Автор Тема: Дупнати гуми, Како да се однесува човек кога некои му имаат фрлено мерак и ги ду  (Прочитано 13187 пати)

Отсутен The Ghost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 301
http://www.pravdiko.mk/koi-sanktsii-se-predvideni-za-neovlasteno-snimane/

Благодарам,
еве го битниот извадок ако некому треба:

Според Кривичниот законик на РМ како кривично дело против личните права е неовластено снимање во член 152. Според овој член тој што неовластено ќе направи фотогорафски, филмски или видео снимки на друго лице или на неговите лични простории без негова согласност, повредувајќи ја неговата приватност или тој што таквите снимки непосредно ги пренесува на трето лице или му ги покажува или на друг начин му овозможува со нив да се запознае, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.

Ова значи дека доколку некој ми ја слика колата или мене и колата можам да го тужам? Пример ако ме сликне некој и постави на зид на сообраќајниот срам можам законски да го тужам? 😁

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
И оној што крадеше "неможеше" полиција ништо да направи иако го има на снимка. Ама 5 непознати лица го воспитаа ако не се лажам.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Ем снимките беа во зграда ако се сеќавам добро.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Уште не виде барем кој е?

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
druze snimigo vidi koj e prvo, kolku pati ti ja busel gumata posle kulturno fino razduzise 😀ako dobro te razbrav edno 5 puta busenje imalo ili epten sise zameril so nego ili e tesko bolen covekot... ako ne e nekoja dzukela 😂
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
http://www.pravdiko.mk/koi-sanktsii-se-predvideni-za-neovlasteno-snimane/

Благодарам,
еве го битниот извадок ако некому треба:

Според Кривичниот законик на РМ како кривично дело против личните права е неовластено снимање во член 152. Според овој член тој што неовластено ќе направи фотогорафски, филмски или видео снимки на друго лице или на неговите лични простории без негова согласност, повредувајќи ја неговата приватност или тој што таквите снимки непосредно ги пренесува на трето лице или му ги покажува или на друг начин му овозможува со нив да се запознае, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.

Ова значи дека доколку некој ми ја слика колата или мене и колата можам да го тужам? Пример ако ме сликне некој и постави на зид на сообраќајниот срам можам законски да го тужам? 😁

Ако живееш внатре во колата, или гепекот ти служи како остава, може да се третира како „лични простории“ :)