Автор Тема: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)  (Прочитано 435080 пати)

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 655
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3270 на: 28 Март 2024, 22:12:43 pm »
Konecno stigna Benelli Trk 702x, vcera go zemav i brzanje celo vreme ne stignav da napravam nekoja dobra slika. Za 1 den 60 km pominati niz Skopje za vozenje lesen. Ne e bas za skopskive guzvi ama merakot bese golem. Se cekaat samo crash bar-ovi.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-S911B using Tapatalk
Честитки, со здравје да се вози.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3271 на: 29 Март 2024, 06:07:22 am »
Одлична комбинација на бои, со здравје да се вози. Владич, некој 300цц, ќе го “надраснеш” за 2 недели и ќе изгубиш мерак.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Astra 08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 175
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3272 на: 29 Март 2024, 19:20:59 pm »
Fala drustvo poubavi da si kupite. Ne e voopsto lesen osobeno koga e legnat ama ne e nevozmozna misija(ama blisku e i ne me prasuvajte kako znam :) ). Vo sekoj slucaj denes bas otidov do Kozjak i za vozenje e prilicno lesen pritoa da napomenam deka mi e prv motor voopsto.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk


Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3273 на: 31 Март 2024, 10:26:03 am »
Fala drustvo poubavi da si kupite. Ne e voopsto lesen osobeno koga e legnat ama ne e nevozmozna misija(ama blisku e i ne me prasuvajte kako znam :) ). Vo sekoj slucaj denes bas otidov do Kozjak i za vozenje e prilicno lesen pritoa da napomenam deka mi e prv motor voopsto.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk
Со здравје да се вози, ми избегал постот од погоре. Одличен избор си сторил, одамна и 502ката ми лови погледи :)
@Ordevski Ќе го крени во некоја идеална позиција наместен, ами ако си на инаква угорница, ами ако е кал плус натоварен со куфери итн, остај шо утерусот сосе кичма му излезе дур да го крени,. Не е за еден ден кичмата, цел живот треба да го креваш, или цела турнеја ако одиш на долго некаде. :) Ова индивидуално зборам, јас не би ја фрлал кичмата, затоа и пишав до кај ми држи газот.
Шала на страна, ако си особено почетник, сигурно дека Гс1300 не е најдобар избор :)
Реално, многу е полесно како почетник со тежок мотор на асфалт да се научи човек, отколку со лесен офроуд, оттука 300 ти е идеален избор.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3274 на: 31 Март 2024, 13:45:14 pm »
GS tolku lesno se vozi, nisko teziste ima so bilo koj pocetnik koj polozil A kategorija moze da go sovlada brzo.

Jas nepozozen ushte sednav na KTMot. Den dva navika i tolku e.

Realno si bara pazenje i so 50cc vespa moze da se prevrtish

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3275 на: 31 Март 2024, 16:33:22 pm »
GS tolku lesno se vozi, nisko teziste ima so bilo koj pocetnik koj polozil A kategorija moze da go sovlada brzo.

Jas nepozozen ushte sednav na KTMot. Den dva navika i tolku e.

Realno si bara pazenje i so 50cc vespa moze da se prevrtish
Да, тоа сакав да го кажам, лесно е на асфалт, офроуд е друг муабет.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3276 на: 31 Март 2024, 17:25:40 pm »
Off road e posebna disciplina si bara i soodvetna oprema i veshtini

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3278 на: 02 Април 2024, 12:38:32 pm »
Дали случајно некој имате искуство со photochromatic визири?

Некако ми е смачено на секое да идам дома да менувам визир после зајдисонце, наочари во кацига не ми се опција а со dark smoke визир навечер не е баш безбедно.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3279 на: 02 Април 2024, 12:45:35 pm »
А зошто не си видиш да во кацигата има интегрирани наочари под визирот?

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3280 на: 02 Април 2024, 13:10:53 pm »
Резервната кацига, онаа шо ја имам во случај да требит да повозам некого до негде, е таква, LS2 Storm мислам. Делот напред кај наочарите ако го притисниш од надвор, се виткат ко картонче. Ич немам доверба во таква кацига на поголеми брзини, да знаев дека е толку мека немаше ни за резервна да ја купам.

Плус, веќе дадов солидна сума на кацига шо ми лежит феноменално и не би ја сменил за ништо (Shoei NXR2), па гледам само да ја направам малку попрактична ко веќе имам опција.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3281 на: 02 Април 2024, 13:18:27 pm »
Океј, инаку „тоа кај наочарите“ е капачето под кое стојат наочарите. Затоа и се витка. Супер си е LS2 Storm. А штом имаш тогаш побарај фотогреј. Само со тоа му треба време додека осветли и во тунел, подвожњак или улица со многу сенки нема да гледаш баш. Односно ќе е доста темно. И уште една работа, ако има некој со долги,ксенон,лед контра тебе навечер, ќе почне да затемнува во таа црна темница. Нема да е затемнето, ама ќе падне троа поприлично видливоста.

Тоа, вака од прва ми текнува.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3282 на: 02 Април 2024, 13:45:00 pm »
На капачето мислев, да. Многу е меко, некако немам доверба дека тој дел би заштитил при удар недај боже.

За тунели, подвожњаци и сенки веројатно ќе е исто ко со затемнет визир, то би го прифатил -- секако и сега така возам преку ден.

Ова со светлата теоретски мојт да е проблем, наводно на визирот му требит околу минутка за да ојт од целосно прозирен до целосно затемнет, шо значит сигурно ќе добијам реакција освен ако не е ептен кратко разминувањето.

То шо исто ме замисли е то шо читам рецензии дека е со рок на траење, i.e. после година и пол до две знајт да заглавит и да не реагират. Не знам дали сум расположен да платам 200 евра за кажи-речи потрошна роба. Од друга страна, кацигата веќе ми е година дена и 10тина илјади километри стара, за две години од сега сигурно ќе и е време за промена.


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3283 на: 02 Април 2024, 14:48:25 pm »
Integrirani naocari ti se najbezbedno reshenie. Neznam zoshto barash druga opcija

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3284 на: 15 Април 2024, 20:22:28 pm »
Decki dali znaete PSS zajcev rid dali moze da se registrira motor i od kolku saat ima MVR