Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1929164 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12105 на: 28 Декември 2021, 19:45:18 pm »
Со просечна плата 400 евра пак е многу.

Забораваш дека обично стан купуваат луѓе што се во брак. Две примања, две плати, итн. Друго е.

Без 2000 евра приходи многу тешко кредит за стан да се земе.

Зошто неможе да се земе стан без 2000 евра приходи?

Може многу лесно да се земе, и тоа одобруваат и за помалце од недела дена. Ама нема искачање до 5 сабајле секој викенд и одење на 3 кафиња дневно, нема доручеци на работа туку ќе си донесеш сендвиче од дома и сл.

Ако сакаш нормално, ако не, ќе се наоѓаат изговори зошто неможе да се купи стан.

Ајде еве кажи ми ја математиката, 400 евра кредитот, 300 сметките, за кола во најдобар случај 100, храна, хемии за дома? Облека? Одмор? Ако имаш деца за нив глупости се купуваат исто.

2000 е за да ти е лабаво, ако е за преживување знам и луѓе со една плата од 300 евра што имаат кредити за стан земено.

Ако имаш деца минимум трособен стан мора да се купи со 2 тоалети. Ако не си во Центар, Аеродром, Карпош, додади трошоци на кола зошто секој ден ќе се носат децата до некаде.

Цел живот исто така не бива кредит да се отплаќа.

Патем 2 години немам седнато повеќе од еднаш месечно во некој локал, така да ептен глуп муабет е тоа за излегувањето.
« Последно менување: 28 Декември 2021, 19:55:21 pm DarthJe5us »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12106 на: 28 Декември 2021, 19:57:33 pm »
А која е алтернативата? Стан под кирија за 300е, и пак у животот ништо да немаш, а трошоците исти? Па подобро ќе плаќам рата за свој стан, отколку месечна кирија... Башка есап, секогаш може да направиш чекор назад, да продадеш станот, отплатиш главницата и си се стаиш под кирија.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12107 на: 28 Декември 2021, 19:59:24 pm »
А која е алтернативата? Стан под кирија за 300е, и пак у животот ништо да немаш, а трошоците исти? Па подобро ќе плаќам рата за свој стан, отколку месечна кирија... Башка есап, секогаш може да направиш чекор назад, да продадеш станот, отплатиш главницата и си се стаиш под кирија.

Нема алтернатива, сјебан си секако. :)

Евентуално во бизнис да вложиш пари и така да купиш стан.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12108 на: 28 Декември 2021, 20:01:04 pm »
Е па тоа де, или да живееш со девојка ти и татко ти и мајка ти у ист стан - жив мерак! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12109 на: 28 Декември 2021, 20:07:03 pm »
Со просечна плата 400 евра пак е многу.

Забораваш дека обично стан купуваат луѓе што се во брак. Две примања, две плати, итн. Друго е.

Без 2000 евра приходи многу тешко кредит за стан да се земе.

Зошто неможе да се земе стан без 2000 евра приходи?

Може многу лесно да се земе, и тоа одобруваат и за помалце од недела дена. Ама нема искачање до 5 сабајле секој викенд и одење на 3 кафиња дневно, нема доручеци на работа туку ќе си донесеш сендвиче од дома и сл.

Ако сакаш нормално, ако не, ќе се наоѓаат изговори зошто неможе да се купи стан.

Ајде еве кажи ми ја математиката, 400 евра кредитот, 300 сметките, за кола во најдобар случај 100, храна, хемии за дома? Облека? Одмор? Ако имаш деца за нив глупости се купуваат исто.

2000 е за да ти е лабаво, ако е за преживување знам и луѓе со една плата од 300 евра што имаат кредити за стан земено.

Ако имаш деца минимум трособен стан мора да се купи со 2 тоалети. Ако не си во Центар, Аеродром, Карпош, додади трошоци на кола зошто секој ден ќе се носат децата до некаде.

Цел живот исто така не бива кредит да се отплаќа.

Патем 2 години немам седнато повеќе од еднаш месечно во некој локал, така да ептен глуп муабет е тоа за излегувањето.

Ќе направиш ратата да ти биде околу 300 евра.

Да плаќаш сметки од 300 евра во нов стан, нема никаква логика. Еве телефон и интернет нека биде ~3000 денари, исто толку и струја, околу 1200 ден парно и 500 ден вода. Тоа се 7800 денари, далеку од 300 евра.

За излегувањето општо го споменав дека немора толку многу да се излегува зошто скап е животот во Скопје. За еднаш месечно или два пати месечно може да се направи исклучок.

Јебига, или ќе плаќаш ќирија цел живот и пак ќе немаш стан, или ќе земеш кредит. И така и вака ќе бидеш со многу малце пари ама барем ќе имаш нешто твое.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12110 на: 28 Декември 2021, 20:14:51 pm »
Јас кога си го враќам филмот колку пари имам фрлено по кирија последните 10 години ме фаќа мала депресија. Од петни жили човек треба да пробува да си купи живеалиште за да има некаков раат.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12111 на: 28 Декември 2021, 20:23:02 pm »
Сакав да искоментирам околу кирија/рата, ама појма немав колку се кириите, па да не тресам зелени :)

Ако од платите може да се издвојат 300 евра за кирија, тогаш многу подобра солуција е рата за стан, ништо битно не се менува.
Работата е што не гледам како може со 2х400 евра да се стокмат сите потреби, а да не се живее како во 19 век.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12112 на: 28 Декември 2021, 20:31:28 pm »
Со просечна плата 400 евра пак е многу.

