Автор Тема: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)  (Прочитано 28673 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #105 на: 29 Октомври 2017, 22:01:14 pm »
И јас немам многу убо искуство со Попето...чоекот сака како шо рече Мечето, да одиш со веќе дијагностициран проблем и тој само да го отстрани, не се замара со барање. Ебати мајсторо таков.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #106 на: 29 Октомври 2017, 23:22:27 pm »
Не знам шо искуство имате со Попето вие, ама до сега секој електричен проблем ми го решавал само тој.

Електроника точно, не фаќа. Те праќа кај Нојко кај Горната.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2113
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #107 на: 29 Октомври 2017, 23:57:55 pm »
Нека се јави @martin_bt цела инсталација му ја искасапи.
Ако си имал ти добро искуство со него не значи дека и другите имале.
Мајстор ако не знае да ти дијагностицира и реши проблем, ебати мајсторот....

Не знам кога ти си бил последен пат кај него. На другар сакаше да му наплати како за изгорено моторче за подигање на стакло, а испадна дека осигурач бил само.

Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #108 на: 30 Октомври 2017, 01:36:04 am »
И јас би ти препорачал да се позанимаваш со сензорите и со ламбдата. Ако вади 0.03 .. 0.06в ламбдата ко шо викаш, то не чини. А и ламбдата влегва во функција кога ќе загреј колата(шо е случај кај тебе). Освен то провери ги сите сензори (сензор за палење, сензор на брегаста итн) така што ќе ги отштекаш еден по еден па ќе видиш како ќе се понаша колата. Тука можи ќе треба да се повози малку со отштекан сензор па да видиш дали/кој е дефектен. Кај мене кога го исклучив сензорот на брегаста многу се смири колата. Позз

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #109 на: 30 Октомври 2017, 09:44:41 am »
Нека се јави @martin_bt цела инсталација му ја искасапи.
Ако си имал ти добро искуство со него не значи дека и другите имале.
Мајстор ако не знае да ти дијагностицира и реши проблем, ебати мајсторот....

Не знам кога ти си бил последен пат кај него. На другар сакаше да му наплати како за изгорено моторче за подигање на стакло, а испадна дека осигурач бил само.


На Бубата ми ја смени буквално цела инсталација ...бесплатно. Сепак не сакав така да биди и платив се што беше потрошен материјал.

Имам и претходно носено Голф 1, исто ми монитраше цела инсталација.

Нубирата кога и да е некаков електричен проблем (не дека до сега нешто сум имал некоја посебна мака) сум ја носел на проверка кај него.

Ако можи ја фаќа, ако не ми вика да ја однесам кај Нојко.

Зафирата еднаш ја однесов на проверка после каспаната шо ми ја направија во Скопје. Ја проверивме цела инсталација со мултимер и се беше исправно.

10 минути работа.


Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #110 на: 30 Октомври 2017, 13:16:00 pm »
@Indigo, @darko mk5 не те караше туку понуди мислење за помош. Инаку да кај мене го сменив давачот за температура што е за ладно палење, пред да го променам колата работеше ептен лошо. Откако го променив продолжи исто да работи, а да не спомнувам дека променив и кабли на свекици, цвекици, капа, палец, бобина пробав друга за на крај да откриеме дека некој ги цвикнал жиците од давашот за температура.

Откако ги прелемивме се промени колата, си пали нормално и кога е ладна и кога е топла, работи убаво без осцилации. Го дотерав и палењето и падна потрошувачката, претходно беше раштелувано од што незнаеле што и е на колата па сите мајстори биле.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #111 на: 23 Ноември 2017, 02:37:05 am »
повторно update, заменив и lambda, а проблемот продолжува.
ќе запишам уште еднаш што се е пробано и заменето, за да не се вртиме во круг.
1. свеќици, кабли, разводна капа, палец
2. чистење на вакум линиите од клапната, чистење на Idle Control Valve (степмотор), нов степмотор од алиепскрес, друг половен оригинален ICV/степмотор од здрава кола, се без никаков ефект
3. MAF Sensor, Coolant Temperature Sensor, Oxygen/Lambda Sensor
4. Проверени се брегастите осовини, точно се наместени

