Автор Тема: Удолница во "лер" или во брзина  (Прочитано 15862 пати)

Отсутен Opticruise

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Удолница во "лер" или во брзина
« на: 08 Јуни 2017, 21:53:11 pm »
Момци како вие практикувате кога ќе се симнувате по удолници???
Пример кога се спуштате на Плетвар, Стража, Ѓавато.
Ме заинтересира оваа тематика пошо видов неколку другарчиња практикуваат да се спуштаат во лер, и велат дека помалку "троши" што мислам дек не се право.
Мислење од поискусните :P ??

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #1 на: 08 Јуни 2017, 21:57:19 pm »
Ако ти е само заради потрошувачка, во брзина троши 0, во лер троши околу литар на час.
Ако ти е за сигурност, само во брзина. Ако е во лер, самиот слободен пад го изменува тежиштето на колата.

А другарчињата, додека штедат можат да направат беља опасна по живот.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #2 на: 08 Јуни 2017, 21:58:13 pm »
Другарчињата ти се лудаци кои ако не престанат тоа да го практикуваат ќе завршат на црна хроника. Секогаш симнувај се со брзината со која што си се качувал.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #3 на: 08 Јуни 2017, 22:08:53 pm »
Направи еден обичен тест, пробај во брзина неколку минути прати како се движи бројката на борд, после стави во лер, и погледни во бордот. Одма скока скоро дуплоо потрошувачката. Пробано е! И тоа на прав пат не мора да е удолница.

Отсутен Opticruise

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #4 на: 08 Јуни 2017, 22:21:42 pm »
Да знам отприлика за потрошувачката, мене повеќе ме интересираше за безбедноста  и како лерот влијае врз стабилноста

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #5 на: 08 Јуни 2017, 22:26:41 pm »
Сите нови возила во брзина без гас влегуваат во cut off нема потрошувачка на гориво, моторот работи како компресор

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #6 на: 08 Јуни 2017, 22:46:16 pm »
Битна работа, моторното кочење ги „чува“ кочниците од прегревање.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #7 на: 08 Јуни 2017, 22:48:19 pm »
Vo ler e daleku nebezbedno. Jas mnogu cesto koristam pedala na kumplug kako kocnica/gas. Ako mi treba ubrzuvanje stiskam kumplug, koga mi e dovolno pustam i prodolzuvam vo brzina. Na mnogu udolnici gas skoro i da ne koristam. I vo situacija na pritisnat kumplug odnosno ler drugata noga obavezno na kocnica spemna, za sekoj slucaj.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #8 на: 08 Јуни 2017, 22:51:43 pm »
Удолница и прав пат не е исто.Поновите коли имаат систем за укинување на дотокот за гориво. Забрзувањето на удолница на право и кочење пред (и во) кривина исто така не е препорачливо. И да троши 20 литри, вози во брзина.
Послушај го клен : "Секогаш симнувај се со брзината со која што си се качувал."
@ogledalo може да е во 3-та менувачот и да стиснеш куплунг...

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #9 на: 08 Јуни 2017, 22:57:48 pm »
Vo ler e daleku nebezbedno. Jas mnogu cesto koristam pedala na kumplug kako kocnica/gas. Ako mi treba ubrzuvanje stiskam kumplug, koga mi e dovolno pustam i prodolzuvam vo brzina. Na mnogu udolnici gas skoro i da ne koristam. I vo situacija na pritisnat kumplug odnosno ler drugata noga obavezno na kocnica spemna, za sekoj slucaj.
Како ме има посрано од страв девојка ми тогашна пред неколку години, само што положи ме вози на водно, нагоре ок, споро малце али преживеавме. Надоле кога почна да шалта со стиснат кумплуг долго време, многу споро, кога почнавме да се тркаламе надоле, ладна пот ме облеа, после ја научив одма нога да трга од кумплуг зашто готови бевме, малце главата од шал табла али бољи него во ендек. ;)
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #10 на: 08 Јуни 2017, 23:01:02 pm »
Ја практикувам у лер и изгасена, се штеди доста на тој начин


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #11 на: 09 Јуни 2017, 00:45:58 am »
Да знам отприлика за потрошувачката, мене повеќе ме интересираше за безбедноста  и како лерот влијае врз стабилноста
Ти кажаа луки и симо...
Колку возиш побрзо на долу, т.е. си поблиску до слободен пад, толку колата ти е по лесна, немаш контакт со асфалтот, лесно ќе пролизга. Ако прегреат кочниците ги губиш, немаш кочници, додуша ќе се вратар кога ќе оладат ( ако се вратат ).....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #12 на: 09 Јуни 2017, 06:48:15 am »
Секогаш симнувај се со брзината со која што си се качувал.
Јас обично се симнувам со онаа брзина со која колата задржува постојана потребна брзина на удолницата, без гас. Не знам дали е истата со која се качувам, речиси сигурен сум дека не е. Ако се симнувам од Стража со 60-70 км/ч, гледам да биде менувачот во онаа позиција во која оваа брзина можам да ја задржам со најмалку корекции со помош на гаста или кочницата. На пример, 4-та брзина. Ако ставам во 3-та, ќе треба повеќе на гас да бидам, за да одржувам брзина, ако става 5-та ќе треба повеќе на кочница да бидам за да не се залетам премногу. Секако, веќе е тоа толку интутивно и „природно“, што не ни обраќам која во која брзина е менувачот, а уште помалку да памтам со која сум цепал нагоре (па уште и ако ме фатила некоја тачка за ридскобрзински рекорди.. ;D )

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #13 на: 09 Јуни 2017, 08:54:54 am »
Јас обично се симнувам со онаа брзина со која колата задржува постојана потребна брзина на удолницата, без гас. Не знам дали е истата со која се качувам, речиси сигурен сум дека не е. Ако се симнувам од Стража со 60-70 км/ч, гледам да биде менувачот во онаа позиција во која оваа брзина можам да ја задржам со најмалку корекции со помош на гаста или кочницата. На пример, 4-та брзина. Ако ставам во 3-та, ќе треба повеќе на гас да бидам, за да одржувам брзина, ако става 5-та ќе треба повеќе на кочница да бидам за да не се залетам премногу. Секако, веќе е тоа толку интутивно и „природно“, што не ни обраќам која во која брзина е менувачот, а уште помалку да памтам со која сум цепал нагоре (па уште и ако ме фатила некоја тачка за ридскобрзински рекорди.. ;D )

Najtocno i najdobro objasneto.


@ogledalo може да е во 3-та менувачот и да стиснеш куплунг...


Da, mnogu cesto, 3-ta, 4-ta, ili 5-ta ako e na otvoreno. Mesto gas, i go otpustam koga mi e ok brzinata, skoro isto kako gas da sum dodal, so toa sto posporo se ubrzuva.

Ја практикувам у лер и изгасена, се штеди доста на тој начин


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

NIKAKO. Togas ne raboti ni eden sistem vo kolata poreben za upravuvanje, od servo pa do kocnici. Na izgasena kola prva krivina izletuvas, prva potreba od kocenje se lupas. NIKAKO izgasena kola
« Последно менување: 09 Јуни 2017, 09:00:54 am ogledalo »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #14 на: 09 Јуни 2017, 09:09:19 am »
Многу порано се спуштав во лер, пред едно десет години почнав моторно кочење :) (ко пораснав :) )