Забораваш дека обично стан купуваат луѓе што се во брак. Две примања, две плати, итн. Друго е.

Недоволно се изјаснив.

Јас не заборавам. Еве, јас сум во брак, со едно дете. Заработуваме повеќе од солидно, и јас, и сопругата. За лагоден живот.

Што подразбирам јас под "лагоден" живот? Сметките на први да ми се сите подмирени, детето да ми е згрижено со сите негови потреби, фрижидерот да ми е полн, резервоарот да ми е полн, кога ќе ми испадне непланиран трошок овој месец од 100, 200, 300 евра - да не треба кредит да подигам, и да имам 30-40 илјади денари минимум на страна во секој момент, за "не дај Боже".

Не мислам на "искачање", кафани, два летни одмори (па и еден, во последните три години), па скијање, па не знам што... Тоа е за мене луксуз. Две години уназад на една рака се брои колку пати "на кафе" имам испаднато. Кафана? Од 2019-та немам седнато, онака, здраво.

А да си ставам ортома околу врат во наредни 30 години и да немам нормален сон? За стан? Во оваа држава, каде не се знае од денес за утре што и како ќе биде? Не.

Е сега, тука има и друг момент. Овој е муабет за сегашнава моја ситуација, каде тоа би ми било втор стан, пошто сега живеам во мој, и не плаќам ќирија. Да треба да бирам - ќирија или рата, нормално дека ќе биде рата.

Али, и во таков случај, знам дека би ми било МНООООГУ тешко, во сегашни услови.
« Последно менување: 28 Декември 2021, 20:42:19 pm Diesel »

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12113 на: 28 Декември 2021, 20:50:52 pm »
@Luki Junior ако не грешам, во Ахен живееше. Колку кошта квадрат таму , а колку кошта киријата?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12114 на: 28 Декември 2021, 20:54:54 pm »
Берлин и Прага се поефтини од Скопје.
Те мочам Скопјето...

Туку, продавам кучата на ридот.
Време е за тој ебен Јагуар...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12115 на: 28 Декември 2021, 21:58:18 pm »
Со просечна плата 400 евра пак е многу.

Забораваш дека обично стан купуваат луѓе што се во брак. Две примања, две плати, итн. Друго е.

Ни со 2х400 не се купува стан ако немаат двајцата, или пак еден од нив топтан пари за минимално учество.

Праена ми е математиката, во првите 10 години (од 30) треба да одвојуваат 550 евра за трите кредити за учество, станот и основно опремување + сметки. За стан во вредност од 50000 до 55000 евра.

А зарем ни едниот ни другиот немаат нешто заштедено пред да почнат со купување?

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12116 на: 28 Декември 2021, 21:59:48 pm »
Со просечна плата 400 евра пак е многу.

Забораваш дека обично стан купуваат луѓе што се во брак. Две примања, две плати, итн. Друго е.

Ни со 2х400 не се купува стан ако немаат двајцата, или пак еден од нив топтан пари за минимално учество.

Праена ми е математиката, во првите 10 години (од 30) треба да одвојуваат 550 евра за трите кредити за учество, станот и основно опремување + сметки. За стан во вредност од 50000 до 55000 евра.

А зарем ни едниот ни другиот немаат нешто заштедено пред да почнат со купување?



Како да заштеди некој било што ако има плата под, па еве барем 700 евра? :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12117 на: 28 Декември 2021, 22:02:54 pm »
Јас за 50-55 m2 стан, плаќам 600€ со подземна гаража и платени сметки, меѓутоа за 2020 ми стигна за доплаќање 570€ за порамнување, што би му дошло 650€ месечно, за еднособен стан.
Пријатели купија стан 80 квадрати, половен не нова градба за околу 180 000€ и мораше да се реновира подот, ѕидовите и кујната.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12118 на: 28 Декември 2021, 22:05:33 pm »
Со просечна плата 400 евра пак е многу.

Забораваш дека обично стан купуваат луѓе што се во брак. Две примања, две плати, итн. Друго е.

Ни со 2х400 не се купува стан ако немаат двајцата, или пак еден од нив топтан пари за минимално учество.

Праена ми е математиката, во првите 10 години (од 30) треба да одвојуваат 550 евра за трите кредити за учество, станот и основно опремување + сметки. За стан во вредност од 50000 до 55000 евра.

А зарем ни едниот ни другиот немаат нешто заштедено пред да почнат со купување?



Како да заштеди некој било што ако има плата под, па еве барем 700 евра? :)

Па ако пред тоа живееле со родителите трошоците им се минимални, па и на плата од 400 евра можат по 100е да тргаат месечно на страна.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2114
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #12119 на: 28 Декември 2021, 22:06:26 pm »
250 евра за рата не се воопшто многу за семејство со прмања од ете лупам 1000 евра месечно. Мене ете ме болат парите фрлени за  кирија. Нема секој среќа да има наследство од баба дедо па ете живеат луѓе со кредити.