При истражување, кога го извадив camshaft сензорот, не се случува буквално ништо, дали вклучен дали исклучен нема никаква разлика во работата на моторот. незнам дали ова треба да биде вака?!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #112 на: 23 Ноември 2017, 02:39:09 am »
Електричната инсталација под хауба, ја средивме ли? :)
Извади го камшафт сензорот на угасната и пробај да запалиш. Тогаш ќе осетиш разлика.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #113 на: 23 Ноември 2017, 08:09:26 am »
Компресија???

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #114 на: 23 Ноември 2017, 09:03:52 am »
Електричната инсталација под хауба, ја средивме ли? :)
Извади го камшафт сензорот на угасната и пробај да запалиш. Тогаш ќе осетиш разлика.

и на угасена, и на запалена, се е пробано. нема разлка.

Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #115 на: 23 Ноември 2017, 10:30:10 am »
Електричната инсталација под хауба, ја средивме ли? :)
Извади го камшафт сензорот на угасната и пробај да запалиш. Тогаш ќе осетиш разлика.

и на угасена, и на запалена, се е пробано. нема разлка.

Пробај повози ја со отштекан сензор, нека пријави Check компјутерот да дијагностицира дека фали тој сензор, па после да видиш како ќе биде. Ако и така е исто врати назад сензорот па можи да провериш инсталацијата/жиците до сензорите(ламбда, температура, брегаста и палењето), да не има прецвикана жица или да ти е сумлива некоја.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #116 на: 23 Ноември 2017, 13:33:27 pm »
Електричната инсталација под хауба, ја средивме ли? :)
Извади го камшафт сензорот на угасната и пробај да запалиш. Тогаш ќе осетиш разлика.

и на угасена, и на запалена, се е пробано. нема разлка.

kako moze da nemas razlika so i bez senzor na radilica????

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #117 на: 23 Ноември 2017, 16:52:28 pm »
Електричната инсталација под хауба, ја средивме ли? :)
Извади го камшафт сензорот на угасната и пробај да запалиш. Тогаш ќе осетиш разлика.

и на угасена, и на запалена, се е пробано. нема разлка.

kako moze da nemas razlika so i bez senzor na radilica????

camshaft сензор е на брегаста, не на радилица. без crankshaft воопшто не пали.

Check Engine не ми работи, колата неможе да се стави на компјутер. еден многу битен податок што не го напоменав во постот погоре.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #118 на: 23 Ноември 2017, 16:56:55 pm »
На шкода форум еден исто вака постираше речиси идентичен проблем, на фелиција ама МПИ фелиција. Нерамномерно работење, се и сешто сменето, степ мотор, сензори, мерена и компресија, се идеално, а пак возилото не работи рамномерно.
На крај испаднало дека проблемот е во оштетена кајла (ни ја незнам што е ова, неможам да најдам соодветен македонски збор) на брегастата и бобината.

Незнам колку ова би ти помогнало, па да го провериш и кај тебе.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #119 на: 23 Ноември 2017, 17:10:33 pm »
На шкода форум еден исто вака постираше речиси идентичен проблем, на фелиција ама МПИ фелиција. Нерамномерно работење, се и сешто сменето, степ мотор, сензори, мерена и компресија, се идеално, а пак возилото не работи рамномерно.
На крај испаднало дека проблемот е во оштетена кајла (ни ја незнам што е ова, неможам да најдам соодветен македонски збор) на брегастата и бобината.

Незнам колку ова би ти помогнало, па да го провериш и кај тебе.

.. кајла? на англиски како се пишува ова? би било супер ако можеш да најдеш линк од темата..