Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798622 пати)

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3930 на: 14 Август 2018, 10:13:12 am »
a kolku plata zimash?


Ако не е тајна :P

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3931 на: 14 Август 2018, 10:20:57 am »
cena.?

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3932 на: 14 Август 2018, 11:22:33 am »
инбоџ

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3933 на: 14 Август 2018, 11:24:58 am »
Пред два дена ми се јави еден проблем, на бензин колата тресе кога работи, на волан, на седиште :D Обртаите си се мирни, нема варирање.
На плин нема ништо од тоа, си работи супер. Што би можело да биде?
1. расипана е
2. се навикнала на плин
3. немој да ја мењаш за дизел...
;)

прво се почнува со муабетот каква кола имаш, што мотор, па после прашуваш за можни проблеми... никако да го научите ова... ја сега ке ја упалам куглата кристална од баба ванѓа, да детектирам што кола е па да бараме можни грешки...

од она што би било“стандардно“ кај бензинците, во вакви ситуации, на прво место се дизни бензински почнале да горат на врвовите (една од нив повеќе), на второ место е катализатор, на трето место кнок сензор, на четврто место ламбда сонда.. за останатите 6 опции (за да стигнеме до 10), кога ке дознаам што кола е и мотор, ке ти кажам... ;)

ако имаш опција однеси ја на дијагностика, нека ги исчита сите сензори и нивната исправност, можда твојата кола може и дизни да исчита (на некои коли се читаат, на некои не, да знаев што кола е ке ти кажев), и види што ке ти каже мајсторот. ако е со сензори се во ред, купи адитив за чистење бензински дизни, брцни во бензинот, повози само на бензин некои 100-150 километри и првото возење нека не ти биде под 50-60 километри во едно палење и извозување. би требало да се среди ако е до дизни, но не 100% сигурност т.е. да земеш здраво за готово дека ке го решиш со сигурност...


1. расипана е
2. се навикнала на плин
3. немој да ја мењаш за дизел...
;)

:D :D :D

Daewoo Nubira, 1.6 16v e.

Погоре освен бензинските дизни, што друго е само за бензин? Тие сондите и сензорите не важат и за кога е на плин? На плин работи одлично.

Ај после по обиколница ќе ја свртам на бензин малце, да не се собрало некое ѓубриште.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3934 на: 14 Август 2018, 11:37:03 am »
a kolku plata zimash?


На секое одење до мојот крај се наоѓа некој нов да ме пита истото прашање. Одговорот е, на бауштеле, 10 евра саатница, ако си почетник 8.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3935 на: 14 Август 2018, 11:56:39 am »
Ова е сам себе кога си правиш да ти е поубаво за изборот што си го направил, сеедно дали се залажуваш или не.

Мене прашањето ми е зошто јас на тебе или на било кој друг би му објаснувал зошто сум дал 1000 евра за наочари, а не 30 евра. Или зошто за одмор сум потрошил 20000 евра, а не 400 евра.

Па пошто си должен отчет да дадеш за твоите пари, и соодветно да се оправдаш доколку твоите пари не се потрошени согласно идеите и замислите на моменталниот соговорник.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3936 на: 14 Август 2018, 12:12:01 pm »
мене не ме нервираат такви прашања како колку плата земаш, колку го купи, колку потроши на одмор, а мораше ли керамика да ставаш кога веќе и онака многу ти троши и слични на нив, ама одговорите ми се нереални за дополнително да му удрам бургија во мозок на оној кој прашува

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3937 на: 14 Август 2018, 12:40:43 pm »
a kolku plata zimash?


На секое одење до мојот крај се наоѓа некој нов да ме пита истото прашање. Одговорот е, на бауштеле, 10 евра саатница, ако си почетник 8.
И одма следува,лесно ви е вас у Германија,дај носи ме и мене 😂

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3938 на: 14 Август 2018, 13:47:26 pm »
И одма следува,лесно ви е вас у Германија,дај носи ме и мене 😂
Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Јас немам одбиено човек што сака да работи на градилиште, било во Словенија, Швајцарија или Германија. Во годиниве наваму-натаму по странство имам барем неколку контакти што можат да ја средат таа работа. Единствениот услов што го имам е, да не се забушанти, да се добри мајстори/калфи, и дека ќе се работи турбо на градилишта со висока градба, тунели, рачно армирање, итн.

Досега, само четворица се имаат согласено на тие услови и работат како што беше договорено. Барем 15ина ги има што се откажаа уште непочнати, и 10ина после месец дена. Среќа моја што не гарантирав за нив, па да ме срамат пред моите контакти.  :)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1424
  • Eбач на батерии :D
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3939 на: 14 Август 2018, 19:40:21 pm »
Ехее што ти е швабско бауштеле. Работиш и купуваш 2/3коли.
Ја тука исто на бауштеле не можан југцето да го регистрирам. ,:D
Коа ќе сум спремен, ќе ме земеш горе.
Не забушавам, само многу јадам.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3940 на: 14 Август 2018, 19:46:02 pm »
Две плати месечно ќе даваш на јадење.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1424
  • Eбач на батерии :D
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3941 на: 14 Август 2018, 20:37:57 pm »
Шала на страна, скоро сите "занаетлии" заминаа нагоре. Пред некое време бараа водоводџии во Скопје, им нудеа работа. Солидна плата, превоз и едно јадење. Абе никој не се јави. Односно, 3/4 души и тоа стари луѓе. Немаме млади што знаат/ сакаат некаков занает.
Еден ден скапо ќе плаќаме за ова.

Луки не се лути, да се насмееме. Инаку, чим немате бурек, плескавици и ќебапи, има да заштедувам многу пари.

@Simo - Carrier159  Симче, ќен ју трансфер дис муабет то Рекла анд казала.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3942 на: 14 Август 2018, 21:29:43 pm »
Јас сум го видел Луки како работи, има грб за бауштелец, ама добро заработува иако е помошник багерист.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3943 на: 14 Август 2018, 22:14:40 pm »
Кај нас кога те прашуваат колку плата земаш одма ти пресметуваат 12хтолку на годишно ниво и тоа чиста пара. Не сметаат дека треба да јадеш, да си купиш нешто, сметки, други трошоци итн. Рачунаат за да знаат колку пари да ти земат на заем. Ситни души.

Кога работев у иностранство бившите колеги сметале колку пари земам месечно, па колку годишно па математики ово оно. На еден колега и близок пријател, инаку поголем гомнојадец од мене, му реков у наредна прилика кога ќе прават математики за мене ни случајно да не кажува цифра испод 5000 евра месечно плата плус бонуси. Да цркнат од мака, од пуста завист и љубомора. Типично македонче.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3944 на: 15 Август 2018, 02:31:03 am »
Што има врска муабетов со плин?