Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798584 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14655 на: 23 Август 2023, 13:58:57 pm »
Ако сакаш сигурносен цилиндар тогаш само Abloy Protec 2, го има во Клуч сервис на Ленинова (мислам дека така се викаше) и беше околу 9000 денари комад цилиндар (сега може да е поскап). Се работи за диск тамблер цилиндар кој е меѓу најдобрите на пазарот, ако не е најдобар. Чудото е што го има кај нас.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14656 на: 23 Август 2023, 14:03:11 pm »
Фала ти Дени, ќе разгледам за таа опција тука и по интернет.

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 430
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14657 на: 23 Август 2023, 14:06:29 pm »
@nestor04 идеална заштита од кражба не постои, прашање е само колку време им е потребно, заинтересираноста на крадците, нивната спремност...

Работи кои може да се превземат:
- осигурување на станот, заедно со покуќнина и други вредни ствари....
- бидејќи е постар човек - алармен систем со директна дојава до некоја агенција за обезбедување;
- пари дома не се чуваат, освен нешто ситно...;
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14658 на: 23 Август 2023, 14:10:31 pm »
Сепак да биде позаштитено и да не може да се прави лесен lock-picking со било каков клуч или алатка за неколку секунди. Да не биде отклучи-заклучи како дома да си влегува...
Сепак заштита "јака" нема...
Човекот е про во тие работи, има BMW X6ка пробиено поради кладба, има лежено затвор за тешки кражби во странство. А можеби ќе се погоди некој уште попрофесионалец во таа област па сепак да може временски да се успори во намерата.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14659 на: 23 Август 2023, 14:16:50 pm »
Комшии од другиот влез, им влегоа дома ама не го обија цилиндерот туку некако ја извадија/скршија вратата од касата :D

Kaко никој не слушнал не ми е јасно.

Затоа поголема сума пари никако дома.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14660 на: 23 Август 2023, 14:19:23 pm »
Страшно време дојде...
Коли се крадат сред бел ден, има упади во куќи/станови  со луѓе внатре, имаше случај каде пробаа ѕид да кршат за да влезат, бидејќи бравата не можеле да ја обијат...

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14661 на: 23 Август 2023, 14:21:30 pm »
И јас разгледував некои сигурносни цилиндри, од Клуч Сервис ми го понудија Abloy Protec 2, 8900 денари.

Во Клучар Гравер Баже ми понудија KESO 8000Ω², 198 евра, со 3 клуча:
https://www.assaabloy.com/ch/en/solutions/topics/mechanical-locking-systems/keso-8000-omega-2


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14662 на: 23 Август 2023, 14:31:05 pm »
Нешто вакво е тоа?
https://schlosskaufhaus.de/p/assa-abloy-protec2-g531-doppelzylinder-system-d11.html
Инаку ги гледав Avocet ABS како прворангирани и се доста поевтини.
https://www.safe.co.uk/products/avocet-abs-3-star-euro-double-cylinder-45-45-90.html

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14663 на: 23 Август 2023, 15:27:41 pm »
И јас разгледував некои сигурносни цилиндри, од Клуч Сервис ми го понудија Abloy Protec 2, 8900 денари.

Во Клучар Гравер Баже ми понудија KESO 8000Ω², 198 евра, со 3 клуча:
https://www.assaabloy.com/ch/en/solutions/topics/mechanical-locking-systems/keso-8000-omega-2



Баже малце знае да се занесе со цените.

