Автор Тема: Tapatаlk - форум апликација за Андроид  (Прочитано 13995 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« на: 02 Ноември 2011, 15:59:11 pm »
Мала презентација за една апликација со која животот станува полесен, особено ако си зависник од форум како Карклуб или било кој друг, а немаш при рака нешто поголемо од телефон.
Да не ме фатите за зуб, апликацијата ја има за повеќе платформи, ама насловот е за Андроид бидејќи скриншотите и објаснувањето е за тоа како изгледа на Андроид, предпоставувам дека и на другите платформи е слично ;)

Ова е офоцијалната страна: http://www.tapatalk.com/index.php
Нормално го има и на маркетите, соодветно за која платформа се работи.

Апликацијата се плаќа (околу 120ден.), но мангупи како нас не е проблем да ја најдат и кракната. Со тоа што кракнатата верзија не работеше баш како што треба, така да платената верзија е полн погодок.

После инсталацијата, се’ што треба да се направи е во Search да се впише carclub.mk  и воала. Нормално, секој форум што ќе ви падне на памет може да го побарате, секој посериозен е достапен на Тапаталк.

Еве како изгледа Карклуб на Тапаталк:





Сликите си ги отвара во самата апликација. Може да се зумираат и може да се даунлоадираат.
Според мене, маана е што јутјуб линковите не ги отвара нит во броусер, нит во јутјуб апликација. Дава опција да ја отвориш страната во броусер, па од таму да бркаш работа.



Е сега, си има и одредени предности апликацијата, во однос на десктоп верзијата. Две работи мене ми оставија впечаток, од кои едната посебно.
Има можност да се подеси, кога посетуваш одредена тема да те даде на првата непрочитана порака. Значи некоја интересна тема, во која има повеќе мислења споделено, а не си ја отворил извесно време, со самото пристапување те носи од последното мислење кога последен пат си ја посетил темата. Мене оваа опција побајаги ми се нашла, за да не пропуштам нешто што се дешавало околу темата, нали  8). Супер би било и десктоп верзијата на форумот да има една таква опција.
Другата работа е категоријата Who's online . Тука не само што може да се види кој е он-лајн, туку и што во моментот прави на форумот  ::)



Едноставно, Тапаталк е нонстоп во топ 5 апликации без разлика дали се работи за Ајфон или Андроид или телефон на друга платформа и е маст хев апликација што секој форумџија треба да ја поседува.

Ако има некој прашања, тука сме да споделиме искуства ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #1 на: 02 Ноември 2011, 16:18:42 pm »
Супер. Уште да се снајдам со електронско плаќање во странство. Знае ли некој Охридска банка дали има?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #2 на: 02 Ноември 2011, 16:30:07 pm »
Јас кредитната од НЛБ ја користам, никакви проблеми до сега сум немал

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #3 на: 02 Ноември 2011, 16:44:10 pm »
Ја има и за други платформи, јас ја користам веќе некој месец. Сега за сега е одлична.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #4 на: 02 Ноември 2011, 20:13:59 pm »
Овај истиот текст + подобар изглед важи за ајфон. И не мора да плаќаш никаде, си ја има во инсталус фри.

А Фаланга, што ти е со плаќање ел. во странство?
Какво плаќање?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #5 на: 02 Ноември 2011, 22:49:39 pm »
Супер. Уште да се снајдам со електронско плаќање во странство. Знае ли некој Охридска банка дали има?

Стопанска банка има една картичка посебно само за плаќање на интернет. Си ставаш одредена сума на пари и од неа ти влече. Картичката е само за интернет купување и за друго неможе да се користи колку што знам.

Јас одамна се канам да одам да си земам една зошто на тоа e-bay  и остали еден куп поефтини ствари има ама никако да отидам..

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #6 на: 03 Ноември 2011, 11:01:11 am »
EDIT: кон текстот погоре.

За да пристапиш кон првото непрочитано мислење од последната посета (на десктоп верзијата) треба да кликнеш на плавото иконче НОВО
Не сум знаел за таа опција, ете и другите да си знаат ;)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #7 на: 03 Ноември 2011, 11:09:54 am »
И јас ја користам, само на ајфон. Супер апликација, и одлично функционира! Секако за полошиот ајфон е free и не зеза. (џеилбрејкуван секако)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Re: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #8 на: 03 Ноември 2011, 11:16:51 am »
Od denes i jas koristam tapatalk na android (cracked),i raboti odlicno ;-)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #9 на: 03 Ноември 2011, 11:28:05 am »
Овај истиот текст + подобар изглед важи за ајфон. И не мора да плаќаш никаде, си ја има во инсталус фри.

А Фаланга, што ти е со плаќање ел. во странство?
Какво плаќање?
Јасно дека се е бесплатно, и тоа за сите апликации.

Od denes i jas koristam tapatalk na android (cracked),i raboti odlicno ;-)
Јасно.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #10 на: 03 Ноември 2011, 11:39:52 am »
Циции ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #11 на: 03 Ноември 2011, 19:34:53 pm »
Циции ;D

Абе знаеш како иде... Со парите шо ќе ги уштедиш при зимање Андроид-фон, а не ајФон, ќе можеш на раат да си купиш апликација (или еден тон апликации), која чини помалку од 1/4 бурек, и не мора да кракуваш, бараш сериски броеви по руски сајтови и слично :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #12 на: 03 Ноември 2011, 19:40:49 pm »
Инсталус.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #13 на: 03 Ноември 2011, 22:02:41 pm »
Никнејмот на Ајфониус Максимус Кинтус? ;D ;D ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Tapatаlk - форум апликација за Андроид
« Одговори #14 на: 04 Ноември 2011, 01:49:40 am »
Хаха абе ја има фри и на андроид..само треба да се симне таа апликацијата блекмарт и се е фри :D ај утре ке го става .апк фајлот...сеа ме мрзи да го барам, а и местото не ми е на форумов туку над книгата... :D