak go ostavame na -7 pak stvrdnue vosokot. Se javiv kaj ovie i kulturono kazaaja deka taja nafta e letnaaa :D . Vi raskazuem bidejki mislam deka i kaj nas e slicna situacijata, zimoska spored minusnite temperaturi ja prilagoduvaat naftata dokolku nekomu ne mu ostanalo od letnata nafta... :D
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1668 на: 04 Јануари 2016, 15:11:40 pm »
Можда нубовско прашање, ама зошто бензинот ја нема маката со мрзнење?

Можда уште понубовско прашање, ама како стои плинот со оваа проблематика?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1669 на: 04 Јануари 2016, 15:37:41 pm »
Бензинот мрзне меѓу -40 и -60. Дизелот околу 0 ако е без адитиви.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1670 на: 04 Јануари 2016, 15:40:15 pm »
Бензин мрзне -50.


Нафта мрзне -15.


LPG мрзне на минус богзнае, накај -180, сепак е гас. Ама не врие над -44 степени, така да за гориво докај таа граница е океј.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1671 на: 04 Јануари 2016, 15:40:46 pm »


Нафтата што ние на работа ја точиме во камионите и службените возила. Мислам дека и на брако петрол е иста.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1672 на: 04 Јануари 2016, 15:53:46 pm »
Бензинот мрзне меѓу -40 и -60. Дизелот околу 0 ако е без адитиви.

Бензин мрзне -50.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Нафта мрзне -15.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

LPG мрзне на минус богзнае, накај -180, сепак е гас. Ама не врие над -44 степени, така да за гориво докај таа граница е океј.

Тенќу!
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1673 на: 04 Јануари 2016, 16:11:58 pm »
Бензин мрзне -50.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Нафта мрзне -15.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

LPG мрзне на минус богзнае, накај -180, сепак е гас. Ама не врие над -44 степени, така да за гориво докај таа граница е океј.

Затоа вакво за дизел, 200 и некој денар беше.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1674 на: 04 Јануари 2016, 16:15:53 pm »
Подобро вакво (поефтино е):


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1675 на: 04 Јануари 2016, 22:23:29 pm »
Кај има вакво Симо? И колку пари е? Сеуште не сум купувал за оваа зима...гледам прогнозата добра е за наредни 8 дена, ама може ќе затреба.

Лани земав од ова на ЛМ и немаше проблеми со горивото  дури и најладното утро (-18 степени според бордот на колата ).

Гледам и вурт имаат некое, но тоа уште поскапо - 400ден. за 80л.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1676 на: 04 Јануари 2016, 22:31:40 pm »
Ах, не ми текнува на која бензинска го видов последен пат... ниту знам колку пари е. Сори, не сум многу од помош овој пат :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1677 на: 05 Јануари 2016, 15:01:42 pm »
Мислам дека си го видел во Супер Трејд.

Иначе ставив 1 резервоар нафта од супер трејд. До сега 400км, не осеќам некои разлика во перформанси. Можно е помалку да чади колата.
Ќе видиме како ќе се одрази на потрошња.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1678 на: 05 Јануари 2016, 20:37:19 pm »
Pomalku cadi ali poise  povise mi ja trosi naftata u supertrejd.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1679 на: 10 Јануари 2016, 23:31:57 pm »
Интересно. Дали постои можност да се направи рекламација?

Размислувам онака.. Дали некаде декларираат до колку ладно може да издржи горивото, и што ако се смрзне?

Како би се одвивала рекламацијата? И да чуваш фискална, како да постапиш следно? Ќе се пожалиш на пумпа, они ќе ти речат не е точно, и што после? Треба да ги реплицираш условите и притоа некое независно тело да тестира, а реално не вреди до толку замарање...

Додека точев плин на Макпетрол, ја раскажувам случкава на пумпашот, и прво што ме праша „Не е наше гориво тоа, да не е на Лук или на Окта случајно?“.
После тоа ми објасни дека пред 3 години Макпетрол го спастриле дизелот со најсовремени адитиви против мрзнење, но од тогаш немало доволно ниски температури за да го тестираат во реалниот свет.
Никаде не спомна конкретна температура.

Ме подучи дека за да се избегне замрзнувањето, или пак за да се одмрзне дизелот, на вкупната количина дизел во резервоарот треба да се дотури околу 10% бензин. Ова го имав слушнато одамна, ама не ни се ризикуваше со оглед на пиздариите што се дешавале со ставање погрешно гориво во кола...

во принцип, 10% па и 15% дизел моторот нема да осети никакви разлики... може само малку по чудна детонација, ама нема да му смета... додека 10% нафта во бензинец, ептен ке се осети... може дури и после 5 километри да несака да запали, а ако работи има да чури како локомотива...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време