@nestor04 Добар домашен аларм е уште еден безбедносен прстен, особено ако е мониториран од фирма за обезбедување. Не кошта многу а кога треба урла како ненормален. Визард го носат Satel - полски бренд што е квалитетен и не е прескап.
« Последно менување: 23 Август 2023, 15:32:56 pm smole »

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14664 на: 23 Август 2023, 15:37:54 pm »
За аларм треба да размислам, дома јас го монтирав алаемниот систем, потоа го презеде доста позната агенција за обезбедување со гаранција на украдените предмети доколку закаснат со времето на реакција. Сепак алармот е доста небезбеден, да не наведувам јавно што како оти има доста непосакувани гости кои го пратат форумов.
Сепак стар човек нема многу способност да ракува со аларм и да го запази времето на влез-излез пред да почне алармот да реагира.
Лично мене 3 пати ми се има пуштено алармот бидејќи времето за влез ми е прекратко, ако застаниш 1 секунда повеќе и да си спор во внес на код на тастатура почнува да свири.
Инаку алармот беше Paradox со доста сензори дури и при мала вибрација на вратата, а имам можност да ставам понапреден (софтверски) од HikVision.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14665 на: 23 Август 2023, 16:00:53 pm »
За аларм треба да размислам, дома јас го монтирав алаемниот систем, потоа го презеде доста позната агенција за обезбедување со гаранција на украдените предмети доколку закаснат со времето на реакција. Сепак алармот е доста небезбеден, да не наведувам јавно што како оти има доста непосакувани гости кои го пратат форумов.
Сепак стар човек нема многу способност да ракува со аларм и да го запази времето на влез-излез пред да почне алармот да реагира.
Лично мене 3 пати ми се има пуштено алармот бидејќи времето за влез ми е прекратко, ако застаниш 1 секунда повеќе и да си спор во внес на код на тастатура почнува да свири.
Инаку алармот беше Paradox со доста сензори дури и при мала вибрација на вратата, а имам можност да ставам понапреден (софтверски) од HikVision.

1. Hikvision не е фирма за аларми, Paradox e.
2. Далечинско ќе си земеш и нема куцање на шифри.
3. Обавезно поред внатрешната сирена ќе си ставиш и 1 надворешна, 100 или 120db е. Кој и да провали не може двете сирени да ги уќути (најчесто во кофа со вода) во исто време. Едната ќе урла подолго.
4. Не е финтата да реагира на најмала вибрација туку да прочита кога ќе се отвори врата (door sensor) + во комбинација (а и немора) со PIR сензор.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14666 на: 23 Август 2023, 16:04:39 pm »
Сето тоа е во ред, сирената кога ќе почнат да ја отвораат почнува да свири и треба време за вадење.
Но што правиме со блокаторите на сигнал?
Разговарав со газдата каде одев на пракса додека учев средно училиште и монтиравме аларми, камери, соларни за производство на струја, лизгачки порти со електромотор и слично. Го прашав што правиме со блокаторите на сигнал и крена раменици...
Ми рече само дека од арамија заштита нема и дека алармот во одредени случаи успешно помага, нормално агенцијата за осигурување е заслужна за таа брза реакција, но механичката заштита пред сѐ треба да биде побезбедна од алармот.
А и крај краева добив закана дека и покрај алармот ќе влезат и ќе ме нападнат, така да само си "правам Бајрам со умот (без навреди)". Може да се затвори темата, фала за одговорите и советите, ќе ги разгледам сите опции.
« Последно менување: 23 Август 2023, 16:11:06 pm nestor04 »

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14667 на: 23 Август 2023, 16:13:57 pm »
landline + gsm

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3254
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14668 на: 23 Август 2023, 16:37:22 pm »
Од аларми, само Texecom Premier, дупла сирена, со GSM дојава. Активација на пир, сензор на влезна врата и на прозори, во склоп со Avigilon систем за видео надзор, екстремно скап, ама беспрекорен.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14669 на: 23 Август 2023, 16:44:19 pm »
Сето тоа е во ред, сирената кога ќе почнат да ја отвораат почнува да свири и треба време за вадење.
Но што правиме со блокаторите на сигнал?..

Една фирма за обезбедување во МК има своја безжична мрежа (не е GSM) + додаваш IP модул кој е побрз од радио дојавата. Епа ако и радио врската и интернетот го блокираат у исто време секоја чест. Уствари така ако тргнеш треба да живееш во миниран сеф.

Куче што лае не каса, скриј си ноже во секоја соба па нека влезат. Ќе ти кажев побарај дозвола за пиштол ама тоа е mission impossoble да дадат.