Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798657 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11880 на: 06 Декември 2021, 01:08:48 am »
Слези кај броилата таму ти е паднат осигурач.

Неколку пати ми се има и мене случено.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11881 на: 06 Декември 2021, 13:25:33 pm »
Ги проверив осигурачите кај броилото и сите се во ред. Да кажете нешто друго што би можел сам да проверам без да го запалам станов/зградава? :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11882 на: 06 Декември 2021, 13:46:39 pm »
Да не си бушел некогаш, некаде во ѕид?

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11883 на: 06 Декември 2021, 14:02:13 pm »
Немам бушено, а ги немам слушнато ни комшииве да бушат. Случајно од нигде никаде прекинаа тие штекери да работат, баш телевизорот е приклучен тука.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11884 на: 06 Декември 2021, 14:30:15 pm »
Викни си електричар. Ќе испита од осигурачи до штекер преку дозни све. Може да е во дозна лош контакт, ако се само двата штекери или е лош контакт кај осигурачот за тие два штекери, или дозна, или кај штекерите (акос е еден до друг, па се некако врзани преку мост од еден на друг штекер). Не верувам дека е фаза отидена, пошто една фаза не е само за два штекери, или ако е, многу глупо е решена струјата кај тебе дома.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11885 на: 06 Декември 2021, 14:35:45 pm »
Исто на работа се случи еден штекер за бојлерче да снема струја, викнавме електричар, проверуваше се живо и само констатираше дека е мртов под претпоставка дека е бушено, а не беше, па така остана нерасветлена мистеријата.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11886 на: 06 Декември 2021, 14:46:37 pm »
@Simo - Carrier159 изгледа најпаметно ќе биде да си провери електричар.

@Mikius доколку не се расветли мистеријава кај мене, ќе треба со продолжителни кабли да се расправам низ дневна :)

Може да препорачате некој електричар што работи на реон Аеродром?

И да, досега никогаш не сум викал мајстор (електричар, водоинсталатер и сл.) во Скопје. Колку пари да очекувам да ми побара?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11887 на: 07 Декември 2021, 07:35:48 am »
Нека се отепа електричар ако не можи 2 жици до осигурувач да провери.  ;D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11888 на: 07 Декември 2021, 08:19:09 am »
Ако мислиш на мојот пост, проверено секаде, едноставно нешто се случило некаде низ ѕид пред штекерот.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11889 на: 07 Декември 2021, 08:34:00 am »
Во станов каде што живеам снема струја на 2 штекери (еден до друг се) пред 4-5 дена и еве сеуште нема. Прво си мислев некоја фаза е па ќе пријават комшииве и ќе ја средат. Но еве веќе 5ти ден немам струја на тие штекери. Има 3 паднати осигурачи кои како што памтам од секогаш беа така. Пробав да ги кренам но струја не дојде.

Дали е можно само во мојов стан да нема некоја фаза? Како да постапам? Дали тоа се пријавува во евн или треба да барам електричар?

Ако знаеше кој осигурач ти е за кој штеќер, ќе ти речев симни ги и отвори ги штеќерите, види дали контактите се добро сврзани. Чим се блиску, сосема е можно и да се сериски врзани.

Друга опција е да исто во струјната табла нешто да е лабаво, се сеќавам кај мене кога беше електричарот, пола 0 беа лабави, една лесно и се вадеше. Рецепт за пожар.

Не е лошо да провериш дали останатите се "живи" или има и со некој друг проблем.

За во иднина, направи се шема на тоа кој штеќер на кој осигурач се води.

Јас не би се водел од цената, колку од тоа да најдам некој учен електричар со искуство.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11890 на: 07 Декември 2021, 09:21:00 am »
@AllMightyMe ги проверив сите осигурачи и сите имаат струја. Големи се шансите прекинот да е кај штекерите (евентуално во ѕидот како што вика Микиус), ќе ги спуштам сите осигурачи утре денски и ќе го извадам штекерот да видам каква е ситуацијата. Но ако не ми фати умот не чепкам ништо, ќе барам електричар :)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2826
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11891 на: 07 Декември 2021, 09:44:11 am »
Другови и другарице едно прашање.На Audi Q5 2.0 2010 година од обични фарови сакам да ги сменам со facelift со ксенон.Дали тоа ке биде plug&play или ке треба инсталацијата да претпри преправки ?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11892 на: 07 Декември 2021, 10:17:21 am »
Ако мислиш на мојот пост, проверено секаде, едноставно нешто се случило некаде низ ѕид пред штекерот.

Можно е бе, не знам јас, треба да се ископа ѕидот да се види каде е прекинот (кој е улав да копа?) 
Само кога веќе не било бушено, треба од искуство да кажи електричарот шо можи да му се случи друго, сигурно се има сретнато со се и сешто, или можи само со бушени кабли пак. ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11893 на: 07 Декември 2021, 12:02:25 pm »
@AllMightyMe ги проверив сите осигурачи и сите имаат струја. Големи се шансите прекинот да е кај штекерите (евентуално во ѕидот како што вика Микиус), ќе ги спуштам сите осигурачи утре денски и ќе го извадам штекерот да видам каква е ситуацијата. Но ако не ми фати умот не чепкам ништо, ќе барам електричар :)

Кога ќе спушташ, или запишувај што нема струја, па да знаеш за иднина или биди брз бидејќи фрижидерот :)
Друго, не е лошо ТВ и др чувствителни електроники да ги извадиш од штеќер.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #11894 на: 07 Декември 2021, 17:23:24 pm »
sto e ova haosov vo centar cel soobrskaj blokiran vo site pravci?
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.