Автор Тема: Дупнати гуми, Како да се однесува човек кога некои му имаат фрлено мерак и ги ду  (Прочитано 13190 пати)

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Во рок од 5 пет дена три 3 пати ми дупат задна десна гума пред зграда. На работа во разговор со колегите не најдовме соодветно решение за спас од ДУПАЧОТ, во смисла камери, ќутек и друго, па ме интересира Вашето мислење и искуство на темава.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Завидл'к. Или, си фатил „нечие место“ на паркинг.

Камерче е решение, барем за да видиш кој е. Понатаму што ќе правиш, не би можел да ти сугерирам.

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Да пртпоставаиме ке успеам да го снимам, што после? Полиција не признава приватна снимка како доказ. Да го нападнам и успеам да го утепам ке треба да лежам затвор, да се спуштам на негово ниво и да почнам јас да му дупам гуми ке се оддолжи ДУПЕЊЕТО во недоглед. Некако муабетов ми е дека нема начин како да се санкционираат идиоти. Се јавив и во НИКОБ да прашам дали се овластени за снимање на автомобили и да прашам дали нивните снимки се доказ за полиција и за судовите, но добив одговор дека они не монтираат камери на возила туку само на објекти.

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Дали има друга агенција за обезбедување, со овластување за снимање и дали нивните снимки би биле доказ за полицијата?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Не. Колку што знам, кај нас ниту една снимка не е доказ, освен ако не е со налог побарана од суд.

Ама ако успееш да го снимиш човекот, можеш да му пристапиш и да му се заканиш со снимката. Можеби ќе има ефект.

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
:):):) МОЖЕБИ Но јас се плашам од себе, некако нема да остана само на заплашување :):):) не дека сум некој тепач, но имам прегорено доста осигурачи :):):)

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Колата ако ја тргнеш на друга позиција, престанува со бушење ?
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Не сум пробал но трите бушења се имаат случено на три различни места на паркирање. Вчера ја најдов издишана задната лева и ја сменив, кога се вратив ја паркирав на друго место, но сабајле исто задната десна ја најдов издишана.

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
ГРЕШКА "Вчера ја најдов издишана задната лева и ја сменив" се работи за задна десна

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
So stoki razbiranje nema za zal. Verojatnosta za mirno resavanje na sporov e mnogu mala, osobeno so stoki polni so zloba i zavist

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Сними го, види кој е.

Наредниот ден викни полиција и кажи дека вчера си го видел тој и тој дека го прави тоа.

Снимките неможе да се користат како доказ но се доволен индикатор за некој од Полиција да оди да разговара со т.н. дупач. Претпоставувам дека е истиот цело време. Може ке олади малце.

Порадикалната варијанта е да земемете 3ца да ја демнете колата видите некој доага, ставате преку лице чорапи и го кршите од мавање и си одите.

а ти наредниот ден пак ке си ја смениш гумата

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
So stoki razbiranje nema za zal. Verojatnosta za mirno resavanje na sporov e mnogu mala, osobeno so stoki polni so zloba i zavist
da ne znae covek sto e pomalo zlo, busenje gumi ili grebenje karoserija so sajka od kraj do kraj

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Гребење каросерија е трајна штета. Гуми се менуваат со нови, во краен случај.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Напиши ливче " Комшија, знам кој си", без разлика кој е :)

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Гребење каросерија е трајна штета. Гуми се менуваат со нови, во краен случај.

Steta e steta. I mene so kluc me resi prosta masa, ama pa i gumi ne se neshto eftini da kupuvas na sekoe ... e mene popravkata ke me cini mnogu poveke, ama kako i da e nikoj ne garantira deka istava budala utre pak namerno nema da ti izgrebe ili dupne guma ili skrsi retrovizor ili ukrade brisaci i tn ... premnogu prosta masa ima vo Mkd.