Автор Тема: Дупнати гуми, Како да се однесува човек кога некои му имаат фрлено мерак и ги ду  (Прочитано 13192 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Јас една вечер би седел и би посматрал. Ќе си напраам две кафиња и ќе дремам.

Е сеа што да направиш кога ќе го начекаш, оставам на тебе.

Имав слична ситуација. Само ќе ти кажам едно. Ќе направиш мерак, ќе се истушиш, знам како е, ама не дај Боже лошо да го удриш во моменти на афект. Верувај под адреналин не размислуваш многу. Јас после тоа се каев долго време откако размислив што се направив. Ќе одговараш ко за човек.

Внимвај шо правиш и ВНИМВАЈ чим ги дупи гумите има остар предмет со него.

Најубаво е да се соочиш со него ама биди и спремен на секакви глупости.


Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Јас имам чекано со другарче што живее во друга населба во кола до сабајле. Ја паркиравме колата за да имаме прегледност на “местото“ што го набљудувавме така од подалеку и чекавме. Добрата работа е што е многу тешко да заспиеш кога сте двајца, ако “дупачот“ е сериозен повеќе ќе размисли ако сте двајца за да ве нападне и многу многу многу важно е ако се решиш да го “воспитуваш“; другар ти е тука за да види да не претераш ...

Тоа што ти го пишаа погоре да му пристапиш дека си го снимил/сликал т.е. имаш доказ ми изгледа на многу итра варијанта поготово ако е некој логичар. Ако е некој неранимајко нема бегање од ќотек, дали ти или он ќе дознаете. Искрено многу си чекал да реагираш после трета гума скината.
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Јас една вечер би седел и би посматрал. Ќе си напраам две кафиња и ќе дремам.

Е сеа што да направиш кога ќе го начекаш, оставам на тебе.

Имав слична ситуација. Само ќе ти кажам едно. Ќе направиш мерак, ќе се истушиш, знам како е, ама не дај Боже лошо да го удриш во моменти на афект. Верувај под адреналин не размислуваш многу. Јас после тоа се каев долго време откако размислив што се направив. Ќе одговараш ко за човек.

Внимвај шо правиш и ВНИМВАЈ чим ги дупи гумите има остар предмет со него.

Најубаво е да се соочиш со него ама биди и спремен на секакви глупости.



Jas cekav, pa mi ja izgrebaa pred zgradata kaj sto ziveam, ostavena pod ulicna svetilka!!! Znaci nekoj namerno dosol i prifatil rizik deka moze ke bide viden !!! Steta sto ne vidov koj e, pa ostana samo na izgrebana nova kola ... inace... sega samo se molam da ne doznaam koj bil

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
:):):) МОЖЕБИ Но јас се плашам од себе, некако нема да остана само на заплашување :):):) не дека сум некој тепач, но имам прегорено доста осигурачи :):):)

Ќе си прочиташ две три писаниа на тема anger management, малце јога вежби и пробај да се фокусираш на тоа што би му кажал. Погрижи се да обезбедиш сведоци претходно, ако тргне работата на лошо да биде спремно за пријавување. Пробај да дознаеш кој е пред да му дојдеш до лице за муабет. Надевај се дека нема огнено оружје во игра.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
И мене неколку пати ми бушат гуми и едноставно се паркирам на друг паркинг. Нема излегување на крај со ненормални лица. Во полиција ке ти кажат дека има документи дека е ненормален и дека неможат ништо да превземат и тоа е тоа. :)

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Прво што треба да направиш е да пријавиш во полиција ако ти се случи пак, па тек после да превземаш алтернативни мерки.

Битно е бидејќи при евентуална глупост од твоја страна, ќе бидеш барем малце покриен со записникот.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Ќе го видиш кој е и ќе го пријавуваш во полиција на секоја штета, без разлика дали бил тој (најверојатно е),
па на полицајците да му дојди до тука од тебе па од нив тој ќотек да јади.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
 Пријави во полиција, нека си стои службена белешка дека има дупач.
Сними си го дупачот.
Во полиција кажи дека е снимен дупачот, и ако може дознај го неговиот идентитет.
Полицијата нема да напраи нешто многу, ама после тоа веројатно со приватно тужбиче ќе можеш да го решиш дупачот.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Пријавив во полициска станица, но во муабет дознав дека кога оштетени лица, им предавале снимки, кои пак им биле предочени на извршителите ДУПАЧИТЕ :) овие и понатаму негирале дека се они-тој на снимката. Со снимки стекнати на овој начин, така наречени снимки за привата употреба не може ниту полиција да првземе ништо. Само со судски налог обезбедени снимки се ДОКАЗ. За тоа зошто сум чекал до сега да одговорам на  masterficx. Првиот пат не бев сигурен каде се има случено, а тоа беше во четвртокот, но вчера сопругата се врати околу 17 и 15 со колата а јас веќе во 18 и 30 ја најдов гумата издишана и ја сменив со резервна. Во 20 и 30 се вратив со колата и ја паркирав пред зграда а утрово Резервната гума беше издишана. Прееска пред еден саат ја однесов колата на вулканизер, откако со пумпа ја напумпав малце, каде ми покажа и на двете гуми каде се дупките. Сите три дупки до сега се странични и се направени со остар и тенок предмет.
И понатаму немам решено што би било кога би го фатил мајмунот.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Moderno e niz Skopje palenje koli na parkinzi, zaso do sega nikoj nikogas ne otkrile. Taka da doznaj koj e barabava, pa vozvrati. Vo banana drzava nema ni zakon ni nishto. Da bevme normalna drzava so zakon i so svesni gragjani, nemase da dogja ni do ova, ni do soobrakjajki ni do nishto

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Да не си згрешил негде нешто ?
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Колку ми е познато НЕ :):):)

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Ako imas nova kola tuka si zgresil. Nekoj ke si pukne od maka ...

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Некој комшија да има иста како твојата кола, а тој да згрешил негде?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Ти дознај само кој е ама бди сигурен.
После преку полиција ќе најдеме група тепачи, ќе им пуштиш по 50 евра у џеб, башка со амин од полиција и ќе го искинат дупачот. Нема да му текне да помисли уште еднаш а камо ли да дупи.