Автор Тема: trese pri kocenje  (Прочитано 7563 пати)

Отсутен gocko.com

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
trese pri kocenje
« на: 23 Јули 2017, 18:18:52 pm »
zravo forumasi.imam golem problem i nemozam da go resam.se raboti za fiat stilo.trese pri kocenje.staviv novi diskovi pominuva okolu1000km i pak isto.gi poramniv netrese nekoe vreme i posle pak isto.staviv i polovni i istata rabota.ovoj problem go imaat mnogumina i nikako da go resime.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #1 на: 23 Јули 2017, 23:19:24 pm »
Порамни ги уште еднаш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #2 на: 24 Јули 2017, 06:44:45 am »
Што марка дискови? Јас  би типувал на квалитетот на дисковите.
Бандашите да се проверат дали се криви.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #3 на: 24 Јули 2017, 09:10:41 am »
Нови дискови се рекламираат, не се порамнуваат (ако се мисли она браварско-дреарско порамнување) !

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #4 на: 24 Јули 2017, 11:04:40 am »
Истиот проблем го имаше близок пријател со Голф 4. После неколку сетови ноби и половни дискови му дијагностицираа искривени полуосовини. Ги смени, смени и дискови и не виде мака после тоа. Џабе да објаснувам кога не сфаќам како полуосовина може да влијае на дискот, ама ете, тоа било проблем.

Ова е само една од неколкуте можни опции.

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #5 на: 24 Јули 2017, 11:34:34 am »
Јас имам сличен проблем со мојата кола, ама само при "emergency braking" односно кога ќе ја лупнам педалата до даска. Колата почнува да кочи и во последните моменти пред застанување, почнува као да отпушта на дел до секунда неколку пати и создава тресење, слично на тресењето што го прави моторот кога нема доволно обртаи па се гаси (само ова нема врска со моторот, бидејќи кумплугот ми е стиснат кога кочам)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #6 на: 24 Јули 2017, 11:36:25 am »
Јас имам сличен проблем со мојата кола, ама само при "emergency braking" односно кога ќе ја лупнам педалата до даска. Колата почнува да кочи и во последните моменти пред застанување, почнува као да отпушта на дел до секунда неколку пати и создава тресење, слично на тресењето што го прави моторот кога нема доволно обртаи па се гаси (само ова нема врска со моторот, бидејќи кумплугот ми е стиснат кога кочам)

Тоа е АБС-от што ти тресе. Така треба. Таман си е.

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #7 на: 24 Јули 2017, 11:40:59 am »
Јас имам сличен проблем со мојата кола, ама само при "emergency braking" односно кога ќе ја лупнам педалата до даска. Колата почнува да кочи и во последните моменти пред застанување, почнува као да отпушта на дел до секунда неколку пати и создава тресење, слично на тресењето што го прави моторот кога нема доволно обртаи па се гаси (само ова нема врска со моторот, бидејќи кумплугот ми е стиснат кога кочам)

Тоа е АБС-от што ти тресе. Така треба. Таман си е.

Интересно, одсекогаш сум мислел дека ABS уствари го регулира стисокот на кочницата за да не се блокира скроз тркалото, туку градуално да се намалува неговата ротација. Ова моево не е глатко и градуално, туку на сец. Ваљда стара кола - стара имплементација на ABS :)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #8 на: 24 Јули 2017, 11:44:16 am »
Јас имам сличен проблем со мојата кола, ама само при "emergency braking" односно кога ќе ја лупнам педалата до даска. Колата почнува да кочи и во последните моменти пред застанување, почнува као да отпушта на дел до секунда неколку пати и создава тресење, слично на тресењето што го прави моторот кога нема доволно обртаи па се гаси (само ова нема врска со моторот, бидејќи кумплугот ми е стиснат кога кочам)

Тоа е АБС-от што ти тресе. Така треба. Таман си е.

Интересно, одсекогаш сум мислел дека ABS уствари го регулира стисокот на кочницата за да не се блокира скроз тркалото, туку градуално да се намалува неговата ротација. Ова моево не е глатко и градуално, туку на сец. Ваљда стара кола - стара имплементација на ABS :)
АБС-от го намалува за дел од секундата притисокот врз кочницата, за да обезбеди слободна ротација на тркалото за да не се блокира. Тоа би ти дошло како да кочиш "на сец" со папучата ама сецкањето да биде 20 пати у секунда.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #9 на: 24 Јули 2017, 11:46:28 am »
И најмодерниот абс функционира на истиот начин. Можеби ќе има електронска дистрибуција на сила на кочење зависи кое тркало е на работ да изгуби грип и да почне да лизга.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #10 на: 24 Јули 2017, 11:48:56 am »
zravo forumasi.imam golem problem i nemozam da go resam.se raboti za fiat stilo.trese pri kocenje.staviv novi diskovi pominuva okolu1000km i pak isto.gi poramniv netrese nekoe vreme i posle pak isto.staviv i polovni i istata rabota.ovoj problem go imaat mnogumina i nikako da go resime.
Дали Стилото било некогаш удрено? Дали можеш дапознаеш? На едно мое старо возило, менувавме се, од дискови лагери полуосовини, се испостави дека било удрено некогаш и ФЛАНШАТА на лагерот што стои била крива. Проблемот се реши со промена
на комплет лагер со нова(половна фланша), потоа не тресеше.
Значи прво: ДАЛИ БИЛО УДРЕНО ВОЗИЛОТО?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #11 на: 24 Јули 2017, 12:34:52 pm »
Јас имам сличен проблем со мојата кола, ама само при "emergency braking" односно кога ќе ја лупнам педалата до даска. Колата почнува да кочи и во последните моменти пред застанување, почнува као да отпушта на дел до секунда неколку пати и создава тресење, слично на тресењето што го прави моторот кога нема доволно обртаи па се гаси (само ова нема врска со моторот, бидејќи кумплугот ми е стиснат кога кочам)

ABS-от е тоа. Кај мене истото го прави. Тоа значи дека исправно работи.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #12 на: 24 Јули 2017, 22:59:44 pm »
Да не знаеш како функционира абс,фак.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #13 на: 25 Јули 2017, 10:29:55 am »
Да не знаеш како функционира абс,фак.

Ау извини, ти да не знаш како функционира динамички рутер на NodeJS веб сервер?

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #14 на: 25 Јули 2017, 10:38:58 am »
Леле сега ако ти пише и испадне дека всушност знае како функционира динамички рутер на NodeJS веб сервер...